hesabın var mı? giriş yap

 • dün gece yatmadan deneyip, gerçekleştiremediğim olay. şöyle ki; gecenin bir vakti otogar gibi bir yere giderken buldum kendimi. yolda yürürken "aha rüyadayım" dedim ve kontrol edebileceğim için çok mutlu oldum. sonra "öncelikle bi' gündüz olsun" dedim. güneşi doğdurtamadım(?). otogarda bekleyen bir gence yaklaştım. "nasıl olsa bu adam da rüyanın içinde bir karakter olduğundan nasıl yapacağımı bilir." diye düşündüm ve "güneşi nasıl doğurabilirim?" dedim. "dalga mı geçiyon olm sktirgit" tepkisi aldım. sonra yerde bir yumurta gördüm. eğilip aldım yumurtayı ve yaşlı bir adam bana "burda o yumurtalardan 100 tane var. hepsini bulursan güneş doğar." dedi. çok üzülüp uyandım. kimseyi bu kadar uğraştırmıyorlar lan. bana gelince niye böyle!

 • görsel görsel görsel görsel görsel görsel

  kedilerin beyaz çoraplı olması insan kaynaklı gelişen bir tuhaflıktır. kökeni, yaklaşık 10.000 yıl önce başlayan evcilleştirme sürecine dayanmaktadır. bu süreçte, daha sakin, daha dost canlısı kediler üretmek için en evcil kediler seçilerek çiftleştirildi. bu süreçte beyaz lekeler ve beyaz patiler gibi beklenmedik bir sonuç ortaya çıktı.

  beyaz çoraplı kedilerin oluşmasının sebebi, anne rahminde embriyonik gelişme aşamasındaki kedi yavrularında çıkan ve pigment hücrelerinin uygun şekilde olgunlaşma yeteneğini engelleyen gelişimsel bir anomalidir.

  ortaya çıkan olağan dışı görüntü insanlar tarafından sevilince bu anomalinin görüldüğü kediler çiftleştirildi ve beyaz çoraplı kedilerin sayısı da bu yapay seçilim ile çoğaldı ve yaygın hale geldi.

  kaynak: science focus

  ___
  konunun dışına çıkıyoruz ama bir merakı daha giderelim: görsel

  atlardaki sekinin nedeni leopar kompleksidir. bu da antik dönemdeki vahşi atlarda pek görülmezken ancak evcil atlarda oldukça yaygın görülmektedir. ezcümle, yine kedilerde olduğu gibi ortada yapay bir seçilim ve mutasyon olduğu sonucuna ulaşılabilir. zaten bu lekeler de nişane olarak adlandırılmakta ve ata değer katmaktadır. tek başına bu bile ortada bir yapay seçilim süreci olduğunu düşünmek için yeterlidir. 10.1098/rstb.2013.0386

  her halta zırva diyerek zırvalamasanız keşke...

  edit: bizim "zırvacı" tüymüş ama ekran görüntüsü eklendi.

 • yunan trajedyaları bakış açısıyla newyorkvari bir hayatın mıncıklandığı; aşk, ihanet ve karmaşanın en sıradan görünen hayatta bile trajedyadakilerden aşağı kalmayabileceğini gösteren, yalnız trajedyanın bu kez mutlu sonlandığı film çünkü insan özgür irade sahibidir, harekete geçer ve hayatına hükmedebilirse tragedya ortadan kalkar. filmde de dediği gibi "life is unbeliaveable, miraculous, sad, wonderful." . woody allen benim kankim olsun istiyorum, hastasıyım..

