• mücadele döneminde mustafa kemal ve arkadaşlarının ankaralılar tarafından korunup kollanması sonucu mustafa kemal'in onlara teşekkürü.
  • bunun en önemli nedenlerinden biri olarak ankara'da ancient regime yani osmanlı'ya ait çok fazla eser bulunmaması olarak gösterilir.
  • bir anadolu kasabasına şehir makyajı yapılmasına vesile olmuştur.
  • bir ankara kedisi eksikti diyorum törende, yoksa ankaranın meshur neyi varsa şu an yürümekte anafartalar caddesinde: seğmeni, protokolü, izcisi!!!,makam arabaları
    işte ankara boyle cosmopolitik bir şehirdir, seğmeni, izcisi kardeş kardeş birbirlerinin varlıklarını yadırgamadan gösterilerini yapmaktadır hem de yanyana, biri davullu zurnalı müzikte seke seke oynamakta arkalarında izci çocukları yürüyelim arkadaşlar laylalaylaylay diyerek şarkılarını söylemektedir
  • onlarca ülkenin türkiyenin başkentini istanbulsanmasını nedense engellemeyen gerçek.
    (bkz: istanbul u baskent zanneden yabancilar)
  • 13 ekim 1923'den beri süregelen durum.
  • ilkokul yıllarında istanbullu ben bünyeye kıskançlık falan hissettirmişti ankara'nın başkentliği. fekaat kesinlikle başkent ankara'dır arkadaş. havası yeter, istanbul'dan başkent mi olur be. anadolu'nun göbeğinde aslan gibi kurtuluş mücadelesine de ev sahipliği yapmış, köyden halliceyken metropol olmuş güzel ilimiz. seni görmek ister mi hala her bahtı kara bilmem ama ben senede bir görsem öperim başıma koyarım.
  • iyi ki gerçekleşti dediğim durumdur. istanbul'un başkent olduğu bir türkiye'yi düşünmek bile istemiyorum. herhalde o zaman istanbul'un nüfusu tıpkı mısır'ın başkenti gibi 30milyonlarda seyrederdi. güzel istanbul, şehir olmaktan çıkar varoşlarla dolup taşardı ki şu an bulunduğu durum da pek iç açıcı değil hani.

ankara başkent olduğu durumda bile anadolu gelişememişken istanbul'un başkent olduğu durumda yok sayılırdı. türkiye=istanbul olurdu ki dediğim gibi şimdiki durum da pek iç açıcı değil.
hesabın var mı? giriş yap