şükela:  tümü | bugün
 • i.s. 15 de doğmuş. lucius vitellius ve sestilia nın oğlu olan roma imparatoru. julius-claudius döneminin en refah dolu günlerini yaşattığı söylenir, inanmayız fakat.

  kendisi 3 defa da konsül olmuştur.

  (bkz: quindecemviri sacris faciundis)

  iki defa evlenmiş; petroniana ve galeria fundana .. ikisinde de erkek çocukları öyle ya da böyle ölmüştür.
 • "ölü bir düşman her zaman güzel kokar."
 • dört imparator yılı olarak bilinen m.s. 69 tarihinde 17 nisan 69'dan aynı yılın 22 aralık tarihine kadar görev yapan roma imparatoru'dur (diğerleri galba, otho ve vespasian). lucius vitellius' un oğlu olup sextilia ile evlidir ve genç lucius vitellius adında bir kardeşi vardır.

  vitellius ilk evliliğini petronia ile yaptı(publius petronius'un kızı, babası lucius vitellius suriye yönetimi sırasında). bu evliliğinden bir gözü kör oğlu petronianus vitellius doğdu.ikinci evliliğini yaptığı galeria fundana'dan 69'da öldürülecek olan bir oğlu ve kızı oldu.

  48 ve (bir ihtimale göre 60-61 de dahil) konsül, sonra yeteneğini kredi ile temize çıkarttığı africa prokonsül'lüğü görevlerinde bulundu. 68'de galba, herkesi şaşırtan bir kararla, vitellius'u germania ınferior eyaleti ordu komutanlığına seçti. vitellius burada astları ve askerlerinin gözünde sınırsız savurganlığı ve aşırı iyi doğasıyla oldukça popüler hale geldi.

  imparatorluğa seçilmesini ren'deki iki lejyonun komutanları caecina ve valens,e borçludur. bu iki adam sayesinde askeri devrim hızlı bir şekilde başarıldı; 1 ocak 69'da, imparattor galba'ya olan sadakatlarını yenilemekten vaz geçtiler ve 69'un başlarında vitellius'u colonia agrippinensis'de (cologne) imparator ilan ettirdiler. aslında tam olarak germania ınferior (aşağı germanya) ve germania superior (yukarı germanya) ordularının imparatoru ilan edildi. galya, britanya ve raetia orduları kısa bir süre sonra onların tarafına geçti. bir süre sonra roma üzerine yürüdüler, her nedense, onlara karşı koyan imparator galba değil otho'ydu

  aslında vitellius, roma senatosu tarafından kabul edilip bilinen imparatorluk yetki ve ünvaları verilsede hiçbir zaman bütün roma dünyasında bir imparator olarak kabul görmedi. italya'ya, şehvet düşkünü ve kaba bir asker sınıfın başı olarak girdikten sonra roma, bir kargaşa ve kılıçtan geçirme, gladyatör şovları ve müsrif şölenler sahnesi haline geldi. vitellius, zafer kazanmış lejyonları ödüllendirdi, mevcut praetorian muhafızlarını terhis etti ve yerlerine kendi adamlarını yerleştirdi.

  temmuz 69'da, vitellius doğu ordularının, komutanları titus flavius vespasianus'u rakip imparator olarak ilan ettiklerini öğrendi. doğudaki ordunu yaptıkları öğrenilir öğrenilmez dalmatia ve ıllyricum eyaletleri vespasian'ı destekledi. taraftarlarınca terk edilen vitellius, imparatorluk ünvanından istifa etti.

  vitellius'un vespasian'ın ordusunu mevania'da beklediği söylenir. yine söylendiğine göre vitellius'un istifa şartları aslında vespasian'ın baş destekçilerinden birisi olan pannonia'da ki altıncı lejyondan marcus antonius primus tarafından kabul edilmiş ancak praetorian'lar onu concordia tapınağına imparatorluk nişanlarını bırakmaya giderken anlaşmadan vazgeçirmeyi başararak sarayına geri dönmek zorunda bırakmışlardır. vespasian'ın birlikleri roma'ya girerken sefil bir halde saklandığı yerden (tacitus'a göre kapıcının kulübesi) sürüklenerek çıkarıldı, ölümcül gemonian merdivenleri'ne getirildi ve orada öldürüldü. cesedi tiber nehri'ne atıldı. "henüz sizin imparatorunuzdum" son ve bilindiği kadarıyla vitellius'un en asil sözü oldu.

