• bazı filler bölümlerinin büyük potansiyeli var ama içigo'yu önplanda tutacağız diye boşuna harcandı. baktatou filleri, kuchiki byakuya, shunsui kyourakui ve soi fong üzerinden çok güzel gidebilirdi. siyasi ayak oyunları üzerinden çok güzel gidebilecek bir hikayeydi ama liseli bir ergeni sokmak zorundaydılar.
  • arkadaşın tavsiyesi üzerine bir hafta önce başladım ben de bu animeye. az önce 42. bölümü bitirdim. ilk başlarda biraz zorladı tabii ama şimdi sardı sayılır.
    daha önce anime olarak death note ve attack on titan gibi popiler animeleri izlemiştim, onlar kadar olmasa da bunu da beğendim şimdilik.
    tarz olarak izlediğim iki animeye göre biraz farklı. daha eski anime olduğu için muhtemelen çizimler ve tiplemelerin tepkileri falan pokemon gibi. her bölümünde mizah var. ayrıca bol bol da meme dekoltesi içeriyor anime.

not: chad adamdır.
  • --- cfyow spoiler ---

dünya şu anki halini almadan önce yaşam ve ölüm arasında bir sınır yoktu. insanlar ve ruhlar tek bir alemde, kendi kendine yeten bir döngü içinde bir arada varoluşlarını sürdürüyorlardı. fakat bir süre sonra hollowlar ortaya çıktı ve ruhları yiyip bitirerek döngüyü bozdu. doğal olarak ilk menos da kısa süre sonra ortaya çıktı. ruh döngüsünü yavaşlamıştı ve eğer böyle giderse tüm ruhlar sonunda tek bir menos tarafından tüketilecek, varoluş sona erecekti. (not: yaşanan bu kaos bazı yorumlara göre cehennemin oluşmasına neden olmuştur)

sonrasında reio adlı bir adam doğdu. shinigami, quincy ve fullbringer güçlerine sahip kişilerin atası olan bu adam gelecekte ruh kralı olacaktı. reio sahip olduğu güçle hollowları yok etse de, varoluş kaostan kurtulamadı. bunun üzerine 5 büyük soylu ailenin ataları bir araya geldi ve çözüm önerilerini tartıştılar.

adını henüz bilmediğimiz ailelerden birinin atası, kaos çukurunun yani cehennemin üzerinin kapatılması gerektiğini söyledi. kuchikilerin atası, dengeyi sağlamak için varoluşa bir düzen getirilmesi gerektiğini savundu. shihoinlerin atası reankarnasyon döngüsünü genişletmenin çözüm olacağını düşünüyordu. shiba ailesinin atası ise hollowları arındırmanın bir yolu olabileceğine inanıyor ve bunun bulunması gerektiğini söylüyordu. fakat bu beş aile içerisindeki en güçlü olduğu düşünülen tsunayashiro ailesinin atası, reio'nun almighty gücünü kullanarak üç farklı dünya * yaratmak istiyordu.

shiba ailesinin atası bu fikre şiddetle karşı çıksada varoluşların ayrılmasına karar verildi ve almighty gücünü kullabilmek için reio bir kristalin içine hapsedildi. reio'nun bu duruma neden karşı koymadığını kimse bilmiyor. bazılarına göre gelecekte gördükleri şeyler yüzünden direnmek istemedi.

varoluş 3 ana kısma ayrılmıştı: soul society, hueco mundo, yaşayan dünya. bu varoluşun kilit taşı ruh kralı olarak adlandırılan hapsedilmiş reio idi. ama tsunayashiro atası ruh kralının gücünden korktuğu için işleri daha da çirkinleştirdi. ruh kralının "durgunluğun sağ kolu"* ve "ilerlemenin sol kolu" * parçalandı. sonra zamanla kalbi*, diğer iç organları ve bacakları kesilerek tamamen bir köle haline getirildi. shiba atası, ruh kralının yerine defalarca kez kendini feda etmeye çalışarak tsuayashiro atalarının eylemlerine inatla karşı çıktı. bu nedenle tsunayashiro atası 'shiba'yı tarihten sildi.

