aynı isimde "berlin (dizi)" başlığı da var
  • almanya'nın başşehri ve en büyük şehridir.ikinci dünya savaşından önce 6.1 milyon kişinin yaşadığı şehirde, 2018 itibariyle 3.75 milyon kişi yaşamaktadır. başlıca gezilecek yerleri arasında müze adası, berlin katedrali,parlamento binası, duvardan arta kalan, doğu yakası galerisi ve checkpoint charlie ve holocaust anıtı vardır.
    edit; 2. dünya savaşı'ndan önceki nüfus bilgisi teyide muhtaçtır, edilecektir!
    edit; berlin 2. dünya savaşı'ndan önce hiçbir zaman nüfusu altı milyonu bulmamış bir şehirmiş, 1939 itibariyle 4.338.756 olan nüfusun benim yazdığım rakamlara ulaşması teknik olarak mümkün bile değil iken, türkçe kaynaklar her daim teyit edile, dipnotu ile entry'e son verdim!
  • eger ozel bir almanya hayranligi veya meraki yok ise, hakkini yemeden degerlendirebilmek icin ilk defa kış mevsiminde gidip gorulmemesi gereken sehir. onun disinda hic bir yabanci dil konusmadan bile asla kaybolmayacaginizin ve ac kalmayacaginizin garantisi var. net bilgi.
  • son yıllarda artan göç sonucu kiralık ev bulmanın hayli zorlaştığı şehir.
  • başkentler arasında beğenmediğim ve her zaman bana kasvetli gelen şehirdir.

ne prag gibi karakterli ne de paris kadar turistik olabilmiştir.
  • ilk gidilmesi halinde güzel olan şehir. eğlence hayatı sizi bir şekilde içine çeker.
  • neredeyse türkiyenin yarısının bağlantılı olduğu keşfekmekte geciktimiz şehir.
  • 23 nisan münasebetiyle bir turist olarak 4 gün geçirdiğim şehirdir.

bir kaç tavsiyemi ve düşüncemi okumak isterseniz devam edebilirsiniz efenim.

konaklama içim kudam caddesinde bulunan "nh berlin kurfürstendamm" otelini booking'den bulup yer ayırtmıştım. açıkcası otelin yeri bence berlinin en güzel yeriydi havaalanından (tegel) 109 numaralı otobüsle nerdeyse kapısının önüne kadar geldim. otelin temizliği pek iyi değildi sağolsun resepsiyondaki türk arkadaşa ki çok yardımcı oldu rica edince biraz toparlattı odanın durumunu. otelde hiç vakit geçirmediğim için çokta önemli değil açıkcası bir daha gidersem aynı yerde kalmam.

ilk gün şehir merkezinde turistik olan caddeleri turlayıp brandenburg kapısına gittim epey eğlenceli bir yer. atatürkünde konakladığı adlon oteline girip biraz dinlendim tavsiye ederim görülmesi gereken çok güzel bir otel. yine aynı akşam için parlemanto binasının çatısına çıkmak için internetten rezervasyon yaptırmıştım iyikide yaptırmışım çok beğendim bence mutlaka ziyaret edin. tüm berlin'i seyretme şansınız oluyor ve türkçe ücretsiz rehber hizmet var şehrin tarihi ile ilgili bilgiler veriliyor.

ikinci gün metroyla berlinin 4-5 tane dış mahallesini gezmeye çalıştım. (helmholtzkiez) bölgesi en güzel yeriydi bence mutlaka yarım gününüzü ayırmanızı öneririm. kreuzberg bölgesi gerçekten küçük istanbul, ben gittim ama çok fazla vakit geçirmeden ayrıldım işin açıkcası orda olmak istemedim berlin'in diğer bölgeleri daha çok ilgimi çekti.

gemaldegaleria müzesi resim sanatıyla ilgilenen herkes için mutlaka görülmesi gereken eserler barındırıyor. bir şekilde kitaplarda okuyup hayran kaldığım bir çok eseri yanyana görmek çok keyifliydi. girişi ve gezmesi çok rahat şiddetle tavsiye ederim.

katledilen yahudiler için yapılan anıtı mutlaka gezin çok etkileyici bir yer, anıtın hemen altında yine bir müzesi var üşenmeyin oraya da gidin çok güzeldi.

yine gitmeden önce komiche oper'den bir opera için bilet almıştım çok beğenmesemde eğer vaktiniz varsa gidebilirsiniz.

üçüncü gün müzeler adasında altes müzesine gittim ve gerçekten çok güzel bir müzeydi diğer müzeler pek vaktim kalmadığı için giremedim bir dahaki sefere artık.

konzerthaus konser salonunda paskalya için öğrenci müzisyenlerin konseri için yine internetten bilet almıştım, dinlediğim en güzel konserlerden biriydi mutlaka bilet bulup bu güzel salonda konser dinlemelisiniz.

son gün potsdam bölgesinde şehir merkezinde vakit geçirerek tatili sonlandırdım.

açıkcası yemek için hep tavsiye edilen ve puanı yüksek olan yerlere gittim ama yemekler hem çok pahalı hemde lezzetler çok kötüydü o yüzden tavsiye edeceğim pek yer yok.

gitmek isteyipte bu entryi okuyan suser kardeşime geziden önce satın aldığım berlin cepte gezi rehberi ve berlin welcome card'ın verdiği gezi kitapçığını karşılıksız olarak gönderebilirim.
  • bu sene berlin yarı maratonunu koşmak için ilk kez gittiğim ve sakinliğini, huzurunu ve ulaşımını çok beğendiğim almanya’nın başkenti. koşu anılarımı ve şehir izlenimleri de buraya bırakıyorum:

https://dunyalarikosuyorum.blogspot.com/…9.html?m=1
  • biraz istanbul, biraz değil. zenginlik ile fakirlik, eski ile yeni, güzel ile çirkin, temiz ile pis, yaz ile kış arasında kalmış gibi. eğlenceli ve aynı zamanda güvenli bir şehir. tarihsel ve kültürel birikimin fışkırdığı insan odaklı müzeleri için epey vakit ayırmak gerekiyor. hepsinden öte, geçmişin bir pranga değil geleceğe güven duymayı sağlayan bir birikim olduğunu hissettiriyor.
  • kayıp ruhların ve havalı olmaya çabalayanların şehridir.
hesabın var mı? giriş yap