• adı üstünde kol saati
  • farkını varsıllığıyla göstermek isteyenler için statü sembolü olmasıdır sebebi. 1 değil 100 milyon da verirler gerekirse.
  • çok basit biçimde anlatayım. bunu da anlamazsanız diyecek bir şeyim yok:

türkiye'den yurt dışında bir ülkeye, elinizde 1-2 milyon tl olan bir valizle gidemezsiniz. bunun için özel izinler vs gerekiyor. bu durum her ülke için geçerli. örneğin abd'den, almanya'dan, fransa'dan 1 milyon dolar dolu bir valizle çıkamazsınız.

ama, kolunuza 1-2 milyon liralık/dolarlık bir saat takar, tıpış tıpış yurt dışına çıkabilirsiniz. o saatin değeri hiç değişmez, dünyanın her yerinde nakite çevirebilirsiniz.
  • senin koluna düşmemesi içindir.
  • ya arkadaş adam kendini senin benim gibi mallardan ayırt etmek istiyor...

adam istiyor aga... bir saat olsun takın bana :) ama bana özel olsun isterse 1 isterse 2m tl olsun ama sadece bende olsun diyor adam özel hissetmek istiyor.

ama fakir fıkara anlamaz, anlayamaz o adamı... vizyonu nutku yetmez onu anlamaya çünkü insan oğlu yoklukta varlığı, varlıkta yokluğu ancak hayal eder ama yaşamak hayalin ötesindedir.

işte aynı nedenden dolayı o adam gidip 80 tl ye lahmacun yiyor, yiyorda ucuz bile geliyor...

lan sen yesen 80 tl ye lahmacun aman gitmesin vucudumdan diye sıçamazsın bile... bu adamlar alıp bir ısırık alıp güzel diyerek gerisini bırakıyor....

şimdi sen karınca adam dağ nasıl anlayacaksın onu....
  • olm siz ne anlarsınız lan lüks tüketimden; allahın siyah tişörtlü ekşicileri.
    gelmişiniz bi de ahkam kesiyosunuz.
    güler misin, ağlar mısın.

bir saatin 1 milyon tl olmasının temel sebebi o saatin 1 milyon tl olmasıdır; bu kadar.
    lüks tüketime mantık dairesinde açıklama getirmeye çalışmak ancak sizin gibi fakirlerin aklına gelir.

bırak 1 milyonluk saati, siz hiç canlı canlı bir a. lange & söhne datograph gördünüz mü?
    insanın evini satıp alası geliyor amk.

bir nevi rembrandt tablosu...
    sanat eseri.
  • o değil de adam 1m tl'lik saat takıp aramızda dolaşsa bile görünce hiç birimiz bu saatin 1m tl olduğunu farketmeyiz.

ooo güzel saatmiş falan deriz belki ama o saatin 1m tl olduğunu farketmek bile ayrı bir meziyet.

1m tl olduğunu öğrendiğimizde de sağlam bir küfür ederiz vay emenike piçe bak o para saate verilir mi diye.
  • fiyat/performans kaygısı taşınmadığı için lüks tüketiminin üstten sınırının olmaması nedeniyledir. talep olduğu müddetçe arz da olacak.
  • sekstir. şimdi bu saat daha uygun (ama hala genel göre pahalı) fiyatlıyken bunu alan adam çok seks yapmış, bunu görenler de "ben de alırsam, ben de o kadar seks yaparım" demiş ve almış. sonra bakmışlar saat satılıyor, fiyatı arttırmışlar. sonra saat, seks yaparım umuduyla alınmaya devam etmiş. böyle böyle, 1 milyon tl ya da bilmem kaç dolar olmuş. alanlar seks yapmış mı ya da çok yapmış mı, ben bilmiyorum. bilen varsa yazar zaten.
hesabın var mı? giriş yap