şükela:  tümü | bugün
  • öğrenmek için mail kutumun spam bölümüne gelen mesaja kredi kartı şifremi verip 10.000 dolar ödediğim vasat dil. parayı ödediğim adamların henüz benle irtibat kurmamasını karlı havaların azizliğine bağlıyorum.
  • go fuck yourself deyişi vardır ki hiçbir ingilizin söyleyeceğini zannetmiyorum...
  • ulkede uzakdogulularin artmasi sebebiyle bircok yakinda cinceye dogru bir egilim gorursek sasirmayalim.
  • kulağı oldukça tırmalayan bir fonetiği var, her ne kadar yerel sayılan beyaz amerikalılar (avrupa kökenliler) ve afrika kökenli amerikalılar ve hatta çinlilerin konuşma ve telaffuz şekilleri birbirinden ciddi şekilde farklılık gösterse de kabul edilen şekilde avrupa kökenli amerikalıların konuşması kulağımda bildiğiniz tebeşir-tahta ilişkisine benzer bir durum oluşturuyor. herhalde gırtlak yapısının öğrenilen dil ile karşılıklı bir etkileşime girmesi sonucu insanın gırtlak yapısı ve kasların kullanımı ona uyum sağlıyor, çünkü gerçekten amerikancayı sonrada öğrenen bir türk'ün çıkarmadığı sesler çıkıyor ağızlarından. zannediyorum ki (kaynak: götüm ve genel sinirbilim bilgim), kulağımız da bu sesleri aslında duymamaya meyilli, dolayısıyla telaffuz da edemiyoruz, yıllar içinde beyin duyulmayan frekanslara karşılık gelen sinir ağlarını yokettiği gibi duyulanları da daha güçlü kılıyor. duymadığımız sesleri de çıkartamıyoruz.

    edit: bu kadar anlattığım şeyden sonra "meksikalılar ne durumda?" diye mesaj atan arkadaşı gerçekten ileri görüşlülüğü ve alternatiflere açıklığından dolayı tebrik etme ve burada belirtme ihtiyacı hissettim. arkadaşlar meksikalıların henüz ingilizce konuştuğunu duymadım ben. gerçi amerikalılara göre dünya şnsanları ikiye ayrılıyor anladığım kadarıyla, amerikalılar ve meksikalılar. bizim nerede durduğumuzun çok aşikar olduğunu düşünüyorum.

hesabın var mı? giriş yap