• şahsıma sonunda kesintisiz güç kaynağı aldırmayı başarmış şirket. başarılarının devamını diliyorum.

new york'da 11 eylül'deki haberlerde belki duymuşsunuzdur, orada 1977'den beri ilk kez 11 eylül2001'de elektrik kesilmiş. yani fiilen 25 yaşında bir insan hayatında elektrik kesintisi diye birşeyden habersiz olarak büyümüş oluyor. adamlar bunu 30 yıl öncenin tekniğiyle yapabilmişlerse, ben 2006 yılında hala bizi elektriğin "öyle gidip gelen bişey" olduğuna inandırmaya çalışan zihniyeti kınıyorum.

hatta 11 eylül'den birkaç ay sonra tekrar bi elektrik kesilmişti de halk sokaklara dökülmüştü, yine bir terör saldırısı olmuştur diye. yani o ecnebi memleketlerde elektriklerin kesilebilmesi için gerçekten fiziksel olarak şehrin yandan yemiş olması gerekmekte. bizdeyse, yağmur yağar elekrik kesilir. soğuk olur elektrik kesilir. sıcak olur elektrik kesilir. trafo eskimiştir elektrik kesilir. kablo kopar elektrik kesilir. adamın biri şalteri indirir kaldırır elektrik kesilir.
    e zaten elektrik bu kesilir kesilir.

peki biz bu konuda ne yapabiliriz. elektrik gittiği an şalteri indiren adama ve yakın çevresine bildiğimiz bütün küfürleri sayabiliriz.* o kadar. çünkü bu şirket tekeldir. devlet desen değil, özel desen değil, tekel. devlet yapsa bir daha o partiye oy vermezsiniz, özel olsa rakip şirketten alırsınız hizmeti. peki ya tekelse? evet bu şirkete mecburuz ve daha kötüsü onlar bunu biliyorlar ve gönüllerince istismar edebiliyorlar. ve onlara karşı yapabileceğimiz hiç bir şey yok, bizi bu şirkete mecbur bırakan yönetime sövmekten başka.

(bkz: türk telekom/@middlegray)
  • bir hizmet nasil bok edilir, bir sirket nasıl her yonuyle sicar en baba ornegidir... dagitim isini devraldigi gunden beri haklarinda edilen kufurler burdan "biryere" yol olur, kol olur...

anlayana tabi...
  • planlı ve plansız tüm kesintileri ile becerisizler ordusu tarafından yönetilen ve/veya benzer özelliklere sahip çalışanları sürekli elektrik kesintisi yapan kurumdur kendileri. yıl 2014'de dünya ayı geçip marsa giderken şehir merkezinde 2 günde 3-4 saat süren elektrik kesintileri ile rekor gitmektedir.
  • o kadar mükemmel, türkiye standartları üstünde çalışan bir kurumdur ki, elektriği kapatmaya geldiklerinde sayaç'ı bulup mühürlemesini bilen, a m a elektriği açmaya geldiklerinde sayaç'ı bulamadık diyip geri dönen çalışanlara sahiptir.

açtırırken akşama açılır derler, telefonla arayıp açılmadı dediğinizde anında "zaten 2 günde açılması normal, 1 günde açsaydık çok üstün bir performans sergilemiş olurduk" diye söze başlarlar.

(bkz: o sayaç var ya)
  • millet 1 günde yeni trafo yapadursun ankara'nın göbeğinde çankaya cevizlidere halkına pazar saat 12.00 den pazartesi 01.30'a kadar trafo arızası nedeniyle elektrik verememiş kuruluşumsu. alkışlıyoruz..
  • eline düşene zeus yardım etsin.

evi satın aldığımızda elektrik sayacını üzerimize almayı savsaklamak gibi bir hatâya düştük. 9 senedir de bununla ilgili bir sorun yaşamadık. sayacın sâhibini de tanımıyorum; bu büyük sorumsuzluğumuzun cezâsını da herifin çat diye aboneliğini iptal ettirmesinin hemen ardından aynı gün elektriğimin kesilmesi ile ödedim. hemen bu sabah ilk randevu ile enerjisa'da basit bir işlem ile aboneliği üzerime aldım; iş artık başkent elektrik'e kaldı.

