şükela:  tümü | bugün
 • dosya sistemi seviyesinde sifrelemeden (bkz: efs) daha guvenlidir su sebeplerden:

  - dosya sistemi metadata'sini da sifreler. boylece diskinizde c:\users\perincek\documents\darbe_plani.vsd diye bir dosya bulundugunu algilama ihtimalini yok eder.

  - uygulamalar tarafindan gecici yaratilan dosyalari ve page file'i da sifreler. bunlar hassas bilgiler barindirabileceginden onemlidir.

  ama bitlocker, efs'e alternatif degil efs'in eksiklerinin tamamlayicisidir. su kosullarda efs yine gerekir:

  - sistem bolumu disindaki disk bolumlerindeki dosyalarin korunmasi gerektiginde.

  - diskin tamaminin degil sadece belli basli dizin veya dosyalarin sifrelenmesinin yeterli oldugu hallerde.

  (ilac reklami gibi oldu bu da:

  "zoritex: 50mg hidroklisefalen. parapendikuler enfarktiyel hematomlarda")
 • enteresan bir teknikle aşmışlar. (bkz: bitunlocker)
 • bir defa unlock ettikten sonra tekrar kilitlemenize izin vermeyen dahiyane microsoft yazılımı. örneğin laptopunuzu açtınız daha önceden bitlocker ile diskinizin özel bilgilerinizi sakladığınız bölümünü şifrelemiştiniz ve unlock ettiniz buraya kadar herşey tamam, çok güzel, çok hoş. şimdi diyelim işiniz bitti ve laptopu sleep moda alıp çantanıza atacaksınız. ama ya bir hırsızlık olursa ? içindeki bilgiler bazen laptoptan daha değerli olduğu için diski tekrar kilitli duruma getirmek istediniz. yapamıyorsunuz ! yok vallahi şaka değil. boşu boşuna arayıp durmayın o unlock komutunun yanında bir de lock komutu yok. koymamış adamlar. tekrar kilitlemenin yolu bilgisayarı kapatmak. ama ben kapatmak istemiyorum sleep modunda kalsın işim olduğunda açayım ulaşayım bitince tekrar kilitleyeyim diyorsanız hayır olmaz diyor microsoft size. bu şımarık tavırları herhalde apple'dan öğrenmiş olmalılar.

  bir ek not, komut satırından yazılan birkaç parametre ile o sürücüyü tekrar lock etmek mümkün. hatta bu parametreleri bir bat dosyası içine kaydedip kısa yol yapıp tekrar lock etmek de mümkün. yani teknik olarak oluyor, olabiliyor. ama ben sıradan bu işlerden hiç anlamayan bir kullanıcı olarak neden bu kadar kolay bir iş için gidip forum forum araştırıp bu komut dizisini bulup oradan bir bat dosyası yaratmak zorundayım ?
 • sıçtığımın bilgisayarı çöktükten sonra haberdar olması acayip acı olan bir özellik. zira bilgisayarı formatlamama veya onarım yapmama dahi izin vermiyor. sonuç, servise göndereceğim, onlar da kredi kartıma üfleyecek.

  canım acıyor sözlük, hem de çok fena.
 • kilidi açılan bir sürücüyü tekrar kilitleme seçeneğinin olmamasının ardında sanırım kullanıcıları bazı güvenlik risklerinden ötürü bilgisayarı yeniden başlatmaya yöneltme isteği yatmaktadır. çünkü siz sürücüyü kilitleyip, bu kilitlemeye güvenerek yeniden başlatmaksızın bilgisayarınızı başkasına devrederseniz, ram içerisinde orada burada kalacak olan önceden sürücüyü açmak için kullanılmış verileri de vermiş olursunuz. bu durumda bu işlerden anlayan birisinin anahtarı ele geçirip o kilidi tekrar açması işten bile değildir; bunu yapan yazılımlar mevcuttur.

  ha riski göze alıyorum ama o sürücü tekrar kilitlensin diyorsanız, konsola yazılacak aşağıdaki tek satır komut bu gerçekleştirilebilir:

  manage-bde -lock x:

  (x kilidi açık durumdaki sürücünüzün harfi oluyor)
 • windows 10'un içinde bütünleşik olarak gelen işlevsel özellik.
 • windows 7'nin içinde de bütünleşik olarak gelen özellik.
 • windows 7 bilgisayarımda diskimi şifreleyerek kullndığım özellik.

  işin kötü yanı şifremi unuttum ve dosyalarımı kaybetmeden nasıl açacağımı bilmiyorum.

  yok mudur bu işin kolay bir yolu?
 • windows 8.x'e kadar tum drive'i encrypt ederken, windows 8.x ve sonrasinda sadece kullanilan alani encrypt etmeye baslamis hede. henuz denemedim fakat harici encrypt islemlerinizi windows 8.x ve otesinde yapmaniz sinir sagliginiz icin faydali olacaktir.

  ek:
  eved, windows 7'da 1tb bos disk 4 saatte %50'lere anca gelmisken, windows 10 pro'da sadece kullanilan alani encrypt etme secenegi ile 10 saniye surmekte. fak.