• 19. yüzyılda beşiktaş iskelesi

1880'ler
    bu fotoğrafa beşiktaş iskelesi yazılmış ama muhtemelen sağ tarafta küçük bir bölümünü gördüğümüz kısım beşiktaş iskelesi. karşımızdaki de odun iskelesi olması lazım. fotoğrafın tepelerine doğru gözümüze çarpan kubbe sinan paşa camii de olabilir barbaros hayrettin paşa türbesi de olabilir. yalnızca kubbenin görünüyor olmasından dolayı barbaros hayrettin paşa türbesi olması daha muhtemel.

1907 yılına tarihlenmiş iki fotoğraf
    ilk fotoğrafta hemen arkadaki yapının barbaros hayrettin paşa türbesi olduğu bu sefer kesin, çünkü kubbenin köşeli biçimde olduğu görülebiliyor.
    beşiktaş da ''bechiktache'' olarak yazılmış.

1948
    bugün bildiğimiz hâline oldukça yakın bir yapı olduğu görülebiliyor. daha sonra 70'lerde ve 80'lerde yenilenip tam olarak bugünkü hâline kavuşacak.

kısmen benzer açılardan 1942 ve 1961
    yıkımlar ve yenilemeler sonrası meydanın en eski yapısı ile onun yaklaşık yüz yıllık eşlikçisi baş başa kalmış.

fotoğraflar eskiistanbul.net adresinden alınmıştır.
  • büyükada iskelesi'nin üst katının tügva'ya peşkeş çekilmesi tartışılıyorken, beşiktaş iskelesi'nin üst katının bir dönem iskender pala'ya ofis olarak tahsis edildiğini buraya not düşelim. 2013'te kendisiyle yapılan bir röportajdan:
    "pala'nın ofisi, beşiktaş iskelesi'nin üst katında. barbaros hayrettin paşa türbesinin karşısında. gayriihtiyari o tarafa bakarak söze başlıyor:..."
  • a$kimla burada bulu$urdum bir zamanlar, midemde kelebeklerle giderdim bulu$maya, o da elleri bile titreyerek gelirdi. kiymetini bilemedik, gecti gitti goz acip kapayana dek.
  • kadikoy'deki besiktas'a giden vapurlarin kalktigi iskele.. onemli bir bulu$ma mekanidir.. mendil satan cocuklar ve cingeneler tarafindan istila edilmi$ olmasi rahatsiz edici olmasina ragmen trafik i$iklarindan kar$iya gectiginiz anda bu saldiri akinindan kurtulmu$ olursunuz..
  • benim için muamma olan iskeledir. şimdi bu iskele beşiktaştaki midir yoksa mesela üsküdardaki beşiktaşa giden vapurlar için olan mıdır? sabah arkadaş arayıp "ben yanlış geldim sanırım, beşiktaş iskelesindeyim" demesi üzerine aceleyle evden çıkıp üsküdardaki iskeleye geldiğimde arkadaşla karşılaşmam üzerine böyle bir düşünce belirdi kafamda.
  • hikmet onat'ın 1941 yılında yapmış olduğu tablo.

izmir arkas sanat merkezi: su manzaraları sergisi:
    http://www.arkassanatmerkezi.com/…e.aspx?pageid=266
  • kadıköy yakası sakinleri için bir buluşma mekanı klasiği, amaç karşıya geçmekse (ki kadıköy'de genelde bir numara olmadığından amaç budur) beşiktaş iskelesinde buluşmak farzdır. erken giden tarafın etraftaki gazete-dergi satan tezgahta oyalanmak, mendil satan çocuklardan kaçmaya çalışmak yahut en sevdiğimiz boş zaman eğlencesi (işkencesi) sms atmak gibi opsiyonları vardır. yer karoları çok ilginçtir, yesilay posterine dikkatli bakın, sizi 15 dakika güldürecektir.
  • anadolu yakasındaki beşiktaş taraftarlarının inönü stadına giderken buluştukları yer.
  • içindeki koltuklara mayışmış bir biçimde oturan kedinin kesinlikle sevilmemesi gereken mekan.

zira kedimiz sizin onu sevdiğinizi pek anlamadığından olsa gerek, elinize saldırarak, elinizi kan içinde bırakabiliyor ve beşiktaşa kadar kanlı bir elle seyehat ediyorsunuz. ido'ya burdan sesleniyorum... psikolojik sorunları var o kedinin.
  • bugün 18.15 suları kadıköy'e dönerken inanılmaz bir kerizliğe imza attığım vapur iskelesi. akbilini kaybeden bir arkadaşa turnikeden kendi akbilimle basmayı teklif ettim, tam da vapur kalktı kalkacak ikimiz de son anda yetiştik. ancak aynı akbil ikinciye basılmıyormuş covid önlemlerinden dolayı. ben bunu bilmediğimden arkadaş arkasına bakmadan vapura binerken ben turnikede kalakaldım.

dövme randevusuna gidiyormuş, umuyorum ki süper bir dövme için beni keriz yerine koymuştur, yoksa ben kerizlik ile centilmenlik arasındaki ince çizgide kendimi avutmakla yetineceğim.
hesabın var mı? giriş yap