şükela:  tümü | bugün
 • mavi ışıklar'dan ercüment batanay'a muazzez ersoy'dan futbol tribünlerine kadar herkes yorumlamıştır bunu.

  ayva çiçek açmış yaz mı gelecek,
  gönül bu sevdadan vaz mı geçecek.
  bana ettiklerin az mı gelecek
  yandım allah yandım yandırma beni
  derin uykulardan kaldırma beni

  ayaş yollarında kervanın mı var
  beni öldürmeye fermanın mı var
  ağlamaya sızlamaya dermanın mı var
  yandım allah yandım yandırma beni
  derin uykulardan kaldırma beni

  ayaş yollarından aştım da geldim
  boyunu boyuma ölçtüm de geldim
  güzeller içinden seçtim de geldim
  yandım allah yandım yandırma beni
  derin uykulardan kaldırma beni
 • "balıkesir - ali taran/m. taran/ibrahim çalgı- muzaffer sarisözen" isimli kişilere ait söz müzik..
 • anonim sayarak telif hakkindan yirtan acgozlu zihniyetin pek bir sevdigi turkudur. yaraticisi icin (bkz: refik ba$aran)
 • ayva çiçek açmış yaz mı gelecek cimbom inönüye nasıl gelecek şeklinde tezahüratlaştırılmış şarkıdır.
 • ayva cicek acti mi bilmem ama sirketin bahcesinde papatyalar acmis, bazi agaclar tomurcuk vermeye baslamis, boyle bir bahar hazirligi bir kosusturma, mutlu oluyor insan gunesin sicakligi isitirken sirtini. "ya kotu gecerse mart, ya kapidan baktirirsa, donmaz mi o guzelim pitirciklar dallarda?" diye dusunuyor insan; bir sevgi pitircigi, bir doga asigi oluyor boyle zamanlarda...

  (bkz: badem agaci)
 • bugün balkona çıkıp ayva ağacının hakkat çiçek açtığını gördüğümde kendimi neşeyle söylerken bulduğum türkü. utanmasam oynayacaktım *
 • "ayaş yollarında kervanın mı var,
  beni öldürmeye fermanın mı var"

  bu türkünün hüzünlü yüzünü bilmezdim, bunu fark etmemiştim. oynak bir türküydü benim için, bugüne dek. sırf bu iki dizesi, yaktı içimi. yanık sesle, bir de yumruğunu göğsüne vurarak mırıldandığı o bir dakikadan az sürede; yaktı içimi.
  hayat acılardan geçiyor. ellerimi uzatıyorum -varlığı orada, biliyorum- ama ellerim boşlukta kalıyor, ona ulaşamıyorum. cam fanusa çarpıp yankılanan ve yine bana dönen sözlerimi duyuyorum bazen. acıların büyüklüğü ve çaresizlik karşısında, söylenen her şey boşlukta asılı kalıyor.
 • ayva çiçek açmış yaz mı gelecek
  gönül bu sevdadan vaz mı geçecek

  sözleri ayva çiçek açtı diye yaz gelmiyorsa bir iki bir şey oldu diye gönül de bu sevdadan vazgeçmez anlamına geliyor gibi duruyor ya,

  bence bu böyle değil..

  şimdi ben kökenine inmek istedim bu durumun, ayvayı araştırdım.. bilimsel adı cydonia oblonga olan ayvanın 7°cnin altında ki bir ortamda belirli bir süre geçirmesi gerekiyor doğru düzgün çiçek açabilmesi için. bu da demek oluyor ki soğuk bir periyoda ihtiyacı olan ayva yazın durduk yere çiçek açamaz. dolayısıyla ayvanın yazın çiçek açması mümkün değil. buna bağlı olarak gönül de sevdasından vazgeçmicek kat-i surette.

  ama şimdi şöyle bir şey daha var, ayvanın çiçek açması bahar aylarında meydana geldiğine göre ve baharı çok kesin ve net bir şekilde yaz takip ettiğine göre..ayva bir şekilde yazın da gelecek olduğunu söylüyor olabilir. sırada o var çünkü. çok uzatırsan sonbaharın geleceğini de söyliyebilir. neyse işte bu analojiye göre gönül sevdadan kesinlikle vazgeçiyor..

  peki beni deli mi dürttü, niye kökene inme gibi istek oluştu bende
  efendi efendi istanbul türkülerini dinlerken, bir anda gönül bu sevdadan vaz mı geçecek dizesini duyunca beni bir telaş aldı, hesapa kitapa daldım. ölçüp, biçip, tartıp bölerken vazgeçip vazgeçmemem hususunu, bir baktım şarkının aslen ne demek istediğini bulursam yardımcı olur belki bana. böylelikle ayvanın derinine indim. ve şu an farkediyorum ki akıl sağlığımı yavaştan kaybediyorum. geldiğim nokta üzdü beni. vay be..
 • son derece neşeli gorunse de aslinda türk sanat tarihin'in en tacizkar sarkisidir bu sarki.. donemde cep telefonu olsa, herhalde sarkiyi yazan abimizin cep telefonunda soyle mesajlar bulabilirdik

  "ya arama, mesaj atma artik istemiyorum... bitti tamam mi her sey bitti sıtkı bekir (o zaman herkes iki isimli ya)"

  oysa ki cevap net

  "ayva cicek acmis yaz mi gelecek, gonul bu sevdadan vaz mi gececek"

  yavrum bitmis gitmiş ilişki daha ne ugrasiyorsun ki sen? ama özünde balikersirliler boyle arkadas.. bir sürü balikesirli arkadasım var, kendilerinin lugatinda "boşver","vazgeç","herşey bitti bebegim" gibi laflar bulunmamakta.. anlatamiyorsunuz derdinizi, euro 2008'deki türkiye gibi, biktirana kadar devam ediyorlar hadiseye.. elde degil..

  her neyse ozunde dedigim gibi tacizkar bir sarkidir.. kontrasi da bence guvercin ucu verdidir..
 • (bkz: çiçek açmak)
  (bkz: basur)