• ikamet ettiğim apartmanda sayıları bir düzineye yaklaşan kadınlar topluluğu.insan kendi kendine sormadan edemiyor yahu hangi zamanda yaşıyoruz bre hayatını evine , kocasına ve yavru kuşlarına adamış ey ev hanımı diye.elektrik süpürgesi* diye bir $ey icat oldu bizim kom$ular kullanmaya tırsıyor.
  • bu ev hanımı tipleri hep uygunsuz zamanlarda halı silkeleme işine girişirler.çıkardıkları sesle, ya sabahın köründe uykunuzu bölerler yada gecenin bir yarısı ödünüzü patlatırlar. çoğu aşağıda ne var ne yok*** bakmadan balkondan halısını silkeler.
  • camınız açık keyif yapıyorken hemen üst kattan halı silkeleyen, tozlarını camınızdan içeri sokan modelleri pek bir şahanedir. hemen üst kata çıkıp sarılasınız, öpesiniz, mıncıklayasınız gelir.
  • balkondan aşağıya halıyı düşürmesi yada kendisi düşmesi muhtemel olan kişiler topluluğu.
  • balkonunuzda keyifle cayinizi icerken yukaridan tozlari oldugu gibi size gönderen kisidir.
  • bunların bir de 6m2 lik halı silkelerken halının diğer ucundan tutmak zorunda kalan oğulları vardır. bu açıdan bakarsak olayı; "balkondan aşağı halı silkeyen ev hanımları ve bu ev hanımlarının hayattan bezmiş oğulları" şekliyle tanımlayabiliriz.

evet canlar,

gönül isterdi ki ben de giyeyim gömleğimi, çekeyim lacilerimi böyle bir sanko tribi yapayım bir babalar ve oğullar havası yaşayayım. ama işte diz yapmış eşofmanla, ağzı gözü kaymış tişörtle olmuyor bu işler. halı silkelemek istemiyorsanız illa ki dış görünüş önemli. (anne çok rica ediyorum lütfen artık ! halı silkmek, perde takmak bana göre şeyler değil bunlar)
  • kimileri ölür bunların, yazıktır..
    http://www.sabah.com.tr/2006/03/28/gun112.html
  • "teyze elektrik süpürgesi adam yemez! kullan onu!" diyerek bağırmak istediğim bir kısım ev hanımı kişilerdir bunlar. hep beraber anlaşarak pazartesi gününü seçerler ve aksak ritmde silkelerler. sonucunda kulak oraya takılır...
  • boş zamanlarını değerlendirmede ne kadar yaratıcı olduklarını göstererek, bu işi spor olarak benimsemiş kadınlardır.

- x teyze bak son defa söylüyorum, bir daha şu halılarını haber vermeden tepemize tepemize silkelersen külahları değişiriz.
    - ahh kızım yaa, unutuvermişim.. kusura kalmayın artık..
    - aaa ama x teyze her gün silkeliyorsun ve her gün sana söylüyoruz, nasıl unutursun ?
    - ayy unutuveriyorum işte.. hem hergün silkelenen halılarda toz mu olurmuş? siz de biraz abarttınız canım !!
    - ee peki madem toz yok, ne diye her gün silkeliyorsun şu halıları!!
    - yahu alışmışım ben, evde boş boş oturmaktan sıkılıyorum ne yapayım..
    - dantel ör, kazak ör, başka bişey yap teyze ..
    - ya onlardan da yapıyorum da aslında işte..
    - o zaman pek boş zamanın olmuyordur ..
    - öylede işte, örgü işleri oturarak yapıldığından pek sıkıcı oluyor, halı silkelerken en azından hareket ediyorum spor yapmış gibi oluyorum, iyi oluyor yani..
    - bak yürüyüş yaparsan daha iyi olur bence, spor yapmak için en ideal şeydir yürüyüş.
    - doğru söylüyorsun ama işte yürüyüş için, giyinmek lazım, dışarı çıkmak lazım,..
    - ehh be teyze daha ne diyim ben sana,..
    - ya bişey demene gerek yok aslında, sadece bana çok kızmayın olur mu?
    - * tamam teyze!! sen bize haber ver, biz de sana kızmayalım olur mu ?
    - olur kızım olur..
  • halı dendiğinden (zira yolluk denmiyor), 3*3 halıyı kaldırabilecek kadar kol gücüne sahip ev hanımlarıdır.balkondan aşağıya sadece halı değil ellerine ne gecerse silkeler bunlar, yorgan, yastık (pat pat vurma biçiminde) , çarşaf,hatta palto silkeleyenlerine bile rastlanmıştır bunların ; kısacası balkondan aşağı silekeleme olayında halı finaldir.

(bkz: balkondan asagıya kocalarını silkeleyen ev hanımları)
    (bkz: tango ve cash)
    (bkz: serbest cagrısım)
hesabın var mı? giriş yap