• ortamlarda neden bulamadığımı anlamadığım film.
  • sonunda izlediğim muazzam film. miles ahead'den bir gün sonra izledim. yıllardır en sevdiğim ve yalnızca dinlediğim bu iki güzide insanın filmlerini izlemek müthiş bir duygu. hawke baker'ı resmen yaşamış. oscar'lık oynamış. cheadle da öyleydi. emeği geçen herkese minnettarım.
  • bu gece izlemeyi düşündüğüm caz şaheseri
  • darbe gecesi izlediğim için arada kaynadı maalesef bu enfes film. oyunculuk senaryo muazzam. bir biyografi filminde ne gerekiyorsa o var bana göre. müzikler desen fevkalade bu film en az 2 oscar almaz ise zaten gayet ayar olduğum akademiye kafam girsin.
  • miles ahead sonrası izlendiğinde garip duygular yaratabilen film.

miles'ın senaryoda bu kadar 'anti' sunulmasının abartılı bir yorum olmasının dışında sağlam bir biyografi olmuş. chet baker'ın caz sahnesindeki dehası sınırlı olsa da mücadelesi ve geri dönüş hikayesi çok etkileyici. her geri dönüşte olduğu gibi burada da vazgeçilen şeyler çok büyük ama huyu mavi olan bu adamlar için müzik her zaman -kendilerine rağmen- galip geliyor.

bu arada ethan hawke epey karakterli, samimi, harika bir oyunculuk çıkarmış.
  • harika yerine baska bi sozcuk bulamadım lugatimda. harika film.

soundtrack için spotify linki -> https://open.spotify.com/…um/22v6vynaybj8tsfvq4xtb8
  • filminin yonetmeni icin:

(bkz: robert budreau)
  • genel olarak biyografi sevmeyen beni mest etmiş film. en sonda söyleyeceğimi en başta söylüyorum o yüzden. uzun zamandır gördüğüm, izlediğim, duyduğum en güzel şey bu film. sadece izlemedim ben bu filmi duydum. sadece duymadım; gördüm.

hollywood yapımı biyografilerin giriş/gelişme/sonuç diskurundan uzak kendi özel evrenini yaratan ender filmlerden born to be blue. yükselme, düşüş, yeniden doğuş şablonundan uzak, kendi içinde zamansal kaymalara, kırılmalara, sıçramalara sahip, kronolojinin sıkıcı vaazından uzak ve ele aldığı kimliği o kimliğin ötesine taşıyan, duygusunu hem görsel, hem işitsel bir düzeyde yeniden tanımlayıp mükemelleştiren filmlerden.

biyografilerin genellikle ele alınan karakterler ekseninde onların özel dünyasına özellikle görsel olarak eşlik etmediği gerçeğini göz önüne aldığımızda bir müzisyenin kendini gerçek ve mümkün kıldığı müziğin içinde doğuşunu ve ölümünü ona eşlik edebilecek tüm sinemasal imkanlarla perdeye taşıyor yönetmen robert budreau hatta belki bu noktada biraz daha cesur bile olabilirdi.

memur yönetmenlerin melodrama gözkırpan sağlamcı biyografi formülllerinden hem kurgu, hem senaryo matematiği olarak uzak durup, karakterin yani chet baker'in müzikal yolculuğuna uygun bir dünya kuruyor yönetmen.

chet baker'i görsel ve işitsel olarak ifade edebileceği tüm imkanları seferber etmiş ve büyük ölçüde başarılı olmuş yönetmen. böylelikle ethan hawke'ın kariyerinin en iyi oyununu vermesini de imkan tanımış. hatta film içinde film espirisiyle bence bu duruma ve elbet oyunculuğa göndermede bulunmuş.

izleyicisini sömürmeden filme ait müziğin karakterini oluştururken, biçim/içerik eksenli ifadesini karakterden ayırmadan, karakterin önüne koymadan, salt ondan kaynaklı bir yaratımın temeline oturtmuş ustalıkla. hatta biyografilerin sıkıcı izleğinden uzaklaşarak kurgusal karakterler ve durumlarda yaratmış yer yer.

ethan hawke ve carmen ejogo ve elbet başroldeki trompet/caz arasındaki kimya müthiş.

yaratımın baştan çıkaran erotik hazzıyla süslenmiş bir yıkımın seks, kadınlar, uyuşturcu, şöhret bağlamında bir otopsisi born to be blue.

buram buram melankoli, müzik, kadın, haz, mavi, doğum ve ölüm kokuyor.

mutlaka görün.
  • biyografi sevmem ama bu film bir başka, chet baker hayranları, bambaşka duygularla izleyeceklerdir.

çaba, inanç, azim gibi kavramları muazzam bir şekilde beyaz perdeye aktarmış robert budreau. yazan da kendisi olunca, hayal ettiklerini oldukça güzel yansıtmış. tekrar çalması imkansız denilen adamın korkularla ve kendisiyle olan savaşı.

trailer için;born to be blue
  • bir biyografi sever olarak ethan hawk'a hayranlığımı katlamış fim. müzikleri sebebiyle mutluluktan başka bir boyuta taşımıştır.
hesabın var mı? giriş yap