tabii ki tahmin edileceği üzere iş elektriği kesmeye gelince çat diye hızır gibi yetişen ekip, iş geri bağlamaya gelince kesinlikle herhangi bir acele etme gereği duymamaktadır. enerjisa'daki görevli "48 saat süresi var; eğer ellerinde çok iş yoksa bu akşam 19:30'a dek açılır." demişti. başkent elektrik ise konuyla ilgili ağzını yaya yaya "3 iş günüdür, doğrudur, süresi bu kadardır." diye herhangi bir ses kaydının yapabileceği biçimde ezberlenmiş lâflarla beni kışkışlamakta. önümüz hafta sonu ve ben en az iki gün elektriksizim.

eğer enerjisa iyi niyetli olsaydı benden önceki kullanıcı iptal işlemini gerçekleştirdiğinde şu anki ev sâhibini, yâni beni rahatlıkla bulabilir ve "3 gün süreniz var; aboneliği üzerinize almazsanız elektriğiniz kesilecek." diye haber verirdi. evin adresi belli, o evde oturan belli; dediğim gibi iş kesmeye gelince gelip bunu yapabiliyorsan haber de verebilirsin. başkent elektrik ise "nasılsa bana mahkûm, keyfim ne zaman isterse o zaman açarım." havasında belli ki.

bu ülkeyle ilgili her şeyden, vatandaşın rahatını aslâ kaale almayan bu zihniyetten, tüm bu bürokrasi ve hantallıktan öldüresiye nefret ediyorum.
  • evimizde dün öğlen 12den bu yana elektrik yok, sitelerinde hiç bir duyuru yok ve ulaştığım onca telefonu şebeke mesgul uyarısıyla kapanıyor. fırtına nedeniyle bir çok kişi elektriksiz kaldı ve bu kuruma ulaşmaya çalışıyor. o nedenle çekin lan fişleri diye salık veren andaval kimse o elektrik direklerini götüne soksun.
    şark kurnazlığına devam eden firmadır.
  • girmiş olduğum mülakatta özelleştirmeden devralmış çalışanlarını sözleşmelerinden ötürü kapı dışarı edememekten yakınan ve bunu açık açık dile getiren ik'cılara sahip şirket. nedeni ise halen devlet dairesi gibi çalışan, müşteri memnuniyeti nedir bilmeyen çalışanlarının olması. ilginci ise bu çalışanlarına verecekleri eğitimlerle ya da oluşturulacak denetim sistemleriyle değil de, yeni işe alacakları yeni mezunlarla bu sistemi değiştirmek isteyişleri. yeni işe başlayan 23 yaşındaki kızcağızın, çalışma arkadaşı olan 45 yaşındaki amcaya müşteriye davranış şekli konusunda ayar çekmesini istiyorlar olsa gerek. içini bilmediğimden ötürü sanırım ordu hiyerarşisini barındırıyorlar galiba. zaten emektarlarını kapı dışarı edememekten yakınırken miğdem de kalkmadı değil, böyle etrafı sanki bok kokusu sardı.

(bkz: akbank'ın 1500'den fazla çalışanı işten çıkarması)
  • bilgisayarımda windows güncellemesi yapıyordum, tam güncellemenin ortasında bu a...na koduğumun şirketinin 2022 yılında bir elektrik şebekesini doğru düzgün işletememesi sonucu elektrik kesildi. bu güncellemenin ortasındaki elektrik kesintisi yüzünden bilgisayarım etkilenir mi? etkilenirse onarım ücretini bedaş'tan talep edebilir miyim? bilgisi olanlara sığınırım...
  • ofisin elektriğini kestirmek için başvuru yaptık. gelip bizim evin elektriğini kestiler.

benzer durumlarda adresi üstüne basa basa belirtin. bilale anlatır gibi. tane tane, hece hece, harf harf, noktasından virgülüne kadar.

anladıklarından iyice emin olun.

gider külliye'nin elektriğini filan keserler, uğraşırsınız.
hesabın var mı? giriş yap