şükela:  tümü | bugün
 • egitimsiz insan ateist olamaz

  ateizm yada deizm yalnizca ve yalnizca arastirmak kendini egitmek ve okumakla varilacak bir zirvedir.

  oysaki dindar olmak irkci yobaz olmak icin bir sey yapmaniza gerek yok. cahil insanlar zaten dindar ve irkcidir.

  o yuzden ateist/deist olmak bir ayricaliktir ve yalnizca egitimli insanlar o noktaya gelebilir.

  olayin inancla hicbir alakasi yok egitimle alakasi var. zaten hayati az bucuk anlayan her insan bilirki inanc insani namuslu ahlakli topluma yararli yapmiyor aksine dogru dusunmesini engelliyor ve insalliktan cikariyor.
 • koyu ateistlerle koyu dindarlar denktir. tasavvuf terminolojisiyle tarif edersek her iki kesim de bilincin ilk boyutu olan şeriattadır (bkz: tasavvufun dört kapısı). bilgelik konusuna gelirsek, tanrı var mı yok mu tartışmasına giren kişi bilge olamaz. çünkü bilge, tanrı'nın ne olup ne olmadığını "söyleme" merhalesini çoktaaan aşmış, onu "bilme" merhalesine ulaşmıştır (bkz: bilen söylemez söyleyen bilmez).
 • bütün konuşması, "kitapta yazıyor" olan bir dindar ile sohbet ettiğimizi düşündüğümüzde ateist olan insanın evrenden örnekler vererek konuyu açıklaması, zaten ateistin bilgili olduğunu gösterir.

  dindarların yanıldığı nokta şudur, varlığına hiç rastlanmayan olayların hikayelerine kayıtsız inanmak.

  önemli olan gerçeklerdir ve gerçek her zaman için kanıt ister. hz musa'nın asasıyla kızıldeniz'i ikiye böldüğünü biliyoruz. fakat bunun gerçek olup olmadığını bilmiyoruz. bir hikayeyi nesilden nesile anlatmak o hikayeyi gerçek kılmaz.

  fakat dindar olan insanları eleştirmiyorum. çünkü bu insanlar dindar olmak zorundadır. tıpkı kadınların her zaman için maddi yönden güçlü bir erkeği araması gibi, dindarlar da her zaman için büyük bir yaratıcının güvenine sığınmak isterler. bilindiği üzere insan, mutlu ve rahat yaşamak için kendini güvende hissetmek zorundadır.

  ancak özgür bir ruh, gerçeği anlayan bir ruh bunların dışına çıkarak tepeden kartal gibi bakışlarıyla zavallı insanları, gülümseyerek izlemesini bilir.
 • ateistler bir dindar gibi fikirlerini inatla savunmaya başladığı an dindarlardan hiçbir farkları kalmıyor.

  ikisi de "ölümüne" diretiyor inancını.

  ne farkınız kaldı? hiçbiriniz bilge değilsiniz.
 • alternatif başlık :bilge kişilerin hep ateist olması.
 • ateizmin bir inanc oldugunu sanan birey beyani. yavrum kuran kursu hocanizdan ogrendiginiz tanimlarla ateizmi ya da ateistlerin neye "inandigini" sorgulamayin.

  hani kutsal kitaplardan biri diyor ya; okuyun... yalniz baska seyler de okuyun sadece o kitabi degil...
 • bir kısım insan için malesef doğru olan önermedir.

  insanları genellemek istemem asla ama hem inançsız hem de inançlı insanlar arasında, milyarlarca yıllık evren tarihini düşünecek olursak hiçbir bilgisi olmamasına rağmen kısa ömründe elde ettiği tecrübeler, okuduğu 2 kitap ile hayatın anlamını çözdüğünü düşünen çok insan var.
 • dünyanın yarısından fazlası saçma sapan ilahi peri masallarına inanınca insan istemsiz bir şekilde kendini zeki hissediyor tabi. aynı şeyin başka bir versiyonu da akp'li olmadığı için insanın kendini bilge zannetmesidir. lakin gerçekleri baz alırsak başkalarının aptal olması insanı bilge yapmaz. sadece mevzubahis aptallığın bir parçası olmazsınız, o kadar.
 • ateistler bilge midir tartışılır ama sebepsizce, bilinçsizce, kitapta yazıyor kardeşim diyerek inananların büyük kısmı aptaldır.
 • aksine "ne kadar az biliyorum" diye hayıflanan insandır. tüm bilim insanlarının ateist olması da buna delildir.

  kendini bilge sanan birisi asla o bilginin üstüne çıkmaz, ilerleyemez, dolayısıyla bilim yapamaz, fikir üretemez. anca kafasında kendisini bilgeliğe eriştirdiğini sandığı dogmalarla bir ömür geçirir.

  ateist bilge değildir. ama haklısınız aşağıdan bakınca öyle görünüyor olabilir.