şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • sadece ekşi sözlük'ün yöneticisi olarak değil, bir ekşi sözlük yazarı olarak da katıldığım çağrı. o yüzden beni de yazın listeye.

  ancak benim sizden farkım şikayet edecek değil, çözüm üretecek kişi olmam. bu sorunu kabul ediyor, bunun sorumluluğu alıyor ve çözüm sağlayacağımı taahhüt ediyorum. nasıl yapmaya çalışacağımızı da açıklayacağım.

  1. moderasyon ekibini güçlendiriyoruz. sözlük inanılmaz dinamik, sonsuz entry yazılıyor ve sonsuz şikayet geliyor, moderasyon ekibi yetersiz kalabiliyor ve bu yüzden aksamalar olabiliyor. moderasyon ekibimizi halihazırda arttırıyoruz ve moderatörlerden en az birinin sadece aşağılama, ayrımcılık ve ırkçılık konularında çalışacağını taahhüt ediyorum. (edit: açıklama sonrası arttırdık ve alıma devam ediyoruz.)

  2. yazarların entryleri şikayet etme sürecini kolaylaştıracağız. bu sistemi tümden yenileyeceğiz ama öncelikli olarak yazarların şikayet iletirken mail onaylama ve şikayet metni yazma zorunluluğu saçmalıklarını kaldırarak başlayacağız. bir entry'yi şikayet etmeniz 2 butona inmiş olacak ve bunu 2 gün içinde yapacağız. sonrasında da baştan sona medeni bir şikayet arayüzü hazırlayacağız. (edit: ilk geliştirmeyi yaptık ve diğerini de yapacağız.)

  3. yazarların yine yazarlar tarafından değerlendirildiği yeni karma sistemine geçeceğiz. yeni karma sistemi sadece entry oylanması üzerinden değil, yazarların sözlük'te genel olarak gördüğü takdiri tartan bir sistem olacak. başta sözlük'teki takipçi sayısı ve entry beğenileri olmak üzere, bir çok faktörü değerlendirdiğimiz, yazarların sözlük'teki gerçek kıymetini gösteren sistem kurulduktan sonra bazı hak ve yetkiler bu karmaya bağlı olacak. bu çerçevede yazarların entry silinme istatistiği ve engellenme istatistiği de yazarların kıymetini belirlemede etkili olacak. (edit: hazırlıklarını yapıyoruz, çoğulculuğu bozmayacak bir geliştirme yapacağımıza emin olabilirsiniz)

  4. karma sistemi hayata geçince gündeme başlık sokmak, başlık açmak ve hatta entrylerinin görünür olması dahil olmak üzere bazı yetkiler sadece belli karma sahiplerine ait olacak. burada yeni karma sistemini tartarak, kimseye haksızlık yapmadan ve dinamizmimizi kaybetmemeyi amaçlayarak ilerleyeceğimiz için aceleci davranamayacağımızı belirtmeliyim.

  5. nefret söylemi nedeniyle silinen her bir entry için yazarına en az 1 ay çaylaklık cezası uygulanacak. yazarın genel profilinin yetersiz olması / nefret söyleminin şiddeti / eylemin tekrarı gibi durumlarda yazar uçurulacak. (ki nefret söylemi zaten çaylaklık ve uçurma sebebi) (edit: uygulamaya başlandı.)

  6. nefret söylemi içermediği için kapatılmayan ama ayrımcı içeriklerin girilmesine vesile olan türden başlıkların işaretlenebilmesi için ayrı yeni bir kanal belirleyeceğiz ve bu şekilde işaretlenen başlıkların gündem filtresi üzerinden görünürlüğünü kısıtlayacağız. bu tür başlıkları görmek isteyenler ayarlardan bu filtreyi kapatabilecekler. bu özellik de en geç 2 gün içinde hayata geçireceğimiz bir fonksiyon olacak. (edit: yapıldı.)

  bunlar dışında önerilere de açığım, bana direkt mesaj atabilirsiniz. geç cevap verebilirim veya hiç cevap veremeyebilirim ama muhakkak, er ya da geç okuyorum mesajları ve hepsini değerlendiriyorum.

