• 1 aralık'ta piyasaya çıkmasına rağmen çok bilmiş asus tr distribütörleri cihazı bir süreliğine (ne kadar olduğu bilinmiyor) sadece vodafone'a verip zaten geç gelen telefonu sır gibi saklamaya devam ediyorlar. değerlendirmelerinde izlediğime göre cihaz baya iyi. işlemcisi değişmiş. pokemon go ve güncelleme konusunda yaşanan ertelemeler, aksaklıklar tekrarlanmayacak gibi. fiyatı beklenenin ve rakiplerinin üzerinde. ve başta da söylediğim gibi vodafone yeni abone kazansın, aboneleri kendine uzun vadede bağlasın diye bu telefonu hiçbir yerde göremiyoruz. uğrayabilirsem gidip bir bakıcam vodafone'den. internette ve asus resmi sitesinde de telefonun satışına dair hiçbir şey yok. fiyat konusunda ise tam bir hayal kırıklığı 1800 tl fiyatla beklenenin biraz üzerinde. dolar kuru vesaire kullanıcıyı ilgilendirmiyor. telefon hem tr pazarına 6 ay geç giriyor hem de pahalı bir fiyatlandırma ile piyasaya sürülüyor. asus'u anlamak gerçekten güç. ya biz salağız ya da adamlar gerçekten kullanıcıları düdükleme konusunda harika bir politika izliyor. telefon elimize geçtiğinde hakkında daha çok şey yazabileceğiz diye düşünüyorum. değerlendirmelerde pek kötü özelliği olmadığı; aksine asus'un işi daha da ileri götürdüğünden bahsediliyor. bekleyip göreceğiz. umarım fiyat konusunda hızlı gelişmeler yaşanır. ve son olarak bir de telefonu artık her yerde görme konusunda...

piyasaya bir telefon çıkıyor ama hiçbir yerde yok, kimse satamıyor. ilginç.

detaylı değerlendirme
  • asus fanatiği olan şahsımı markadan tiksindirmiş telefon.

asus zenfone 2 kullanıcısıyım, iki arkadaşımı da asusçu yaptım, onlar da fanatiği oldular, hatta arada toplanıp övüyoruz. zenfone 3 çıkınca heyecan yaptık, kağıt üstündeki özellikler harika duruyordu. zen 2'nin en büyük eksiği ekranı ve ses çıkış kalitesiydi, onlar da bir üst segmente geçmiş gibi duruyordu. hayatımda ilk defa bir üst modeli çıktığı gibi geçmeyi düşünüyordum. yok arkadaş telefon haziranda çıktı, tık yok, hadi dedik 1-2 ay sonra gelsin o da yok. tamam dedim herhalde modelde sorun çıktı üretimden çektiler.

ama yurt dışında gayet de çatır çatır gidiyormuş. beyfendiler türkiye'ye 6 ay sonra getirdiler. hacım şaka mısınız siz? ulan millet her sene yeni model çıkartıyor, modellerin ortalama yenilenme süresi 1,5 sene, beyim 6 ay sonra getiriyor. getiriyor derken vodafonla anlaşmalı, yani piyasada yok, ki o da düşük modeli. bir tane bile büyük teknoloji mağazasında yok artık paralel ithalat mı, kaçak mı ne olduğu belli olmayan "erdinç digital"* gibi yerlerde var. onlarda da 3gb ramli baz modeli 1800 papel.

bu arada çok kaliteli yapmışsındır, fiyatı da yükseltirsin, dolar da yükseldi bu fiyatlara gelir ama sen telefonu piyasaya bile sürememişsin. sene 1980 değil hatırlatalım, en ufak hatalar markaları piyasadan siliyor. ben açıkçası asus'u radarımdan çıkardım, piyasaya sürüyor mu piyasadan çekiliyor mu belli değil. zen serisi zaten fiyat performans ürünüydü sevmemizin sebebi buydu, ama buraya kadarmış hoşçakal asus..
  • telefonlara normal bir kullanıcı gibi davranmayan şu herifçioğlunun buradaki videosunda deluxe modeline yaptıklarını izledikten sonra alacağım varsa da kaçıp giden telefon.
  • dün bunu kardeşime aldım. telefona dair fikirlerimi paylaşayım dedim.

