• 2008 krizi sonrası "we made our share of mistakes and messed up in home mortgages and we're sorry." diyebilme yüzsüzlüğüne sahip wall street kan emicilerinden jp morgan ceo'su jamie dimon'un bok atmalara doyamadığı crypto para.

bu bi şurada dursun.

salı günü new york'ta düzenlenen bir konferansta bitcoin'in dolandırıcılık olduğunu öne sürerek; "if a jp morgan trader began trading in bitcoin, he said, "i'd fire them in a second. for two reasons: it's against our rules and they're stupid. and both are dangerous." demişmiş...

bu abimiz en son 2015'de de bitcoin durdurulacak demişti ve o zamanlar bitcoinin değeri 400 dolar civarlarındaydı.

bu da burada dursun.

bitcoin o günden bugüne yani aşağı yukarı 2 senede 10 kat artmış. abimizin de kendi bitcoin/crypto yatırımlarından kazandığı milyar dolarcıklar adım gibi eminim bi o kadar hatta misliyle artmıştır. anlaşılan o ki tekrar bi keriz silkelemeye çıkmış, artık kim kime ateş eder bakiciz..

bitcoin bir gün elbet bitecek, koskoca evren bile bitecek. önemli olan bitene kadar ne yaptığın. onun üçün çokta şey yapmamak lazım ama hazır düşmüşken de almak lazım.*
  • 2009a geri dönüp her şeyimi satıp bitcoin almak isterdim. şimdi 1 bitcoin 2500 doları bulurken o zamanlar 1 centten daha ucuzdu.
  • 2 önceki entrymde "kısa vadede düşüş eğiliminde olan coindir. satıp tl veya usd pozisyonu alabilirsiniz, düştüğünde tekrar btc'ye dönebilirsiniz. ben bu şekilde yaptım ancak, ytd" diyerek genel durumu anlatmıştım. şuan coinmarketcap verilerine göre ortalama 3850 usd olması gereken 1 bitcoin türkiye piyasalarında 4250 usd seviyelerinde. her şeyden önce bu, türkiyedeki yatırımcıların ne denli sadık ve hodl'u iyi bilenlerden oluştuğunu kanıtlıyor. ancak bu tutum doğru mu? daha ilk çin haberi geldiğinde okcoin yatırımcıları long pozisyonlarını iptal ederken sattığım için, sattığım meblağ karşılığında bugün 0.3 btc'ye yakın fazladan bitcoin alabiliyorum -ki bu türkiye piyasalarındaki oldukça sınırlı yaşanan düşüşe rağmen. düşmesini tahmin ettiğim noktaya düştüğünde ise bu rakamdan çok daha fazlasına sahip olmuş olacağım. bunu türkiyedeki diğer arkadaşlar da yapabilirdi ancak nedendir bilinmez türkiyede pek yapan olmadı, insanlar elinde tutmayı tercih ediyor şuan için.

genel olarak bu ara yaşanan düşüşler, çinden gelen spekülatif haberler ve yine amerikadan gelen yorumlar üzerine gerçekleşti. bitcoin yatırımcısı diğer yatırımcılar gibi değil, bitcoine yatırım yapanlar kısa vadeli gelirden ziyade uzun vadeli gelir bekleyen yatırımcılar, gayrimenkul almış gibi kenara atıp tutan çok insan var, dolar veya faizden daha riskli bir yatırım olması da yatırım yapanların yatırımlarını riske edebilecekleri miktarla sınırlı tutmalarına yol açıyor. tüm bunlar bitcoindeki düşüşlerin geçici olduğunu, bitcoine ilgi süreceğini bir kez bitcoin alan herkesin bitcoinden kolay kolay vazgeçmeyeceğini de gösterir parametreler. yeni bir yükseliş trendinde bugün tl-usd-yuan pozisyonu alan tüm yatırımcıların yeniden alışa geçerek büyük bir uçuş yaşanması muhtemel, zira bugün satanlar ve yerel para birimi pozisyonu alan yatırımcılar tamamen biraz daha düşse de daha çok bitcoin alabilsek diye bekleyen yatırımcılar.

buraya gelip "hergün patladığı haberini bekliyorum" yazan da , "1200 dolar düşmüş acı var mı" diye soran arkadaş da zaten bu riskleri alamadığından bokluyor veya parası yok. bilmiyorlar ki, bitcoin gerçekten sandıkları gibi -hiç- olsa da son 5 ayda bitcoin yatırımcılarının çoğu ya ana parasını çekti ya da kar realizasyonlarını gerçekleştirdi zaten. sen gevşek gevşek düşmesini beklerken ben arabamı aldım, laptopumu, playstationumu, mining makinalarımı aldım ve bunların tamamını kar satışlarıyla yaptım, ana parama girmedim bile. bunları da mayıstan beri yaptım bu arada.