bleach evreninin kökeni olan bu hikaye original sin olarak adlandırılmakta. bu gerçeği soul society'de çok az kişi biliyor. günahlar üzerine kurulmuş bu çarpık düzene isyan eden aizen ve yhwach'ın, kraliyet sarayını hedef alması boşa değildi.
    --- cfyow spoiler ---
  • yeni sezon geleceğine göre tekrar baştan izlemek farz olmuş animedir.

biliyorsunuzdur ama amme hizmeti olarak linkten izleyebilirsiniz. 366 bölüm ama önceki entrylere bakıp filler bölümleri izlemeyebilirsiniz.
  • şu müziğini tekzenin reklamlarında kullandığı şu müziğe aşırı benzetiyorum. akşam akşam kafayı yedim heralde. bunu tek fark eden ben olamam.

bende diyorum bu bi yerden kulağımı ısıyor. kafayı yedim bulana kadar en son hatırladım tekzen olduğunu.

edit: erol evginin şarkısıymış fanlarından özür diliyorum. benim aklımda tekzen kalmış. buyrun bleach erol abiden araklamış valla.
  • ekim ayına 100 günden az kaldı. geçen haftalarda tybw arcının ilk bölüm dublajının tamamlandığı duyurulmuştu. muhtemelen temmuzun ilk haftasında bizi tatmin edecek bir fragman yayınlanacak. şuana kadar gelen haberlere göre anime öncekinin aksine sansürsüz olacak. bol kan ve vahşet görmeyi umuyorum. ayrıca hikaye genişletilmiş şekilde aktarılacakmış. yapılacak ilave içerikler bizzat kubo'nun kendisinden olacak. bu nedenle yeni sezonda filler bölüm olacağını sanmıyorum. ellerinde kullanabilecekleri bir sürü databook ve novel var. anime stüdyosu, bu canon materyallerini görmezden gelecek kadar aptal değildir.*
  • bleach: thousand year blood war arc - official trailer 2

yeni trailer gelmiş ve açıkcası çok iyi grafikleri ve müzikleri var öyle duruyor, 2022'nin 10. ayında başlayacak. aizen sosuke'yi gözler bir aramadı değil.
  • eklenecek değiştirilecek detaylarla birlikte anime bittikten sonra hikayeyi tekrar değerlendirmek lazım. ama genelde son arc tam bir keşmekeşti diyebiliriz ve bazı şeyler sırf gösterilmiş olsun diye gösterildi, bazı şeyler de tam fanların istediği gibi yazıldı. benim bi kaç bahsetmek istediğim nokta:

+ son quincy'lerin işin bokunu çıkarması. kafasını kesiyorsun ölmüyor kutsal kılıcı çıkarıyorsun ölmüyor komple donduruyorsun ölmüyor ortadan ikiye kesiyorsun ölmüyor milyon kılıcı simültane sokuyorsun ölmüyor. son sayılardaki savaşlar maalesef aşırı uzatılmış ve sıkıcıydı. tekli sayı olarak okurken aşırı sıkıcıydı ve toplu olarak okuyunca bile sıkıcı.

+ yhwach denen eleman. bundan zaten bahsetmeye gerek yok. aşırı generic ve sıkıcı bir villain. aizen'den sonra herkese boş geldi. bıyığını siktiğim.

+ quincy'ler. 400 sayı boyunca yegane quincy temsilcisi olarak ishida'lardan öğrendik ne biliyorsak. sonra 10 sayı içinde "ishida mı onun anasını sikiyim o yok o" denilmesiyle meğer quincy'lerin ishida'lardan bayağı farklı olduğunu öğrendik. ama bunun detaylarına hiç girilmedi. soken ishida'yı bi kere bile görmedik, ryuken'i flashback'te ergenken görebildik. şaka mı? quincy'lere dair her şey bir anda üstümüze boca edildi. mesela 500 sayı ishida okuduk adam üç tane espada'yla dövüştü ama sonra bir sayıda bir anda öğreniyoruz ki meğer hollow'lar quincy'lere aşırı toksikmiş. e biz öyle bi şey görmedik!?