  kısa yönetimi boyunca vitellius, akıllıca bir yönetim arzusu gösterdi ancak onu kendi amaçları için geçmişindeki daha iyi özelliklerinden, kötü aşırılıklar yönüne cesaretlendiren valenler ve caecina'nın tam kontrolü altındaydı.

  vitellius , simon scarrow'un vespasian ve lejyonlarının britanya'daki yiğitliklerini anlattığı "eagle" (kartal) adlı kitabında düşman olarak anlatılır.

  eldeki kaynaklar, özelliklede suetonius'un oniki sezarın hayatı, vitellius hakkında olumsuz bir resim çizer; ancak suetonius'un babasının otho'nun ordusunda bir subay olduğu ve vitellus'a karşı ilk bedriacum savaşı'nda dövüştüğü akıldan çıkarılmamalıdır.

  entrikadan ve hırslı olmaktan uzak biri olarak, tembel ve kendiyle barışık, yeme içmeye düşkün, günde dört defa ziyafet çeken obur bir şişman olarak dikkat çeker. kaynaklar bir ziyafette 2,000 balık ve 4,000 kuşla birlikte en sevdiği yemekler olan turna balığı ciğeri, sülün beyni ve flamingo dili olduğunu, az bulunan malzemelerin tedariği içinse roma donanması'nı gönderdiğini yazar. söylendiğine göre kendi annesi açlıktan ölmüştür.

  kaynak
 • bir oturuşta 2 kilo kırmızı et yemek eylemini günde tam dört kez gerçekleştirdiği tarihi kayıtlarla sabit, tahminlere göre 130 ilâ 140 kilo arası bir ağırlıkta olan ve dört imparator yılı'nın sondan bir önceki imparatoru olan m.s. 69 senesinde sekiz ay altı gün tahtın keyfini sürmüş* roma imparatoru.

  taze imparator servius sulpicius galba'yı ışık hızında satarak vitellius'un tarafına geçen cermanya lejyonları, aslında o döneme kadar konsüllük de yapmış ve nispeten saygın bir senatör olan bu şişman amcanın bir anda gaza gelip güç zehirlenmesinin doruklarına çıkmasına yol açmışlardır. galba'nın öldürülmesini takiben bu kez de otho ile kapışacağımı anlayan vitellius'un lejyonları, bedriacum savaşı'nı kazanarak kendisinin m.s. 69 senesinin nisan ayında senato tarafından imparator* ilan edilmesini sağlamışlardır.

  ne var ki doğuda yılların sorunu olan yahudiye'deki isyanı son derece etkili bir biçimde bastırmaya başlayan vespasianus, neredeyse tüm lejyonların desteğini almış ve kendisinin adına italya'ya giden marcus antonius primus da vitellius'un en önemli komutanı olan caecina alienus'u ikinci bedriacum savaşı'nda hezimete uğratınca vitellius'un taht macerasının kısa kesileceği anlaşılmıştır. bunu fark eden vitellius, panonya ya da trakya civarlarında vespasianus ile bir buluşma ayarlayarak tahtı barışçıl bir şekilde kendisine bırakmayı planladıysa da kendisinin aç gözlülüğünden bıkan roma halkı tarafından caddelerde sürüklenerek ve şöhretli tarihçi cassius dio'ya göre kafası uçurularak feci şekilde katledilmiştir. iki oğlu ve erkek kardeşi porcius vitellius da kendisiyle aynı kaderi paylaşmıştır.

  taht tam bir disiplin abidesi olan vespasianus'a kalmıştır ve roma imparatorluğu'nun en kısa süreli ama en underrated** hanedanlarından biri olan flavius hanedanı'nın yaklaşık otuz senelik hükümdarlığı başlamıştır.

  (bkz: flavius hanedanı/@ncpzbsn)