• yaklaşık olarak 250 yıllık periodlar halinde kuzey anadolu fay hattının batı ucunu büyük yırtılmalarla vuran ve 250 yıllık periodun bitmesine yaklaşıldığı bu günlerde, yeniden istanbul'a uğrayarak marmara denizindeki fay hattında anadolu karasını yunanistan kıyılarına doğru biraz daha yaklaştıracak şekilde bir sarsıntı üretecek depremin adlandırmasıdır. sarsıntının büyüklüğü, arabistan yarımadasının anadolu'ya uyguladığı baskı sonucu oluşacak kırılmanın tek parçalı ya da iki parçalı olmasına göre değişecek olduğu ve kırılmanın tek parçalı gerçekleşmesi durumunda istanbul'un oldukça yüksek hasara uğrayabileceği depremle ilgili olarak hemen hemen hiçbir önlemin alınmamış olması, güçlendirilmeyen binaların, köprülerin, viyadüklerin enkaz yığınına dönüşmesinden sonra insanların yine birbirini suçlamaya başlayıp, iş işten geçtikten sonra boş boş konuşmasına neden olacaktır. planlanan tahliye ve ulaşım yolları gün içindeki bir depremde tıkanık olacak, helikopterlerin inmesi hedeflenen otoparklar araçla dolu olacağı için onların çekilmesi zaman alacak, ana arterlerin tıkanması durumunda yaşanacak panik kurtarma çalışmalarını olumsuz etkileyecek, bazı yerlerde doğalgaz kesim vanaları çalışmayacak ve buna benzer binlerce düzensizlik bir arada belireceği için kaos ortamı tam olarak yaşanacaktır. endüstrinin ve iş dünyasının kayıplarının ne şekilde telafi edilebileceği, ekonominin bu yükün altından nasıl kalkabileceği gibi sorular istanbul depremi başlığı altına sıralandığında olayın vehameti gözler önündedir. istanbul, potansiyel bir mezarlık olarak zamanın içinden kurbanlarına sırıtmaktadır. istanbul depremi bireysel olarak mutlaka önlemlerin alınmasının gerektiği, çok yakında olan ve engellenemeyecek bir doğa felaketidir.
 • her geçen gün biraz daha yaklaştığımız deprem uzmanları, jeoloji mühendisleri tarafından sürekli hatırlatılan ve 28 şubat 2002 tarihinde 4.8'lik istanbul depremi ile daha da akıllarımızda yer eden olay. (01.03.2002 13:46)

  elimiz kolumuz bağlı sonunu beklediğimiz ve kendimizi allaha teslim ettiğimiz, en ufak bir çaba ya da hazırlık yapmadığımız, tembellik edip boşverip önemsemediğimiz, olduğu taktirde türkiye diye bir devletin artık olmayacağı, olsa da surinam,somali,etyopya'ya benzeyeceği, istanbul'daki konutların sadece %25'inin sigortalı olduğunu düşündüğümüzde aklımıza gelen 2 kelime: büyük felaket. burda abartma yapmiyorum cunku $oyle du$unun, abd'nin california ve texas eyaletleri ile nyc, chicago, boston, washington gibi onemli $ehirlerinin herhangi bir nedenle yok oldugunu du$unun, abd'de de bitmi$ demektir bu durumda, zira kalan yerler coller ve tarim arazilerinden ba$ka bir $ey degildir. (01.03.2002 14:20)

  şener üşümezsoy'a göre tekirdağ'dan başlayan ve büyük çekmece açıklarında çınarcık çukuru'nda sona eren 80km.'lik bir fayın kırılması ile (kesinlikle adaların güneyinden geçen fay ile birleşmeyen fay) meydana gelecek 7-7,5 büyüklüğündeki deprem. (04.03.2002 23:11)

  umarim olmaz ama olacaksa da asagidakilere benzememesini umut ettigim depremdir.
  (bkz: 10 eylul 1509 buyuk istanbul depremi)
  (bkz: 1894 istanbul depremi)
  (bkz: 22 mayis 1766 buyuk istanbul depremi)
  (07.02.2004 20:04)
 • le suroit adli fransiz gemisinin marmara'da yaptigi sondaj ve diger arastirma sonuclarinin da yayimlanmasiyla, hakkinda daha net ve saglikli bilgilere sahip oldugumuz olasi buyuk deprem.
 • zamanı bilinemicek olan, maksimum 30 yıl içinde olacağı düşünülen, marmara denizi odaklı olacağı bilinen, ancak bilmenin istanbul gibi bir komplekste pek bir işe yaramayacağı, ancak eşyaları yatak odalarında sıkışmayı önleyecek şekilde dizayn yapılmasının tedbir olacağı, şimdi değil her zaman olabilecek, tc nin her yerinde olabilecek, avcılar-bakırköy hattının biraz daha hassas olması gereken olay.
 • son 4.8 şiddetli deprem tarafından şiddeti bir ölçüde azaltılan deprem. kuzey anadolu fayının istanbul bölgesindeki sıkışmasının zararsız depremlerle boşalarak beklenenin çıkmamasını dilediğim doğa olayı.
 • tanıdıklarımın çoğunluğunun istanbul da oturduğu göz önüne alarak acaba sonrasında kendimi ne kadar yalnız hissedeceğim sorusunu sormama yol açan felaket...
 • % 75 gibi bir oranın asla söz edilmediği, istanbulun zeminininde çok kötü olmamasının avantaj olduğu bir durumun söz konusu olduğu deprem.
 • kardebil ve itunun deprem tahmini projesi izlenerek beklenmesi insanı daha paranoyak yapan beklenti
hesabın var mı? giriş yap