telefonu gören herkesin anlayabileceği üzre asus bu model ile tasarım anlayışını değiştirdi. bence oldukça olumlu bir değişim bu. ayrıca malzeme kalitesi ve işçilikte de iyileşme olmuş ama benim gibi ayrıntıları inceleyen ve ufak kusurları kafaya takan kullanıcıları tam anlamıyla memnun edebilecek bir ürün değil asus zenfone 3. ses ayarı yapılan tuş biraz sallanıyor ne yazık ki... tuş olması gerekenden küçük yahut tuş için ayrılan kısım olması gerekenden büyük olmuş. küçük fakat tasarımın güzelliğine gölge düşüren bir işçilik hatası... her neyse. özetleyeyim telefonu:

-ekran iyi. kullanıcının parlaklığı ayarlaması için sunulan aralık gayet makul.

-arka kamera aydınlık ortamlarda, gündüz iyi. karanlık,loş ortamlarda başarısız. bir sürü özelliği var kameranın. 4k kayıt, ağır çekim, gif yapma vs. mevcut. bu özellikler meraklısını sevindirecek nitelikte.

-telefonun hoparlörü kaliteli. kutu içeriğine dahil olan kulaklık da öyle. telefonun en başarılı olduğu konu ses muhtemelen. hoparlör ve kulaklık kalitesi beni tatmin etti.

-günlük kullanım esnasında takılma vs. yok. menü geçişleri sıkıntısız. uygulamaların ve telefonun açılış kapanış süreleri kısa.

zenfone 3'ün bulunduğu segmenti dikkate alacak olursak tercih edilebilecek bir cihaz olduğunu söylemek hata olmaz. fakat telefonu ''fotoğraf için tasarlandı'' sloganıyla pazarlayıp da böyle sıradan bir kamera kullanmaları beni şaşırttı doğrusu. ancak yine de tavsiye ettiğim bir telefon.
    asus-zenfone 3
  • kamerası lg g4'ten renk tonlamasında iyi ama detay konusunda kötü olan telefon.

https://www.youtube.com/watch?v=hjiitiamana
  • çiçek gibi xiaomi'de distribütör garantisi mevzusundan çözülmeyen sorun yaşayınca sectigim yeni telefonum. (bkz: #64551222)

zamanında zenfone 5 kullanan ben o telefonun en çok kaba ve kalın olmasını sevmezdim. asus burada bu sorunu komple aşmış. incecik kibar tasarım müthiş olmuş bence. arka kısım fazla kaygan o yüzden kılıf kullanmayı sevmeyen ben kılıfsız kullanamadim.

beyaz rengini aldım. kenarları altın. bence tasarım olarak şahane. tasarım isini bu kez iyi becermiş gibi görünüyor asus.

içinden çıkan kulaklık uber ötesi. ses kalitesi de şahane. ses konusunda sıkıntı yaşayacağınızı sanmam.

asus ilginç ve güzel bir şekilde 2 yıllık 100 gb google drive depolama alanı hediye etti. güzellik oldu.

şarjı çılgın. ben xiaomi'nin şarjina iyi demiştim ama bunun şarjı daha iyi sanki. 2 tam günü çıkarıyor sorunsuz. zaten hızlı şarj özelliği var cihazın. bir saat dolmadan şarj oluyor.

yönetimsel uygulamaları da güzel. ekstra yazılıma ihtiyaç duyulmuyor genelde.

gelelim eksilerine. cihaz ele oturmuyor sanki. en olarak daha dar olan mi 5'ten gectigim için belki alışamadım ama tek elle kontrol etmeye alışmak zaman aliyor biraz. bir de ram 3 değil de 4 ya da 6 olaymış dadından yenmezmiş. hoş benim gibi sadece mail cevaplayıp müzik dinleyip sosyal ağ kullanan adama 3 de yetiyor.