  bu sürece katkıda bulunmak isteyen yazarlardan ricam özellikle nefret söylemi olduğunu düşündükleri başlıklara yazarak başlığı gündeme taşımak yerine başlığı ve/veya entryyi şikayet etmeleri ve başlığı işaretlemeleri olacak. (bkz: don't feed the troll)

  nefret söylemi, tanımı çok geniş tutulabilen bir konu, bizim şu an esas aldığımız tanım 'belirli bir grubu ya da kişiyi, ırk, cinsiyet, ulus, din, dil, politik görüş, sosyal sınıf, sosyoekonomik durum, fiziki/zihinsel engel ya da cinsel yönelim gibi konularda aşağılama ve/veya tehdit etme' şeklinde, zamanla kapsamı genişletilebilir veya daraltılabilir. ifade özgürlüğü ile nefret söylemi dengesini korumaya çalışacağız.

  son olarak, gururla belirtmek isterim, moderasyon ekibimizin yöneticisi kadın ve onun yöneticisi de kadın. ama elinin hamuruyla moderasyon yapan erkek çalışanlarımız da var.
  • ön edit: arkadaşlar hem bana hem oxir'e yüzlerce destek mesajı geldi. eklediğim 350 kişiden ayrı olarak daha yüzlerce destek mesajı daha var. elimizden geldiğince hepsini listelemeye çalışacağız. şimdilik taleplerimizin büyük bir çoğunluğu karşılanmış gibi, hepinize teşekkür
   ederiz.

   kanzuk editi : kanzuk az önce entry girdi ek olarak attığı mesajda benide yazın dedi :) #108563838
   biz yine sürecin takipçisi olacağız şimdiden tüm katılanlara teşekkürler özelikle @oxir adlı yazara kendisi bu başlığın mimarıdır benim yaptığım sadece isimleri girmektir

   son yıllarda ekşi sözlük’te kadınlara, farklı etnik kimliklere, lgbti+ bireylere, farklı inanç gruplarına, mültecilere ve hayvanlara yönelik günden güne artan nefret söylemleri ile karşı karşıyayız. sadece bir artış ile kalmayan bu nefret söylemleri ne yazık ki aynı zamanda ekşi sözlük’te normal kabul edilir duruma gelmiştir. bu sebeple ekşi sözlük yazarları olarak hem bu nefret iklimine karşı durduğumuzu hem de ekşi sözlük yönetimini daha fazla sorumluluk almaya çağırdığımızı ifade etmek için bir araya geldik.

   ayrımcı ve nefret içerikli söylemler hem uluslararası sözleşmeler ile hem de birçok ülkenin anayasasında yer alan kanunlar ile düşünce özgürlüğü olarak değil suç olarak ele alınır. türkiye’nin imzacısı olduğu evrensel insan hakları bildirgesi ve her türlü ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılmasına ilişkin uluslararası sözleşme, türkiye anayasasının 90. maddesi kapsamında güvence altına alınmıştır. ayrımcı ve nefret içerikli söylemlere karşı durmak sadece yasal değil aynı zamanda vicdani bir görevdir. bu sebeple ekşi sözlük’ün hem yasalar çerçevesinde hem de vicdani görevler açısından sorumluluğunu yerine getirmediğini düşünüyoruz.

   dünyadaki birçok sosyal paylaşım sitesi ayrımcılığa ve nefret içerikli söylemlere karşı durduğunu beyan etmekte ve bu yönde etik kurallar geliştirmektedir. ekşi sözlük kullanıcı sözleşmesi’nde ise böyle bir etik kural yer almamaktadır. yine birçok paylaşım sitesi nefret içerikli ve ayrımcı söylem barındıran içeriklerin tespiti ve kullanıcılar tarafından şikayeti konusunda hassas davranmaktadır. ekşi sözlük’te ise böyle bir hassasiyet olmadığı gibi şikayet kısmında da “nefret içerikli söylem” kategorisi bulunmamaktadır. bu sebeple;

