• eski adetlerdendir. temizlendikten sonra ilk opulen kisiler olmalidirlar. modern cekirdek ailede uygulanmamaktadir herhalde. anca buyukanneler veya dedelerin yaninda yapilir, cunku onlar hatirlatirlar bunu bize. *
  • 'duş çıktı banyo adeti bozuldu' mantığı ile pazar banyolarının iptal olmasını müteakip tarihe karışan tarih öncesi aktivite.

(bkz: biz buyuduk ve kirlendi dunya)
    (bkz: pazar gunu banyo sendromu)
  • duyup anlam veremediğim bir adet. bu günlerde itiraf com un en populer itiraflarından.. yapanların hepsi bu hareketi niçin yaptığını bilmiyor
  • çok eski bir gelenek değildir. şofben kazaları ile başlamışıtr. sağ gittim sağ döndüm kutlaması gibi bişidir.
  • sadece büyüklerin eli öpülür ama, küçüklerin gözü öpülmez! tertemiz olunmuştur ya, bir tür aile içi saygının, birlikte yaşama hürmetin denetim dinamiklerindendir. sıhhatler olsun armağanının bir tür bedelidir belki de, ya da küçüklere banyo alışkanlığının kazandırılması ritüelidir. bir stratejinin bir geleneğe dönüşüm sürecidir kim bilir... vardır muhakkak bir hikmeti.
  • abuk sabuk ve ayni zamanda pek de bilinmeyen bir anane olabilir ancak.
    nitekim ben ilk defa sozlukte gordum ve su anda kime sorsam "yok daha neler" diye cevap veriyor.

(ara: banyodan sonra) (bkz: eat shit)
  • az yıkanan bir toplumun geliştirdiği bir anane olabilir. kırk yılın başı yıkanırsan bayram tadında kutlanılır tabi..
  • susuzluktan, ısıtma sorunlarından ya da herhangi başka bir imkânsızlıktan ötürü sık yıkanamayan bir bireyler topluluğunun geliştirdiği geleneksel bir tavır ya da.
  • el öptürmek sadece büyüklere saygiyi belli etmenin bir yolu degildir; aslinda sevgisini belli etmede zorlanan bir neslin küçüklere sevgi gösterme firsati buldugu nadir anlardandir. eski neslin el öptürmeye bu kadar merakli olmasinin sebebi de budur.

pazar günü banyodan sonra el öpülmesi adetinin de anlami budur. el öpeceksinki söyle bi boynuna sarilsinlar, kucaklasinlar. öyle durup dururken sevgi göstermek karizmayi sarsar.. bu acidan bakinca anlayisla ve hatta keyifle anilan anlardir bunlar..

elbette su an için artik son kullanma tarihi gecmis bir ritueldir bu. artik ebeveynlerin sevgisini göstermek için ritüellere ihtiyaç duymadigi bir dönemde yasiyoruz.

bir de sunu eklemek isterim ki bir önceki kusagin yasadigi deneyimlere hayretle ve biraz da alayla yaklasan muhtemelen 20 yas alti gençler de belki 10-15 yil sonra o zamanin gençlerine "biz öle kiz arkadasimizin evinde kalirken, kizin babasindan prezervatif isteyemezdik" dediklerinde muhtemelen "yok daha neler", "olur mu öyle sey", "amma sacma bi adetmis" gibi tepkiler göreceklerdir. *
hesabın var mı? giriş yap