+ sternritter'lar. bunlar kendini shinigami'ler ya da espada'lar kadar sevdiremedi. zaten tanıyacak süremiz de olmadı yalan yok. bleach'in genel olarak en büyük sıkıntısı bi oturuşta bi dünya karakteri tepemize atması ve o karakterlerin sonra boşa gitmesi. soul society arc kaptanı, yardımcı kaptanı, diğerleri desen rahat 50 karakter koymuştur. espada'lar 10 tane ama fraccion'u privaron'u derken 30 arrancar vardır rahat. 27 tane de bunlar geldi. bunlar diğerlerinin aldığı süreleri alamadılar. 3-4 tanesi dışında diğerleri "savaş, öl, flashback" döngüsünde harcandılar.

+ royal guard'ın kolpa çıkması. 500 sayı bunları bekledik yhwach bunları dövdü geçti. bunların sorumlu oldukları royal palace'ları korumak bile gotei elemanlarına kaldı. ya gotei'dekiler kafayı gözü kolu bacağı bırakıyor yine dövüşmeye devam ediyor bunlar birer kere yerde yatarken gösterildiler sonra ortadan kayboldular. oğlum byakuya'nın iç organları söküldü ona rağmen geri döndü siz nasıl bir yara aldınız da iyileşemediniz. bunların geri dönecek olduğuna ama zaman kısıtından dolayı eklenemediğine inanmak istiyorum. monk kendisine gelmişti çünkü.

+ zaman kısıtından dolayı hızlıca harcandığı belli olan şeyler: ryuken, isshin, fullbringer'lar, yhwach - soul king ilişkisi, soul king'in komple kendisi, ishida'ların arkaplanı, quincy'ler (evet cidden quincy saga'da quincy'lere cahil kaldık). yani daha aklıma gelmeyen de vardır ama şimdilik bu kadar.
  • bu seriye karşı işlenmiş en büyük günah şüphesiz ki, romanlarını narita ryogo denen sığır sikine yazdırmaktır.

adamın yazdığı şeyler zaten baccano, durarara gibi ergen eğlencesi işler. herif eski kenpachi'lerle ilgili bir roman yazmış. yemin ederim 17 yaşındaki otuzbirci amerikalı daha iyisini yazar. anime filler arc'ı gibi roman yazmış adam. o zaman keşke studio pierrot'un yazarlarına yazdırsaydık adamların 10 sene bleach tecrübesi var. ve taş gibi de arc'lar yazdılar kendi başlarına. her türlü daha iyi yazarlardı.

soul society'nin temellerini, tousen'in backstory'sini, 5 noble family'i vb böyle ağır konuları anlatacak adam, mahalle kavgası animesi yazan bi tip mi olmalıydı. aizen, ichibei, shunsui gibi karakterlerin emanet edildiği tipe bak amk.
  • başarısız bir anime olması ana karakterin motivasyon eksiksiliğinden ileri gelir. ichigo hep bir arkadaşlık kavramı üzerinden gaz bulur. sürekli bir arkadaş kurtarma görevi vardır bu görevi bitince hikaye olarak işlemeye değer bir şey kalmaz çünkü bu eleman hemen normal hayatına okuluna işine vs dönecektir. hikayede fantastik öğelere dalmasına sebep olacak hiçbir motivasyonu yoktur. bir davası, hayat amacı, savaşmaya değer bulduğu bir fikri olmayan arkadaşları için yaşayan tabiri caizse eksik bir ana karaktere sahip anime ne kadar sürebilir ki. manga malzemesi olduğu halde anime bu sebepten sürememiştir.
hesabın var mı? giriş yap