• ateistlerin aynı zamanda spor kültürü de yoktur. bakın türkiyedeki müslüman dolu takımlara. nerede bir ateist takım? (bkz: cevab veremedi)

ateistler apolitiktir. her yer islami parti dolu, dindar gençler siyasette, nerede ateist partisi, nerede seçim beyannamesi? (varsa bile kaynağı nereden bulacak, biz rızık allah'tandır diye çözüyoruz kaynak işini)

ateistler tembeldir. mesela bir müsiad gerçeği var, ama ateist iş adamları derneği var mı? bunlar üreteni de sevmezler.

ateistler okuma yazma bilmezler. yeni akit, şafak, zaman, hep müslüman gazeteleri. var mı ateist gazetesi? varsa internet sayfasını gösterebilir misiniz? (bkz: 404 not found)

1) dünyanın en büyük yardım vakıfları seküler.

2) kolay ulaşılabildiğinden abd istatistikleri için konuşuyorum: dindar insanlar, ortalamaya göre, gelirlerinin daha büyük kısmını bağışlıyorlar (%5.2 vs %4). ve dindarların daha büyük oranı bağış yapıyor. ama 3 ayrıntı önemli:

a) rakamlar birbirine yakın.

b) aradaki fark kiliseye gidiyor, yardıma değil. yani din yüzünden yapılan ekstra bağış, yine dinin operasyonel maliyetine gidiyor. bu korkunç bir israf, çünkü kilise bağışları tüm bağışların üçte biri, en yakın rakibi olan okul bağışlarından iki kat fazla. kiliseleri çıkardığınızda, rakamlar eşitleniyor. seküler bağış yapan doğrudan vakfa ve programa bağış yapıyor, aracı yok. dini bağışlar bu yüzden en verimsiz bağış türü.

c) kiliseyi içermeyen dini vakıflar da (kızıl haç gibi) sekülerlerden daha verimli değil. charity navigator da detaylar var, mesela en iyi 10 vakıfın kaçı dini?

3) tabii miktar ve verim kadar niyet de önemli. dini vakıfların bağışı misyonerlikle beraber geliyor, kurtuluşun yok (yani var da, isa'dan geçiyor). seküler yardımda böyle bir propaganda ancak münferi olur.

sonuç: seküler yardım iyi işliyor, kuzu postu içinde misyonerlik için gelmiyor (kurumsal niyet), ve bireysel niyet de daha saf (huri beklentisi yok).
  • ateistler yardım derneği adı altından milleti kandırıp soymak yerine, çevresindekilere, yardıma ihtiyacı olanlara ve sevdiklerine yardım etmeyi tercih ettikleri için böyle oluşumları içine girmemişlerdir. zaten ateist bi platformun kurulmasının ölüm fermanına eşdeğer olduğu ülkelerde bu hepten çılgınlık olurdu.
  • dindar kesimin en büyük derneği neydi? (bkz: deniz feneri)

o zaman ne diyoruz siz yardımı kendi cebinizi doldurmadan yapmazsınız müslüman kardeşler! ateistlerin dernek kurup milleti soymaya niyeti yoktur. kurduğunuz derneklerden vergi kaçırır, milleti soyarsınız sonra ramazanda iki paket yapar göz boyar-kurbanda afrika'da hayvan kesersiniz tamam oldu dersiniz. cahili kandırırsınız anca siz bu kafayla halkın çoğu da cahil olduğuna göre hayırlı işler kardeş.
  • yardım = "yardımı göstere göstere yap; yardımı yaparken bal tuttuğuna göre parmağını yala, mümkünse koca feneri cukkala" ise doğru olan önermedir. sadece ateist olmanın bile dine hakaret ve nefret suçu sayılabildiği bir ülkede ateist yardım derneği biraz zor olur zaten. ha bir de ateist kendi ülkesinde açlıktan bilgisayar kasası çalıp ondan sonra da artık ne gibi tehditlere maruz kaldılarsa intihar eden çocuklar varken; üç kuruşu denkleştirip de kitap alamadığı, ayağına çizme alamadığı için okula gidemeyen öğrenciler varken anasının nikahına yardım şovu yapmaya gitmiyor olabilir.
  • ateistte yardım kültürü yok diye başlık mı olur göt kafalılar
    deniz fenerinde ateist yok evet
  • gerizekalı dinci sanrısı.

yardım derneği olmayınca ateistin hiç yardım etmediğini filan sanıyor elemanımız herhalde. müslüman geçinen yardım derneklerine bakıyoruz da (isimleri de ne güzel bir bir yazılmış) hepsi maşallah ya dini inancı sömürüp milleti soyma üzerine, ya da yabancı ülke sularına illegal yollardan gemi sokup milleti öldürtmek, savaş çıkarmak üzerine kurulmuş gibiler.