   - ayrımcı ve nefret içerikli yazılar yazan çaylakların yazar yapılmamasını istiyoruz.
   - şikayet kısmına kategori getirilmesini ve “nefret içerikli söylem”lerin bu kategoriler içerisinde yer almasını istiyoruz.
   - nefret içerikli ve ayrımcı söylemlerine karşı, ekşi sözlük kullanıcı sözleşmesi’nin yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.
   - nefret ve ayrımcı ifadeler bulunduran entrylere sahip yazarlara verilen cezaların daha caydırıcı cezalar olmasını istiyoruz.

   taleplerimiz karşılanana kadar veya ekşi sözlük yönetiminden taleplerimiz için olumlu bir dönüş alana kadar aşağıda nicki bulunan yazarlar olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz. ayrıca destekçi olmak isteyen çaylak ya da yazarlar bu başlığı açan arkadaşa ve oxir adlı yazara veya başlık altına desteklediğini belirttiği takdirde onların da nicki destekçiler kısmına eklenecektir.

   hem fikri veren hemde hazırlayan yazarlarla iletişime geçen oxir adlı yazara teşekkürler

   edit: ırkçı paylaşımların engellenmesini ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu düşünenler için

   görsel

   destekleyenler:

   (kanzuk)
   (leninwasright)
   (oxir)
   (quzzekere)
   (komisario palmu)
   (andy kaufman 2)
   (yol agzi)
   (i wanna go back)
   (zentaro)
   (hayyamidusler)
   (pinkylips)
   (bakinbucokenteresan)
   (daphne the nymphe)
   (yakisiklihafifiyisuvari)
   (daimat)
   (bellum omnium contra omnes)
   (bant)
   (laparoma alba)
   (kozniku)
   (amerrygoround)
   (a handshake of carbon monoxide)
   (olayin benimle ilgisi yok)
   (dorfnasium)
   (kertenkelenuri)
   (cift karakterli yazar)
   (birazcik trollum idare et)
   (heryerdekitaplar)
   (suppai jiten)
   (anatolyvalojr)
   (dorfnasium)
   (fulistug)
   (otobana durdum seyrettim aleni)
   (dingilinondegideni)
   (selim alai)
   (direnyazar)
   (romantik okmayan asik)
   (anna karanine)
   .
   .
   .
   .

   yol agzi
   bir ama pir
   doxanikee
   zarbi sarioglu
   seyrettim zaten hepsini
   roses are red violets are blue
   metaforrr
   yakisiklihafifiyisuvari
   porn to be wild
   anateistsietana
   fevki lugat
   junkie cosmonaut
   ucankurufasulye
   odtengriaysar
   slippery nipple
   sosyolojik peri
   culsuzogrenci
   algoritmik man
   awhisper
   sillycombination
   icimdeki sarisin zenci
   voronoit
   sellaa
   vosvos 1971
   kozmoloji asigi
   ytrers
   hayyamidusler
   uyanmayi unuttum
   lab cat
   lin yallen
   hukuksu
   kompakt kedi
   arsiz sirin
   de4dshot
   denebola
   yucemardukca
   mrbobbybongobong
   gozlemlenebilirevren
   tigrisyan
   ne xwes
   thelastchantingbuddy
   beauty kitty
   ecthelion
   sertacsa
   ningen janai
   unfaithfull44
   sahte plastik agaclar
   dying changes everything
   karelya
   benburdayeniyimabi
   braveart
   siskococugunuokulayollamayacalisanbaba
   beni siz mi cagirdiniz
   narino
   hengamegub
   reductioadabsurdum
   gibime geliyor
   balikci filozof
   rozamona
   issizlerin ceosu
   tanimlanamayan sanal cisim
   burnunukolunasilenilkcocuk
   ally12
   onyedik
   enkiea
   buyutec
   yirmi bin den say
   tajdin
   lakajira
   kargakargagaakdedi
   ben bi boklar yedim ama
   ahmakkadin
   therewillbewaterifgodwillsit
   at war with self
   nevsu
   24102010
   revoltoso
   kol operatoru
   ooioo
   i do what i want
   daphne the nymphe
   kryptonian
   violadavis
   lux aeterna
   laughs
   wonderdondi
   1632
   clamence
   aydansevgiler
   tutuman
   prize elini sokan cocuk
   anakruz
   dragoners
   hakan diye biri
   benaslindayogumx
   bele yashayisha soxum
   sonadamfewer
   max the timebender
   manfred macx
   mungonmun
   nimera
   bafomet
   gunesist
   anam ben de bi gothic kariyim
   efendimesoyluyum
   inne iplik patana pam pis
   askeriucret750tlolsun
   vectna
   prebena
   mahmurcicek
   evrimgecirmiscivciv
   lordofthebuts
   kuledekiadam
   farkli1isi
   fridaykahlo
   karismak istemem ama
   kardanadam kazak
   whitewalkerr
   kalabaligi sevmeyen insan
   fungimsi
   cursory
   nebekliyodunki
   sadboywithalolipop
   queeneb
   otekizede
   napakyaniii
   teyzecik
   tideeffects
   kantereit
   ismigaripadam
   magnetron
   useer
   dandik tavsan
   complainant
   mikrobiyolog
   uykulu ay
   ovarlokcuayaginizageldi
   dovlet bolen muz
   furiosso
   engineer17
   norwegian wood
   greensoul
   infamisvoyvoda
   neseligenclik35
   belbele
   themonster
   canim boyle istedi
   a107
   sinekvalesiiii
   cinnamon22
   ozzmosu
   kowalski
   daisy fay
   psytrance
   justanotherdayatoffice

