• modern yeniçerilerimize hayırlı olsun dediğim yetkidir.

"gidiyor olabiliriz ama giderken de ülkenin ***** gitmem" demenin dışavurumu olan eylemdir. çok kolay suistimal edilecek bir şey bu. bekçiler beğendikleri her kadına yavşayıp gözetleyebilecekler ve bunu siktiriboktan bir yasanın arkasına saklanarak yapabilecekler. sene olmuş 2020, hala akılları fikirleri belden aşağısı. bırakın arkadaş kim kimle birlikte oluyosa olsun.

ama ben devleti de anlıyorum; sen şimdi biriyle birlikte olsan, onun başka biriyle birlikte olmasını ister misin? haliyle kıskanma var ortada.

--- spoiler ---

istanbul barosu’na üye av. cesim parlak, son yasal düzenleme ile bekçilere, bekâr veya yalnız yaşayan kadınların evlerini gözetleme yetkisinin verildiğini öne sürdü. av. parlak, “böyle keyfi bir uygulama sonucu doğuracak düzenleme nedeniyle mahallelerde güvenin sağlanması amacı ile getirilen bekçiler, mahalleye geleni gideni gözetleyecek, ‘namus bekçiliği’ gibi görevler üsteneceklerdir” diye konuştu.

kanunun m. 6/1-d bendi uyarınca "bekçilere görev bölgeleri içinde uyuşturucu madde imal edildiği, satıldığı veya kullanıldığından, kumar oynandığından ya da fuhuş yapıldığından şüphe edilen yerleri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirme görev ve yetkisi verilmiştir”

--- spoiler ---

haber
  • haber doğruysa yapılmışı var zamanında

(bkz: keçiören a takımı)

eskiden gizli kapaklı yaptıkları işleri şimdi göz göre göre yapıyorlar. kim namus ve ahlak şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuzu o'dur demiş nietzsche, doğru demiş aslında.
  • yakında isim değiştirip ahlak polisi falan yapacaklar bu bekçileri.
  • (bkz: persepolis)

bu hükümet kaldığı süre zarfında neler olacağını açıp bu filmden izleyebilirsiniz.
  • sosyal medyanın gücünü hafife almayın. toplasan 21 bin bekçi var. yaptıkları her hukuk dışı eylemi şikayet ve ifşa edin. kaldı ki korkacak birsey yok. 21 bin bekçi ne yahu. karadenizde her evde bir silah olduğunu düşününce 21 bin devede kulak bir rakam. ortalık karışması durumunda evvela onlar arazi olur.

ayrıca; bekçi işini iyi yaparsa, art niyet gütmez ve ekmeğinin peşinde hareket ederse gayet güzel bir uygulamadır. sonuçta geceleri sarhoşu ayrı dert, hırsızı ayrı dert. kavgası, gürültüsü, bilmem nesi. o yüzden bu kadar kötümser olmayın... bekçi degilde polis olarak alsalardı bu insanları sesiniz çıkmayacaktı. polis karakolunda duruyor, olay bitmeden olay yerine gelip müdahale etmiyor. bekçi ise öncü birlik gibi dolanacak. sanmıyorum gidip gözetleyeceklerini ama gözetlerse de şikayet edin. ifşa edin. hukuk hala buralarda bir yerlerde var.
  • bu durumu destekleyen, uygulamayı doğru bulan vardır belki diye belirtmek istedim. yakın zamanda bir tanıdığım bekçi oldu, değil herhangi bir yakınımın yanına yaklaştırmak ben adama bitki emanet etmem. şimdi o adamın ailenizden bir kadının evini gözetleme yetkisi olduğunu düşünün.
    kötüye kullanıma çok açık bir yetki.
  • başlarında mahallenin imamı da olacak mı?
    uçuruyorlar güzel ülkemizi, uçuruyorlar!!!
    100 yıl geriye..
  • ne ile olacağı önemli bir eyleme dair yetki verilmesi olayı. yani gözetleme işlemi neyle yapılacak? "çıplak" gözle mi, dürbünle mi yoksa teleskopla mı? bence teleskop en mantıklısı. çünkü ayrıntılar bazen çok dikkat çekici olabilir ve onlara odaklanmak gerekebilir.
  • aşırı derecede zorlama yorum. hatta bilinçli bir saptırma. madde fuhuş diyor, adam bekar kadın demiş.
  • bazı bekçilerin telef olmasıyla sonuçlanabilecek yetki.

şöyle ki;

bu elemanlardan bazıları birilerine sarkıntılı yapar, yüz bulamayınca fuhuş şüphesi ile ihbarda bulunur. o kadının ailesi gelir bu ihbarı yapanı dizüstü çöktürüp oracıkta telef eder.

aklı başında olan bekçi arkadaşların bu yetkiyi kullanacağını bile düşünmüyorum.
hesabın var mı? giriş yap