hesabın var mı? giriş yap

 • yaşlandıkça saçlarından hazzetmez oldu annem.. ağır geliyor diyor, eline makası geçirip kesiyor uzadıkça.. baktım bugün yine kesmiş.. anne dedim saçını mı kestin yine, kuaföre gitseydik keşke falan.. aman dedi geldim kaç yaşına uğraşamam kuaför muaför.. baktım tabii eğri büğrü arkalar.. dedim düzelteyim biraz, hemen de ikna oldu.. kadın ne de olsa mı diyeyim, çocuk gibi oldu iyice mi diyeyim.. neyse aldım makası tam keseceğim, baktım iyice beyazlamış saçları.. normalde saçı çok açık sarı olduğundan tam anlaşılmıyordu önceleri.. artık anlaşılıyor.. annem gitgide yaşlanıyor.. küçükken saçlarımı bazen annem keserdi, bu sefer ben kestim.. boğazım düğümlendi, kestim kestim, bak bakalım olmuş mu dedim.. olmuş olmuş dedi, gitti.. yaşlandık anne.. bir gün göremeden beraber yaşlandık..

 • liseyi bitirdikten sonra diplomayı almak için okula tekrar gidilir. diplomayı verme işi de tatile çıkan müdür yardımcısı yerine müdüre kalmıştır. öss türkiye derecesi olan bir arkadaş ve ortalama puana sahip bir arkadaş müdürün odasına girerler. müdür hangi üniversiteye girildiğini sorar ve ona göre diploma parası almayacağını söyler.

  m: söyle bakalım evladım nereye girdin?
  a1: istanbul iktisat hocam.
  m: çok güzel oğlum afferim, buyur diploman. peki sen nereye girdin?
  a2: odtü elektrik elektronik hocam.
  m: ankaradaydı di mi odtü?
  a2: evet hocam
  m: istanbul'a puanın yetmedi demek. neyse sağlık olsun seninki de fena değilmiş.

 • teknolojik çözümlerle zararlarının minimuma indirilmesi amaçlanan felaketler. bilim adamları, nükleer sızıntılardan sonra radyoaktif maddelerin en çok hangi bölgelere dağılacağını tahmin edecek ve bu sayede etkili tahliye planlarının oluşturulmasına ve sızıntılara karşı insanların minimum zararla etkilenmesine zemin sağlayacak bir araç geliştirdiler. aşağıda bununla ilgili ayrıntılar mevcut.

  bir nükleer santral kazası meydana geldiğinde ve radyoaktif madde açığa çıktığında, çevredeki insanları mümkün olduğunca çabuk tahliye etmek hayati önem taşır. bununla birlikte, yayılan radyoaktif materyalin nereye yerleşeceğini hemen tahmin etmek zor olabilir ve bu da çok sayıda insanın rakyoaktiviteye maruz kalmasına neden olur.

  tokyo üniversitesinden bir araştırma ekibi tarafından yayınlanan yeni bir çalışmada bilim adamları bu zorluğun üstesinden gelmek için etkili yöntem ortaya koydular.

  ekip, yayılan radyoaktif materyalin 30 saat öncesinden nereye iniş yapacağını doğru bir şekilde tahmin edebilecek bir bilgisayar programı oluşturdu. bunun için rüzgar modellerine dayanan hava durumu tahminlerini kullandılar.

  bu araç, 2011 yılında fukushima daiichi nükleer santrali'nde gerçekleşene benzer bir başka nükleer kazanın meydana gelmesi durumunda tahliye planları ve diğer sağlık koruyucu önlemlerin kolayca uygulanmasını sağlayabilir. araştırma ekibi, radyoaktif emisyonların yol alacağı muhtemel rotayı tahmin etmek için önceki hava durumu modellerine ilişkin verileri işleyip kullanabilen, "machine learning" adı verilen yapay zeka formuna dayalı bir sistem oluşturdu.

  makalenin baş yazarı takao yoshikane'nin ağızından: "yeni araç ilk olarak belirli bir noktadan serbest bırakıldığında radyoaktivitenin nerede dağılacağını tahmin etmek için hava durumuyla ilgili çok sayıda verinin kullanılmasıyla eğitildi.". "daha sonraki testlerde, araç, saçılmanın yönünü en az % 85 doğrulukla tahmin edebildi. diğer yandan daha tahmin edilebilir ve kesin hava durumu modellerinin olduğu kış aylarında bu oran %95'e kadar yükseldi."

  bu yaklaşımın doğruluğunun 30 saati aşkın süre zarfında düşmemesi, afet senaryoları için son derece önemli. çünkü bu durum yetkililere en çok etkilenen bölgelerdeki tahliye planlarını düzenlemeye ve belirli alanlardainsanların taze ürün yemekten kaçınmak ve potasyum iyodür (radyoaktif sızıntılarda havadaki radyoaktif iyoda karşı korunmak için kullanılır) almak konusunda rehberlik etmek için zaman kazandırıyor ve bu da vücut tarafından alınan radyoaktif izotopların emilimini önemli ölçüde azaltıyor.