   ikinci cins
   casio meheme
   it finally happened
   sf34sf
   fleur de lys
   kizilinayandim
   nickhasedi
   ordeklerkazlardandahaiyi
   serserininteki
   eski devlet dairesi
   radres9
   votkaylaerik
   goddamntheworld
   saraplekesi
   lilith17
   dusunemeyen aristo
   senahocam

   deathmetalneverdies
   anafartal
   ismailby97
   neanderthal kralicesi
   luzumsuzniyazi
   halahogwartstanmektupbekliyorum
   ayrikotu
   jeux
   warone
   fsunman
   dwyanewade
   the inner light
   bocekim
   dalici
   su testisi yolu
   mcaninho
   37252222555
   sozlukte kullanmak istedigim nick budur
   olsun sen de zekisin
   balern
   azteca
   annunakiyim
   kaygee
   saskolozz
   olayin benimle ilgisi yok
   veryhighhopes
   read between the lines
   neccc
   lafbaz
   mocokkocomolokko
   aponeurosis
   saskolozz
   kifayetsiz histeriz
   bircapulcu
   dementorb
   demesi kolay tabii
   murder
   sanat artigi
   sen ne konusuyorsun
   serpens caput
   gozunekacancapak
   hisar
   rumpelstilzchen
   lightstorm
   kargalarkenn
   hayalitehlike
   bolsevik avni
   kendiniarardabulamaz
   seagogol
   disikargaa
   eksik parca
   alnilam2608
   rakolnikov
   mag1103
   yarati
   break your happy home
   falfilfull
   nitakupenda
   isvicreli uzun mizrakli piyade
   terzyfikri
   062154
   birkk
   deneps
   steinvay
   tavsaninkustugudag
   kansiz kontes
   ottokalktahtaya
   erken kaybeden adam
   enigmee
   cekostavakyalilastirilamayan yazar
   whydontyoukillme
   komunemekcisi
   a man alone
   cahildim dunyanin sekline kandim
   azadsea
   goksue
   serserininteki
   marxdede
   goran ivanisevic
   bahaneilaklakan
   fio piccolo
   kortizol
   vejeteryan leopar
   confidencesea
   litreynen goy ismail
   anditmakesmewonder
   aftertheevent
   zararyokziyanvar
   super user
   ario
   dikeliyn
   coelingh
   yazmayibilmemiyiokurum
   bilir misin
   feranor
   biseylerinefendisi
   celikayna
   loresima
   zekeriya18
   birtutamgri
   kimyasal
   cnndkrk
   dontoblerone
   dazed
   ben mi
   sakirtizm
   fosforluu
   kahkahaatanolala
   swedishhousemafia
   brunettegil
   laughs
   fiskosortusu
   erendiakotra
   piyokor
   gumusserv
   hecater
   sophie aksam yemegini hazirliyordu
   birinciaylardanbiri
   gatalock000
   ayrikotu
   rendez vous
   lynbhelliom
   every siesta
   kim yon tuz
   greenalmond
   kamilsevenadam
   demirkol
   lonestar
   rick deckard
   klaine
   bukezolacak
   denhuso
   daddiridatdatdaddiridatdatdaaada
   thefetishistbastard
   gencwerther
   vittyamin
   tacsizkulkedisi
   orlando balon
   paytak pikap
   karni kasinan bidon kafa
   butmrflitchyoudontunderstand
   hayat silgisi
   ceybey
   gidecek deniz
   jise
   piertatum locomotor
   the portrait of steven meisel
   evrilemeyen homo sapien
   otel ascisi
   bahadix
   tuvalete en son kim girdi
   leylaneyaziyor
   minimalispopuleris
   nedirabiolay

