şükela:  tümü | bugün
 • hüseyin uğurlu'nun da yorumladığı, bir aşık mahzuni şerif türküsü.

  bana dönek demiş itin birisi
  açığım neymiş sor hele hele
  eli çatlamamış ayı irisi
  sen bizim köylerden geç hele hele...

  köylüden yanadır toprak görmemiş
  viskiden gayriye dudak sürmemiş
  ömür boyu serçe bile vurmamış
  beni vuracakmış bak ite hele hele...

  bir yığın kitabı yığmış önüne
  sinek konsa korkar tatlı canına
  hipi yosmasını almış yanına
  pehlivanlık taslar gör hele hele...

  yiğittir ölüsü dağlarda kalan
  maraş'ta kalan, sivas'ta kalan, anadolu'da kalan
  yiğittir yiğidin öcünü alan
  soytarıdan yiğit olur mu ulan
  ordu yıkacakmış ker hele hele...

  bu herifin önü sonu ayandır
  anlayana benim sözüm beyandır
  senden korkan hayvan oğlu hayvandır
  gel de mahzuni'yi vur hele hele...
 • bu toprağın yetiştirdiği en büyük ozanlardan birine laf etme gafletinde bulunan abdullah çatlı'nın aldığı ayardır.
 • bu eser çeşitli kişilere itafen yazıldığı söylensede, asıl olarak bir şakısında mahsuni şerife laf atma gafletinde bulunmuş olan ozan arife itafen yazılmıştır. şiirin sözleri bir anadolu delikanlısının yüreğinden gelen duygularının, kelimelere yansımış halidir. tabi günümüzde bu şarkıyı bir sürü kişiye uyarlayabileceğimizden, kim üstüne alınirsa altında kalsın.
 • hüseyin uğurlu'nun pek güzel yorumladığı, arif sağ için yazılmış olabileceği iddiaları olan, şairin dilinden korkacaksın arkadaş dedirten pek güzel hiciv/türkü.
 • ankara'nın özgür radyosu gibi türkü ve özgün müzik çalan radyolarda çalan oldukça güzel hüseyin uğurlu yorumu için:
  http://www.youtube.com/…recivjlyqe4&feature=related
  nette epeyce destek bulan bir rivayete göre türkü abdullah çatlı için yazılmış. ülkücülerin kuyruk acısını youtube'da bu videonun tüm versiyonları altındaki yorumlarda görmek mümkün.
  "senden korkan hayvan oğlu hayvandır
  gel de mahzuni'yi vur hele hele"
  milliyetçiler tarafından desteklenen diğer rivayete göre türkü abdullah öcalan için yazılmış.
 • hüseyin uğurlu'nun delice bir coşkuyla yorumladığı, sert birmahsuni` taşlaması. "olur mu ulan" kısmındaki öfke ve kıta sonlarındaki hele lere yapılan vurgu gaza getiriyor dinleyeni.

  şarkının kimin için yazıldığı konusundaki abdullah çatlı ve arif sağ iddialarıysa saçma gibi duruyor.

  herşeyden önce ikisi de köylerde büyümüş ve toprağı bilen insanlardır.(bu cümle de övgü gibi oldu ama neyse)

  hele hele "serçe bile vurmamış" dizesiyle abdullah çatlı'yı bağdaştırabilen zihniyete de "çüş"ten başka bir laf söyleyemiyorum.

  muhtemelen gereksiz bir kuru gürültücü, ya da kentli bir maganda (önünde kitapları varmış ki bu da kahramanımızın entel bir maganda olduğuna delalet) için söylenmiştir.

  valla rahmetli mahsuni yaşıyor olsaydı ve şimdilerde yazmış olsaydı bu şarkıyı kesin yusuf halaçoğlu isimli zata yazmış derdim. büyük eserlerin anlattıklarının her dem şekil değiştirip karşımıza çıktığını görmek de normal mi değil mi bilmiyorum...
 • abdullah çatlı’ ya yazılmamış türkü’ dür. bunu şu şekilde netliğe kavuşturabiliriz.
  türkünün yazılış tarihi 1974 yılı sonrasıdır. kıbrıs savaşı sonrası mahzuni'nin kıbrısa dönük yazmış olduğu şiirler kimi solcular tarafından eleştirilmişti. (bkz: yürüyün aslanlar) eleştirilmekten ziyade aşık mahzuni’ yi döneklikle suçlayan farklı franksiyonlarda bulunan solcu guruplardı. bu solcu guruplarda aşık mahzuni şerif’ e göre milliyetçiliğe kaçan aşırı solculardı. yani solcu geçinen kesim tarafından birisinin cahilliğine gelmiş olacak ki aşık mahzuni şerif’ in damarına fena basmış. mahzuni’ nin doğa,bülbül,gül edebiyatından daha baskın bir şekilde becerebildiği hiciv yeteneğinden nasibini almıştır. ne yazik ki abdullah çatlı’ da ne mahzuni şerif’ e kafa tutacak kadar cesaret ve özgüven, ne de kendisini tanıyacak kadar kültür birikimi vardı. hoş türkü kendisine yazılsa da anlayabileceğini zannetmiyorum. bundan eminim.

  gelelim kime yazıldığına,

  aşık mahzuni şerif “zevzek” türküsünü yazdığında direk olarak gözler arif sağ’ a çevrildi. fakat daha sonra vizontele filminde müziğini kullanan “yılmaz erdoğan” tarafından kandırıldığında "görüyorum ki zevzekler hala bitmemiş" dedi. öncesinde ise defalarca kendisine yöneltildi bu soru, kime yazdınız?
  elbette kendi kafasında bir kişi vardı. ama belirtmek istediği şey farklıydı. bunu malesef bizlerde anlayamadık. mahzuni şerif, bir çok taşlama yazdığını bunları hiçbir zaman kişilere dönük düşünülmemesi gerektiğini söylerdi “kim hak ediyorsa bu taşlamalar onlara aittir” diye bir genelleme yapıyordu. ve özel olarak bir sohbetinde şöyle demişti “kime yazdığımı söyleyemem, o zaman diğer itler meydanı boş bulur, daha çok ürer”
 • ayar kelimesinin alevi türküsü haline dönüşmesine verilen ad. 5 kıta ayar yedikten sonra nasıl o bel doğruldu o da ayrı bir soru.
 • dost sohbetlerinde o sıralar kırgın olduğu rahmetli mehmet gül e yazdığını söylediği de rivayet olunur.iddiaya göre mahzuni bir tv cekiminde türkiye siyasetinden bahsederken mehmet gül hakkında ağır ithamlarda bulunmuş ve bunun mehmet gül ün kulağına gitmesi ile olaylar gelişmiştir.