  ilgili bazı görseller:
  https://www.nature.com/…41598-018-27955-4/figures/1
  https://www.nature.com/…41598-018-27955-4/figures/2
  https://www.nature.com/…41598-018-27955-4/figures/3

  kaynaklar: https://www.nature.com/articles/s41598-018-27955-4
  https://www.sciencedaily.com/

 • seçtikleri örneklerin saçmalığıyla ön plana çıkan reklamdır.
  otobüs örneğinde direk, e otobüs şoförü zaten değişmez mi uzun yolda diye düşündük. tek şoför kaza yapabilir, uykusu gelir, yorulur...
  hakem var da, yan hakemler de var, ve çok bilmiyorum ama herhalde hakemi denetleme sistemi vardır?
  berber tamam belki. yine de berber bile saça karar veren kişi değildir, eğer kötü bir saç yaparsa müşteri kaybeder. müşteriler başka berbere giderler. (oha demokrasinin de böyle işliyor olması lazım aslında di mi lan?)

 • bazı durumlarda riskli olabilecek seslenme şekilleridir.

  - köprüyü geçince inebilir miyiz dayı.

  (evet günün birinde dayak yiyeceğimi biliyorum)

 • baştan belirteyim fenerbahçeliyim.

  şimdi sneijder'in gelmesine sevinirsin anlarım.hatta gelme ihtimaline bile çıldırabilirsin onu da anlarım ama 35 yaşındaki drogba gelecek diye heyecanlanıyorsan,mutlu oluyorsan işte onu da anlarım.

  noldu lan? laf sokucam sandınız di mi?

  sevineceksiniz tabi olum drogba bu.
  sadece sağ taşşağı 3.5 kilo.

 • sürekli olarak nasıl giderileceği konusunda türlü türlü yöntemler önerilmiş fakat sorunun temel kaynağı konusunda pek bilgi verilmemiş.
  kısa süreli oluşan cam buğusu bir sorun olarak görünmeyebilir fakat sürekliliği olması halinde problem var demektir ve sebebi araştırılmalıdır.

  en çok bilinen sebeplerinden bir tanesi kalorifer peteği ile alakalıdır. kalorifer peteğinin üstünde ya da kabin içerisine denk gelen borularda oluşabilecek bir sızıntı buhar olarak arabanın içerisine yayılır ve sürekli olarak giderilmesi imkansız hale gelen buğu problemine sebep olur. özellikle motor suyunuz yavaş yavaş eksiliyor ise.

  buğu problemi genellikle yağmurlu havalarda oluştuğu için başka bir sebep olarak da aracın içerisine bir su sızıntısı olmasından şüphe duyulur. kapı, bagaj ve cam fitillerinden, davlumbaz içlerinden, sunroof'dan ya da anten yuvasından gibi türlü türlü yerlerden içeriye su alması mümkündür ve sonuç olarak ısınan araç kabini bir süre sonra bu suyun buharlaşmasına yol açıp buğu problemini ortaya çıkarır. siz çok fark etmeseniz bile taban halılarının içi sürekli olarak nemli olabilir. ayrıca ön ızgaranın içerisindeki yağmur giderleri tıkanırsa (silecek altlarında bulunan), su buradan taşıp ön panelden içeri girebilir. hatta sıcak kalorifer peteğine kadar ulaşıp buhar haline gelebilir. sonuç olarak önlenemez bir buğu problemi yaşanır. ayrıca ıslak ayakkabı, kıyafet, şemsiye, poşet gibi şeylerin kuruyana kadar buğu problemi yaşattığını da ekleyelim.

  çözümü ne diye soracak olursanız öncelikle teknik kontrolleri yapmanız gerekir. kapı fitilleri, cam fitilleri, taban halısı altı, kalorifer peteği gibi donanımlar kontrol edilmeli. yağmur kanallarının tıkalı olup olmadığına bakılmalı. güneşli havalarda tüm kapılar ve bagaj açılıp uzun süreler aracınızı havalandırmanız faydanıza olacaktır.

  anlık bir çözüm ise herkesin belirttiği gibi iç ısı ile dış ısıyı birbirine eşitlemek olacaktır. seyahat boyunca camları bir parmak kadar açmak da buğu oluşumunu engelleyecektir.

 • filistinlilerin yüzüne nasil mi bakacağız... bak, bele.

  ne bu filistinlilerin kutsallığı amk, biz adamlarin afedersin sikinde değiliz, bizimkilerin bunları düşündüğü kadar bu araplar kendilerini düşünmüyor... nasil bakarızmiş, eyle bön bön bakarım o da bakarsa ne bakiyon yapraam derim...

  evet gidilecek yerlerde portföye israil de girdiyse sıkıntı büyük demektir...

 • sayısı ile ters orantılıdır eğer 2 yaprak nane varsa tabaklar kare ve küçüktür hesabı iyi giyimli garson getirir ve sağlam girer.

  15-20 yaprak varsa köy kahvaltısı yapıyorsunuzdur 10-15 lira hesap gelir.

  ama yok 1 avuç nane varsa kesin köy evindesiniz para vermessiniz hatta çıkışta elinize poşetle meyve sebze süt tutuştururlar.