   not: destek olmayan isteyen yazarlar başlık altına destekçi olmak istediğini belirtebilir ya da başlığı açan yazara veya oxir adlı yazara mesaj atabilir
  • desteklediğim ve altına imzamı attığım çağrıdır.

   nefret söylemi ifade özgürlüğü değildir!

   her yıl binlerce kadının öldürüldüğü, lgbti+’ların saldırıya uğradığı, intihara yönlendirildiği hatta yakıldığı, mültecilerin, farklı etnik kökenden türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının her gün ırkçı söyleme ve saldırıya maruz kaldığı bir ülkede nefret söyleminin en büyük kaynaklarından birisi olan bu web sitesinin yöneticileri bu söylemler nedeniyle işlenecek ırkçı, cinsiyetçi, homofobik, transfobik nefret suçlarının hukuken sorumlusu olmasalar bile vicdanen sorumlusudurlar.

   bir daha asla dememize neden olacak sonuçların doğmaması için ekşi sözlük yönetimini nefret söylemine karşı gerekli önlemleri almaya ve insan hakları ve insan onurunu koruyup ayrımcı söylemleri engellemeye yönelik adımlar atmaya çağıranlar içerisinde olduğumu belirtmek isterim.

   adaletsiz moderasyona karşı edit:

   yakın zamanda @cicimici isimli yazar sözlükten uçuruldu. bu yazar @dostoyevskimi ve @eeuummm gibi kadınlara hakaret eden hatta yeri geldiğinde tacizi savunan yazarları eleştiriyordu. mesela @dostoyevskimi'nin bir entrysi şu: (#103267070).

   bu iki yazara hiçbir şey olmazken @cicimici'nin atılması adaletsizliktir. nefret söyleminde bulunan kadın düşmanı yazarların kollanmasıdır.
  • ekran başında dürümünü yerken bu başlığı farkedip, acı biber turşusuna uzandıktan sonra başka bir başlığa geçen biri var sözlük yönetiminde. hep söylüyorum türkiyenin özeti bu sözlük ve yönetimi. adamlar sözlükten entry silmemizi bile engelliyor. böyle despot bir yaklaşım hangi sosyal medya mecrasında var sorarım size.

   ülkede teknik olarak çok kolay şeyler neden yapılmıyor, basit sorunlara karşı neden aksiyon alınmıyor, çünkü rant var. bazı sorunlar orada duracakki birileri para kazanacak. sözlük de aynısı. çok basit teknik değişikliklerle bir çok sorunu çözebilecekken elini hiçbir şeye sürmeyen bir sözlük yönetimi var karşımızda. bir ios appini bile 10 yıl sonra yazdılar o da bok gibi.

   bu arada sadece sözlük mü sorunlu?
   aslında kendilerinin bile haberi yok ama ne akp li ne de chp li kimsenin desteklemeyeceği bir başlık bu.
   (toplum akp-chp diye bölündüğü için bu ikisini yazdım sadece)

   destekliyorum yazacak tabi, ne yazacak başka?
  • sonuna dek destekledigim cagri.
   dusunenlere de virtual hug gonderiyorum.
  • artı bir destekçi olduğumu fişime yazıyorum. bir de buradan fişlenelim sıkıntı yok.
  • katıldığım çağrıdır.

   edit: entry fazla sade olmuş.

   son derece katıldığım çağrıdır.

   elini taşın altına koymak isteyen şuurlu yazarlara gönülden teşekkür.

