• hüseyin uğurlu'nun da yorumladığı, bir aşık mahzuni şerif türküsü.

bana dönek demiş itin birisi
    açığım neymiş sor hele hele
    eli çatlamamış ayı irisi
    sen bizim köylerden geç hele hele...

köylüden yanadır toprak görmemiş
    viskiden gayriye dudak sürmemiş
    ömür boyu serçe bile vurmamış
    beni vuracakmış bak ite hele hele...

bir yığın kitabı yığmış önüne
    sinek konsa korkar tatlı canına
    hipi yosmasını almış yanına
    pehlivanlık taslar gör hele hele...

yiğittir ölüsü dağlarda kalan
    maraş'ta kalan, sivas'ta kalan, anadolu'da kalan
    yiğittir yiğidin öcünü alan
    soytarıdan yiğit olur mu ulan
    ordu yıkacakmış ker hele hele...

bu herifin önü sonu ayandır
    anlayana benim sözüm beyandır
    senden korkan hayvan oğlu hayvandır
    gel de mahzuni'yi vur hele hele...
  • bu toprağın yetiştirdiği en büyük ozanlardan birine laf etme gafletinde bulunan abdullah çatlı'nın aldığı ayardır.
  • bu eser çeşitli kişilere itafen yazıldığı söylensede, asıl olarak bir şakısında mahsuni şerife laf atma gafletinde bulunmuş olan ozan arife itafen yazılmıştır. şiirin sözleri bir anadolu delikanlısının yüreğinden gelen duygularının, kelimelere yansımış halidir. tabi günümüzde bu şarkıyı bir sürü kişiye uyarlayabileceğimizden, kim üstüne alınirsa altında kalsın.
  • ankara'nın özgür radyosu gibi türkü ve özgün müzik çalan radyolarda çalan oldukça güzel hüseyin uğurlu yorumu için:
    http://www.youtube.com/…recivjlyqe4&feature=related
    nette epeyce destek bulan bir rivayete göre türkü abdullah çatlı için yazılmış. ülkücülerin kuyruk acısını youtube'da bu videonun tüm versiyonları altındaki yorumlarda görmek mümkün.
    "senden korkan hayvan oğlu hayvandır
    gel de mahzuni'yi vur hele hele"
    milliyetçiler tarafından desteklenen diğer rivayete göre türkü abdullah öcalan için yazılmış.
  • abdullah çatlı’ ya yazılmamış türkü’ dür. bunu şu şekilde netliğe kavuşturabiliriz.
    türkünün yazılış tarihi 1974 yılı sonrasıdır. kıbrıs savaşı sonrası mahzuni'nin kıbrısa dönük yazmış olduğu şiirler kimi solcular tarafından eleştirilmişti. (bkz: yürüyün aslanlar) eleştirilmekten ziyade aşık mahzuni’ yi döneklikle suçlayan farklı franksiyonlarda bulunan solcu guruplardı. bu solcu guruplarda aşık mahzuni şerif’ e göre milliyetçiliğe kaçan aşırı solculardı. yani solcu geçinen kesim tarafından birisinin cahilliğine gelmiş olacak ki aşık mahzuni şerif’ in damarına fena basmış. mahzuni’ nin doğa,bülbül,gül edebiyatından daha baskın bir şekilde becerebildiği hiciv yeteneğinden nasibini almıştır. ne yazik ki abdullah çatlı’ da ne mahzuni şerif’ e kafa tutacak kadar cesaret ve özgüven, ne de kendisini tanıyacak kadar kültür birikimi vardı. hoş türkü kendisine yazılsa da anlayabileceğini zannetmiyorum. bundan eminim.

gelelim kime yazıldığına,

aşık mahzuni şerif “zevzek” türküsünü yazdığında direk olarak gözler arif sağ’ a çevrildi. fakat daha sonra vizontele filminde müziğini kullanan “yılmaz erdoğan” tarafından kandırıldığında "görüyorum ki zevzekler hala bitmemiş" dedi. öncesinde ise defalarca kendisine yöneltildi bu soru, kime yazdınız?
    elbette kendi kafasında bir kişi vardı. ama belirtmek istediği şey farklıydı. bunu malesef bizlerde anlayamadık. mahzuni şerif, bir çok taşlama yazdığını bunları hiçbir zaman kişilere dönük düşünülmemesi gerektiğini söylerdi “kim hak ediyorsa bu taşlamalar onlara aittir” diye bir genelleme yapıyordu. ve özel olarak bir sohbetinde şöyle demişti “kime yazdığımı söyleyemem, o zaman diğer itler meydanı boş bulur, daha çok ürer”
  • ayar kelimesinin alevi türküsü haline dönüşmesine verilen ad. 5 kıta ayar yedikten sonra nasıl o bel doğruldu o da ayrı bir soru.
  • dost sohbetlerinde o sıralar kırgın olduğu rahmetli mehmet gül e yazdığını söylediği de rivayet olunur.iddiaya göre mahzuni bir tv cekiminde türkiye siyasetinden bahsederken mehmet gül hakkında ağır ithamlarda bulunmuş ve bunun mehmet gül ün kulağına gitmesi ile olaylar gelişmiştir.
  • abdullah catli'nin a$ik mahsuni'yi acikca olumle tehdit etmesi uzerine mahsuninin yazdigi $arkidir. bugun abdullah catli da yok, a$ik mahsuni de, ama bu $arki hep var olacak.

bana dönek demiş itin birisi diye de bilinen $arkinin sozleri:

bana dönek demiş itin birisi
    açığım neymiş sor hele hele
    eli çatlamamış ayı irisi
    gel bizim köylerde dur hele hele

bir yığın kitabı yığmış önüne
    sinek konsa korkar tatlı canına
    hipi yosmasını almış yanına
    pehlivanlık yapar gör hele hele

köylüden yanadır toprak görmemiş
    viskiden gayriye dudak sürmemiş
    ömür boyu serçe bile vurmamış
    ordu yıkacakmış ker hele hele

yiğittir ölüsü dağlarda kalan
    yiğittir yiğidin öcünü alan
    soytarıdan yiğit olur mu ulan
    sen bizim dağlara gir hele hele

bu herifin önü sonu ayandır
    anlayana benim sözüm beyandır
    senden korkan hayvan oğlu hayvandır
    gel de mahzuni'yi vur hele hele
  • "ömür boyu serçe bile vurmamış
    ordu yıkacakmış ker hele hele"

çatlı'dan mı bahsediyor, hmmm, hiç sanmıyorum.
hesabın var mı? giriş yap