kapsamlı bir araştırma yapılsa türkiye'de, eminim ki muhtaçlara yardım konusunda ateistler müslümanlara 10 basıyor çıkar. çünkü görünen köy klavuz istemez. sadece kendilerine müslümanlar, müslüman olmayana dönüp de bakacak kişiler yok aralarında, varsa da çok az sayıda. müslümanları sokak hayvanlarına yardım ederken hiç göremiyoruz, aksine hayvanlara tüm eziyet genelde bu kesimden geliyor. kimsesiz çocuklara, yaşlılara, kadınlara yardım etmezler, namaz kılacak 20 kişi bulamayacağın beton israfı cami yapımınlarına oluk oluk para akıtırlar.
  • mirasını vakfedenler:
    (bkz: aziz nesin)
    (bkz: zeki müren)

mirası çocukları tarafından paylaşılamayıp çocukları birbirine düşen, sırf yalısı yüzünden kızı boşanan:
    (bkz: necmettin erbakan)
  • doğru önermedir, ateistler derhal bir yardım derneği kurup, komşu ülkede savaş çıkarmalı, topladığı paralarla o ülkedeki ateist teröristlere silah ve savaşçı gönderip o ülkedeki inançlıların kafasını kestirmelidir, ciğerlerini falan söktürüp yedirtmelidir. yardım budur.
  • sevap point kazanmak için belgelememesinden ötürü doğan saçma sanrıdır.
    daha kötüsünü de duydum;
    (bkz: allah inancı olmayan adamın vicdanı da yoktur)
  • peygamberi "sağ elinin verdiğini sol elin bilmemeli" diyen bir dinin mensuplarının canını sıkan olay. tabii sırf dostlar pazarda görsün mantığı ile muhtaç olanı daha da utanacak duruma sokarak isimle, imza ile (ve bazen oy sözü ile) yardım edenler yardım mantığını kendileri anlayamadıklarından sorun yaşıyorlar. asıl amaçları çok kişiye haber duyurup dua alıp "extra sevap points" kazanmak olan insanlardan, gizlice yapılan yardımları anlamasını bekleyemezsin.

çeşitli marketlerden ramazan kolisi gibi paketler alıp ya da poşetlere doldurup, ihtiyacı olan kişilerin kapılarının önüne bunları bırakıp, kapılarını çalıp uzaklaşarak yardım eden insanlar biliyorum ben. bu insanların kimisi ateist, kimisi müslüman. fakat sorsan bir paket makarna için gidip imza alan, kapı önünde de "bakın işte bu fakir. ben de süfer bir müslüman olduğum için ona yardım ediyorum" pozu vererek zaten zor durumda olanı daha da utandırmadığı için bilinmiyor hatta muhtemelen yoktur.

bir de daha büyük yardım toplamak için büyük ses getiren organizasyonlar var. mesela van depremi sonrasında üşüyen ve aç olan insanlar için toplanan yardım olayı. o çok dindar süper yardımcı insanlar üşüyen ve sokakta kalan insanlara koli koli kuran yollarken ya da bu büyük islami yardım organizasyonları kameralar ile yardım götürürken ve hala bunun ekmeğini yerken çarşı'nın (ki bir tane bile beşiktaş'lı tanımıyorum ki "çarşı böyle bir organizasyon yea bak nasıl yardım ettik" diye böbürlenen) yaptığı gibi "gerçek ihtiyaç karşılama" olayını yoksaymak komik.

ha tabii gerçekten işini düzgün yapan, yardım topluyoruz ayağına cemaatlere para aktarmayan, yardım ederken oy sözü almayan, dolandırıcılık yapmayan, bu hareketler yüzünden çeşitli ülkelerde yasaklanmayan islami organizasyonlar da yok mu? var tabii ki.

ekeleme:

o değil de ben henüz pek sözlük yazar tanıymıyorum. troll başlığında sazan.avi durumu varsa da gerçekten bu kafada olan insanlar için gelsin o zaman bu.

ha bir de şu var twitter'da ilik için kan için vs. için duyurular geçtiğinde "bu çapulcular iliklerimizi alacak kopyalayacak kimbilir neler yapacak, kanımızı içecekler hede hödö" şeklinde yorum yapan öküzleri de unutmamak lazım.

tabii gezi parkı eylemlerindeki yardımlaşmaları görünce "dış mihrak" arayan, iftiralar atan gencolara da selam ederim.
hesabın var mı? giriş yap