   edit2: küfretmeyi ve hakaret etmeyi ifade özgürlüğü sananlar uzak dursun.

   edit3: ne şuncuyum, ne buncu. ne bilmemneizm taraftarıyım, ne bilmemnecilik fanatiği. oğlum, kızım, mevzuyu anlamıyorsan uzak dur, insanlar senin devamlı bir şeyleri anlamsız gruplamalara ve genellemelere tabi tutup buradan hakaret etmenden şikayetçi. e gelip yine aynını yapıyorsun. yapma ulan.
  • mesaj alımım kapalı olduğu için buradan +1 ile katılacağım çağrıdır.

   beni de ekler misiniz listeye? başarılı olursak, bu trol hesabımla bilgi ve içerik girmeye başlayacağım çomarları trollemek yerine.
  • artık ciddi boyutlara ulaşan, kaygı verici bir hal alan durum. herkes dilediği fikri dile getirebilir elbet fakat bunun altında nefret suçu yatıyorsa buna her alanda karşı gelinmeli ve ekşi sözlük yönetimi de tavrını açıkça ortaya koymalıdır.

   mide bulandırıcı bir vakitten geçiyoruz. herkes nefret dolu.. ya da nefret dolu olanların sesi o kadar çok çıkıyor ki herkesi nefret dolu belliyoruz. insan onuru o kadar basit bir şekilde ayaklar altına alınabiliyor ki.. bu yapılırken hiç hicap duyulmuyor. koca koca insanlar çocuk ciddiyetsizliğiyle, arsızlığıyla insanların haysiyetine saldırıyor. bu artık o kadar küstahça bir boyut aldı ki görmezden gelemiyorsun.

   mutlak bir haklılığın arkasına sığınıyor bunu yapanlar: egemen olma! kendilerini mutlak egemen hissediyorlar, görüyorlar. kendileri dışında herkese, her şeye egemen. şanslıyız ki öyle değiller. ne kendilerini sandıkları kadar güçlüler, ne de egemen. ama körler. hastalıklılar fakat iyileşmeyecekler. çünkü iyileşmek gibi bir dertleri yok. fakat arkadaşlar tedavi olmalısınız!

   ırkçılar, türcüler, nefret suçu işleyenler vd. güçten besleniyorlar. güçsüz olduklarını hissettikleri an modern mağaralarına çekileceklerdir. nefretin egemen olmadığı zamanlarda kuyruklarını arkalarına kısıp kendi aralarında fısıldaşacaklar sadece. şimdi aleni bir şekilde ırkçılık, türcülük yapanlar; nefret suçu işleyenler kendi devirleri sallantıya girince anonim olarak dahi bunu yapamayacaklar. çünkü taptıkları güç o kadar da korunaklı olmayacak. çünkü türkiye’de nefret suçu kitlesel işleniyor.

   nefret dolusunuz. mevcut iktidar ve ortağı, statüko, egemen ideoloji hangi tohumu ekerse onun mahsullerisiniz. kendiniz dışında her şeyden nefret ediyorsunuz. sizin dışınızda olan, sizi rahatsız eden herhangi bir fikirden, canlıdan, topluluktan nefret ediyorsunuz. bakın saygı duymamayı geçtim, ona da razı gelir insan fakat siz kırmızı görmüş boğa gibi saldırıyorsunuz, nefret ediyorsunuz.

   tabi bazı malum şeylerden(!) daha fazla nefret ediyorsunuz. siz her an nefret ediyorsunuz, bizim her an midemiz bulanıyor.
   fakat şu bilinmelidir ki nefreti yaratanlar, nefreti besleyenler, nefretle beslenenler; yarattıkları, besledikleri, beslendikleri nefretin mutlaka mağduru olacaklar. eğer saygı duymayı öğrenemezlerse.

   bununla birlikte bu konunun ayyuka çıktığı ekşi sözlük yönetimi gereken önemleri almadığı takdirde, ekşi sözlük’ün kendisi de bu söylemlerle anılacaktır.
  • belki de son dönemde bu eğilimi kör göze parmak en iyi ortaya koyan entry. destek++ diyelim...
  • şahsım adına destek vermekten geri durmadığım çağrıdır.