neyse yeni arkadaşlar, piyasayı iyi okumanızı tavsiye ederim, düşüşler -bence- sürecektir ta ki, spekülatif haberler çıkaranlar istedikleri miktarda ucuz bitcoine ulaşana kadar. sonrasında inanılmaz yükselişler ve yeni rekorlar görebiliriz. düşüşün dip noktası için 3000 usd diyenler olsa da 3400 usd seviyesi alım için en uygun nokta ancak oraya düşme ihtimalini tahmin etsek de düşmeyebileceği ve bugünkü seviyelerden yükselişe geçme ihtimalini de göz ardı etmeyelim. sen ne yaptın diyen olursa ben 3400-3500 seviyesinden tekrar alım yapacağım daha fazla düşmesini beklemem.
  • nisan sonu almayıp, şu anki fiyatına ağzım açık bakmaktayım. keşke alsaydım.
  • nereden alıyoruz, napıyoruz yemin ederim bi halt anlamadım, ben anlamadıysam hükümet de anlamaz rahat olun.
  • ''banking on bitcoin'' (http://www.imdb.com/title/tt5033790/)isimli belgeseli izledim durum hakkında az biraz bilgi sahibi olduğum yatırım aracı. ama sanmayın ki amacına ulaşacak, hiç sanmıyorum global para otoriteleri nemalanamayacakları hiç birşeyi yaşatmaz.
  • j.p.morgan yakın bir zamanda bitcoin alternatifi olan zec (zcash) teknolojisine destek/yatırım işte her ne boksa yapıyor bir kaç ay sonra bitcoin dolandırıcılıktır diyor...

sonra piyasa da buna tepki veriyor...

sağlam keriz silkeleniyor...
    kemerlerinizi bağlayın. yukarı mı olur aşağı mı olur bundan sonra ama bir ivme kazanması muhtemel...

(bkz: ytd)
  • alan kimsenin zarar etmeyeceği kripto para birimi. sadece hayatınıza yön verebilecek meblağalar bağlamayın yeter. ne zaman alırsanız alın, mutlaka aldığınızdan fazlasına satacağınız kıvama geliyor bu meret.

sahip olanlar, hiç endişelenmeyin. rahat uyuyun.

almak isteyenler, evet aslında çok karlı fiyatlar değil ama yine para kazanabileceğiniz yerlerde.

https://coinmarketcap.com/…rrencies/bitcoin/#charts

bir önceki entrymde bu para birimine karşı olan tutumu aktarmaya çalışmıştım. çok soran oldu, yatırım yapılmalı mı diye.

ister dolar, ister altın ister başka bir meta olsun, eğer paradan para kazanmak istiyorsan bunu mal varlığının tümüyle yapmazsın. yani aklı olan adam yapmaz. köşeye hesabını alt üst etmeyecek bir para ayırırsın ve onunla yola devam edersin. mantık bu. bu çerçevede yaptıkların zaten seni hiç bir şekilde rahatsız etmez.

ve evet yatırım tavsiyesidir. yatırım kelimesinin tam anlamına haiz olman şartıyla.
  • büyükbaş kapitalistlerin bir başka manipülasyon aracı. bitcoin ne oğlum ? hangi devlet garantisinde hangi hükümet garantisinde, piyasada arz talep sebebiyle sanal bir alışveriş aracı. deepweb tabanında alışveriş için uydurulmuş para birimi. denetim arttırılır hükümetler bu paranın kara para aklama aracı olduğuna dair bir fikir beyanı bu para birimini ne hale getirir ?

tahtakalede müthiş ucuza aldığın çalıntı elektronik cihazın garantisini veren satıcı misali, garantisi benim abi, başına birşey gelirse beni bul.

kısacası eline almadığın bir alışveriş aracının güvenilirliği her zaman sorgulanır. piyasalar göçtüğünde ekmek almak için bakkal amca bende bitcoin var ekmek verirmisin diyecek adama bakkalın diyeceğini hepiniz biliyorsunuzdur.

borsada bir kağıt ne kadar güvenilirse o kadar güvenilir. sakin piyasa koşullarında savaş olmayan ortamlarda yatırım aracıdır. borsa ne kadar yatırım aracıysa o kadar yatırım aracıdır daha fazlası yok. ve ya siber savaş döneminde elektronik ortamda iş yapabilir ama bana 2017 dünyasında bitcoin yada borsa konusunda ahkam kesecek arkadaşı dinlerim ama o adama katılıp yatırım yapmam mümkün değil. dolar bile gidilen yeni dünya rotasında güvenilir bir yatırım aracı değilken bitcoin ?

ilerleyen dönemde altın çağını tatamlayıp doygunluğa ulaştığında kerizler silkelenirken buraları okur iç geçirirsiniz. buğdaya tohuma yatırım yapın anlarım ama sanal bir para birimine türkiye gibi yerde yatırım yapacak adamın fantazi dünyası başa bela açar.

bana sakın bitcoin şöyle böyle demeyin. sadece şunu düşünün, internet çökmüş vaziyette ve karnınız aç, bitcoin karnınızı doyurur mu ?
  • https://www.cryptocoinsnews.com/…own-order-reports/

düşüşe geçmesi muhtemel. 2800 leri görebilir.
hesabın var mı? giriş yap