şükela:  tümü | bugün
 • şerif ünvanı değil soyadıdır. yaşayan en iyi ozandır. "dom dom kurşunu", "han sarhoş, hancı sarhoş", "işte gidiyorum çeşmi siyahım", "yuh yuh" gibi bi çok güzel türküye imzasını atmıştır. mütevazi, babacan bi abimizdir.

  edittir:
  şerif soyadı da değil adı imiş. tam adı "şerif cırık", mahlası mahzuni imiş. daha sonra da mahlasını soyadı yaparak "şerif mahzuni" yapmış ismini.
  (kanradan'a teşekkürler.)
 • yasarken kiymeti bilinen nadir insanlardan biri.
 • yaşarken kıymeti yeterince bilinmeyen insanlardan biri. bugün de kıymetinin bilinmesi için bir dönüm noktası. o artık yok ve artık değerli kılabiliriz. ne de olsa öldü, kıymetlenebilir.
 • vasiyeti uzerine nevsehir de b ilceye gomulecek olan halk ozani.
 • onsuz hayat şimdi daha bayağı gibi. artık yaşananları, iyileri kötüleri anlatamayacak şiirleri, türküleri. çok üzgünüm. usta hacibektaş'ta gömülecek.
 • maras-afsin dogumlu, yüzyilin, yasayan en önemli üç "halk şairi"nden biriydi, "halk bilimci" , mahzuni şerif.pir sultan abdal'i günümüze tasiyan, anadolu ve bektasi kültürünü, bütün zorluklara karsin, yasatma direnciyle tanitan, özünü, "alevi" olması nedeniyle gördüğü baskıya ragmen bîperva savunan, kürtlerin türkiye'de azınlık olmadigin cesurca dile getiren, bugünkü duyarliligi,halk anlayisi,emekciden yana olmasi, yerelden ve gelenekselden evrensellige uzanmasiyla, türkiye'nin yetistirdigi en önemli "ozan"lardan biriydi.direnişçi ve başkaldıran tavrıyla pir sultan abdal'i, halk diline yakın,içli ve özlü deyisleri, yöresel sözcüklerin kullanimiyla da karacaoglan'i hatirlattigi söylenegelir, aşık mahzuni'nin. hicivleriyle, taslamalarıyla, deyişleriyle, maras, sivas ve metin göktepe ağıtlarıyla,prangasiyla, bilinegelmis dom dom kursunu,cankaya,daragaci, zam fakiri, amerika katil ve yuh yuh gibi halk şarkılarıyla yasayacak "ozan".
 • 70'li yılların zirvedeki anadolu pop şarkıcılarının hepsinin kesin en az bir türküsünü aranje ettiği halk ozanı.

  edip akbayram'ı üne kavuşturan çalışmaların hemen hemen hepsinin yazarı.

  belki biraz ayrıntı olacak ama 1968 senesinde cem karaca apaşlar grubu mahsuni'nin 5/8'lik aksak ritme sahip olan oy babo türküsünü 12/8'lik blues kalıbına sokarak aranje etmişlerdir.
 • 17 mayıs 2002 sabahı saat 5'de koln'de ölen ozanımızın eserlerinden bazıları hakkında açılmış başlıklar;

  (bkz: erim erim eriyesin)
  (bkz: dom dom kursunu)
  (bkz: iste gidiyorum cesm i siyahim)
 • "elhamdülillah kızılbaşım ve laikim. ben değil, yedi sülalem kızılbaştır. bir suç varsa o da dedemdedir." dediği için dgm'lik olmuştur.

  http://www.sadikyarim.ch/mahzuni serif.htm
  (bkz: yuh yuh)
  (bkz: aglasam mi)
hesabın var mı? giriş yap