 • artık 14 ve 12 yaşına gelmeye yaklaşmış ergenler olan ege ve ilay hakkında anlatacak pek bir şey bulamıyorum. yani herkes kendi odasında takılıyor, ben de ikinci ergenliğimi yaşıyor gibiyim. evde kimse tv izlemediği için ortak alanları pek kullanmıyoruz. sonra ben çok çalışıyorum, ben işteyken babaannelerine gidip yemek yiyorlar. şükür uzun zamandır bozmadığımız bir pazar takılmacası var... onda da ya pizza yiyoruz, ya kova tavuk ya da burger king falan sipariş ediyoruz. işte o pazar geleneğinde bitmeyen bir geyik dönüyor. bebekliklerinden beri anadan çok oyun ablası gibi bir ilişkimiz olduğu için duyacaklarınızı yadırgamayınız, farklı hayatlar ve değer yargıları var bu dünyada...

  romica: eee, dökülün bakalım, haftanın dedikodusu?
  ege: ne olsun işte, babamla adaya falan gittik, fotoğraf makinasında sevgilisinin fotoğraflarını gördüm.
  ilay: özel hayat?!
  romica: (içinden: özel değil bu, genel bu genel) nasıl fotoğraflar?
  ege: anne ya nasıl fotoğraflar olacak, kıvırcık saçlı bir kadının fotoğrafları işte...
  romica: heee, ok
  ege: eee sende var mı haberler?
  romica: ne gibi haberler?
  ege: açılım maçılım?
  romica: ne tür bir açılım?
  ege: manita durumları?
  romica: yok... şimdilik
  ilay: aman iyi olmasın
  romica: neden yavrucuğum? turşumu mu kurmaya karar verdiniz?
  ilay: yani şimdi ne gerek var, değil mi?
  romica: niye len? ben insan değil miyim? sevmeye sevilmeye ihtiyacım yok mu benim?
  ilay: ay biz varız, bizi sev, biz de seni severiz olur biter işte temiz temiz!
  romica: tamam, hay hay! ömrünüzün sonuna kadar benimle yaşarsınız, yanınıza yaklaşanı vururum iki kaşının ortasından.
  ege: yani tabii olmaz öyle ama delikanlının seçiminde bizim de bir söz hakkımız olur. bakalım gözüm tutacak mı? kızı verecek miyim falan...
  ilay: bas annemin feminist damarına!
  romica: oldu çocuğum, herhangi bir özel sipariş?
  ege: dedeme benzesin
  romica: yaşlı mı olsun?
  ege: yok mizacı diyorum
  romica: her şeyin en iyisini bilen ve hafiften asabi?
  ege: yok ya iyi yemek yapsın, biraz da zengin olsun
  romica: mizaç böyle bir şey mi?
  ege: heee, değil. bana benzesin o zaman, yakışıklı, yaratıcı, zeki...
  romica: narsist?
  ilay: egeist!
  ege: yani hediyeler konusunda senden biraz daha yaratıcı olsun, insana ikinci yaş günü hediyesi olarak ilay mı verilir? anca harf oyunlu espriler yapıyor
  ilay: ben de seni seviyorum.
  romica: sende manita durumları ne alemde? onu da mı teog sonrasına erteledin?
  ege: ya sinir oluyorum böyle sen her şeyi bildiğinde...
  romica: ben senin ciğerini okur, aklını alırım
  ege: ne düşünüyorum şimdi?
  ilay: pizza!
  ege: doğru...
  romica: nasıl len?
  ege: bilmiyorum, ilay hep tutturuyor ne düşündüğümü...
  ilay: ne zaman aklından bir şey geçir desek pizza düşünüyor, çok yaratıcı ya...

 • eğer bu konuda bir istatistik çalışması yapılıyorsa, beni de yazın. ben de reddedildim.

  yaklaşık 5 saat önce oldu. denemek isteyenler için şunu söyleyebilirim; pişmanım. söylemeseydim yine pişman olurdum. şunu da bilin; beklendiği oranda acı yaşatıyor, tek farkı bu gerçek, gerçekten, acıyor.

  muhtemelen yarın cumartesi gecesi evde oturan ezik ve yalnız insan başlığına yazacağım.

  size iyi eğlenceler :(