cihazı internetten almak istemedim xiaomi faciasından sonra. biraz dolaştıktan sonra mağazalarda çok büyük fiyat aralığında (1500-1800) satıldığını gördüm. turkcell kullanıyordum ama vodafone kampanyası cazip geldi. 2 yıl taahüt karşılığında 1340 liraya vodafone'dan aldım. turkcell'i kalite olarak arar miyim diye korksam da hem daha ucuz geldi hem de simdilik bir sorun görünmüyor. boyle devam etsin diye diliyorum.
    ha vodafone ilk kez telefon satıyor gibi davranıp bir sözleşmeyi 1 saatte hazırlayamadı ama o şubenin dandikligidir herhalde.

edit. bugün android 7 güncellemesini de aldı telefon.

edit. telefonu 2-3 günde bir şarj ediyorum (oyun oynamam, sosyal ağın her türlüsü var). şimdiye dek kullandığım şarjı en stabil telefon zannımca.
  • zenfone 2'de 4gb ram varken bu modellerde neden 3gb ram var anlamıyorum.
  • sim karttaki numaraları aktaramadığımdır.
  • uygun fiyata iyi bir androik telefon nasıl alınır sorusunun cevabı olan telefon.
  • * telefon ihityacım ortaya çıktığında kendime bir fiyat sınırı koymuştum ve 1 tl bile geçmeyecektim. o sınır da 1500 tl idi.

aradığım özellikler içerisinde parmak izi okuyucu, kamera optik sabitleyici ve iyi birer kamera, fhd ekran, seri bir telefon, güzel bir arayüz, şıklık ve tr garanti vardı. bunların en iyisini sağlayan 1.499 tl lik fiyatı ile 64 gb hafıza, 4 gb ram ile zenfone 3 oldu.

gün itibariyle sahip olduğum telefondur kendisi.

açıkçası tasarımı çok hoş. siyah rengi var bende. hafif parliament mavisine de çalıyor.

-bir tık daha dar olsa çok daha güzel olacakmış gibi. ama çok da sıkıntı değil. 1.50 kızların minnacık ellerinde 6inç lik telefonlar görüyoruz. bu 5.5 inç, insan telefonu.

- kameraları ve hızı çok iyi. segmentinin en iyi kamerası olabilir. arka kamerası birkaç mm dışarıda. şeffaf kılıf ile kullanıyorum ben. sağa sola takılma ihtimali pek yok. zaten safir cam var dışında deniyor. gece çekimleri biraz zayıf kalıyor gibi. kullanma var. tabi kıyaslamayı g4e göre yapıyorum. belirteyim.,

- ekran zaten fhd. renkler vs çok iyi. lg de 2k idi. şarj yetmiyordu telefona.

- parmak izi önde olsa iyiydi ama arka kısım da alışılabilir. g4 eski kullanıcısı olduğum için alıştım. siz de alışırsınız. tepkisi hızlı.

- zenmotion sayesinde olabilir, double-tap ile uyandırma var.

normal güzel telefon işte.

tek sevmediğim yanı, ilk defa asus kullandığım için belki başlangıçta bir sürü program geldi telefon ile. sildim bi kısmını. takılıyorum şimdi.

- oyuncu değilim, oyun performansı için bir şey diyemem.

- 24 saatlik inceleme sonucu tavsiye edebileceğim bir üründür. umarım hep böyle kalır.
    kendime hayırlı olsun.

bu arada :

piyasa da 2 adet zenfone 3 var. kodları dahi aynı yazılıp satılıyor.

biri 3 gb ram ve 32 gb dahili hafıza ile gelirken (1349 lira en ucuz gördüm vodafone'da)
    diğeri 4 gb ram ve 64 gb dahili hafıza ile geliyor. (1499 lira en ucuz gördüm vatan'da. kampanya ile)

bilgilerinize ef'em.
hesabın var mı? giriş yap