• osuruktan nem kapan yazarları göstermiştir.

ben 10 saniyelik videoyu izleyince bile bu adamın kızını çok sevdiğini fark edebildim. adam espri yollu bir şey yapmış, bizimkiler kadına şiddetten girip tecavüzden çıkmış.
  • sırf "internete koyacam tık alacak, like alacak" diye çocuğu korkutmaya çalışan bir adet sığırı dinlediğimiz video. çocuk da büyük bir olgunlukla, manyak herif dellenmesin suyuna gideyim diye oyalıyor sığırı.

günlük, anlık gelişen diyaloglarda elbette insanların zaman zaman sesi yükselir istemeden de olsa ama bunu sırf bir mizansen uğruna yapmak bana çok acayip geldi.

bir de demeden geçemeyeceğim, belki bir gün ışınlanmayı bulacak, yıldızlar arası seyahatler yapacağız ama insanlar hala videoları dik olarak çekecek. bunu nasıl çözeceğiz bilmiyorum. (dert butonunu kullanmayın lütfen tşk)
  • bu halk korkmaktan ve korkutmaktan hoşlanıyor,
    devamlı hırlayacaksın. sevgililer dahi tepkiye göre sevgi ölçümü yapıyor.

babasına göre olgun kız.
  • ıste korku kulturu boyle birsey. malesef kucuklukten kaziniyor beynimize.
  • yavrucak çok tatlı da ben gülemedim maalesef. çocukcağız korkmasaydı eğer, baba bağırınca daha yüksek sesle bağırırdı. normal bebek refleksi budur. yani siz bu yaştaki bebeğe bağırırsanız o size daha yüksek sesle bağırır. höt deyince yumuşamak öğretilmiş bir davranıştır. elbette dünyanın en vahşi insanı değil bu adam. ama maalesef yaptığı önemli bir yanlış.
    şunu söylemeden geçemeyeceğim, çocuk yetiştirirken biraz duyar kasmak şart. insan yetiştiriyorsunuz ya hani, ondan dolayı. çünkü bu yazılım gibi değil. silip yeniden yapamıyorsun. yaptığın kalıyor.
  • aşırı tepkilileri anlayamadığım tatlı video. 24 saniyede babanın kızının üstünde korku hegemonyası kurduğunu iddia eden tatlı su ergenlerinin turnusolu olmuş ama.

arkadaş, ne kafadasınız anlamıyorum ben. çalıştığım kurumda (özel eğitim) 350 kayıtlı kişi var, bu kadar kişiden taş çatlasa 15'inin babası kuruma geliyor.

sırf çocuğuyla şöyle bir iletişim kursun, 20 saniye de olsa çocuğuyla beraber gülsün diye 40 takla atıyoruz biz günde. bi de çıkmış birileri demiş "korku böyle böyle öğrenilir".

bilimsel referansı da yok hee, hadi ben sana azcık bilim vereyim: korku koşullanmayla öğretilir, koşullanma da periyodik olarak "devamlı" uyarım yoluyla olur. yani fareye peynir verirsen pedala basmaz, fareye belli aralıklarda(zaman aralığı, pedala basma sıklığı, vs vs) peyniri defalarca verirsen fare o pedala basmayı öğreniyor. ama sen ne yapıyorsun? 24 saniyelik bir videoda babanın kızda koşullu korku yarattığını kanıtlıyorsun. hayır ne biliyorsun, belki baba videoyu başlatmadan önce "ben sana höt dicem kızım, o zaman sen de jülide olsun diyeceksin, tamam mı?" demediğini?

gerek yok çünkü bunları düşünmeye. favımı alayım, yoluma bakayım. okumuşun cahili çomardan da beter yeminle, insanın içini kurutuyosunuz.

edit: birileri damlamadan peşin olarak söyliyim, robust learning, travma learning tarzı korkuyu öğrenme yolları da vardır ama videoyla hiçbir alakası olmadığından konuyu çok açmadım, irdelemek isteyen olursa özelden yazabilir.
  • sonra da homo sapiensin özgür iradeye sahip olduğunu iddia ederler. lan 3 yaşında duyduğu o "hroovvff" sesi kazındı bile kızın beynine. artık büyük ihtimal ne zaman itiraz etse o sesin geleceğini yani büyük tepki geleceğini düşünebilir. itiraz etmekten vazgeçebilir. ya da kafasına kazınan algoritma gereği karşısındaki kişide o baskın sesi duyana kadar itiraza devam eder ve kafasındaki şemanın tamamlanmasını sağlar*.

kısacası bir anlık olayla hayatının devamındaki belki yüzlerce binlerce olayın nasıl ilerleyeceği şimdiden belli oldu bile. daha bunun gibi nice kodlar işlenmekte şuan bir kısmı boş olan davranış belleğine.

bence özgür irade yoktur, böyle olaylarla algoritmaları oturtulmuş gelişmiş organik robotlarız.
  • korku filmi gibi bi şey. minik kız sevimli (başıma bi şey gelmeyecekse) değil, babası zaten mal. olay iğrenç, korkutma, bunu ve çocuğu teşhir mide bulandırıcı.
  • bir şiirle seslenmek istediğim babanın kızı.

lan çocuğa bağırma.
    bağırma lan çocuğa.
    çocuğa bağırma lan.
    lan bağırma çocuğa.

k.p.p.a.
  • başıma bir şey gelmeyecekse beğendiğim video. kız çok tatlı baba da öyle kızıyor falan değil eğleniyorlar kendi aralarında. bu duyar kasılacak video değil.
hesabın var mı? giriş yap