• 1000 kupa civarında pay to win olayını hissettirmeye başlayan oyun.

oyunda bir karakteri ilk oynadığınızda yenilince kupanız düşmüyor. daha sonra ise az az düşmeye başlıyor. bu ilk başta size hızlı bir yükselme şansı tanıyor. tabi her oyunun başlangıcında gelişim hızlıdır. oyuna sarmanız lazım sonuçta dimi. neyse 1000 kupa civarına geldiğinizde artık elinizde yeni karakter kalmıyor niye çünkü karakterler sandıklardan çıkıyor. bu noktada oyuna para basmanız lazım. yeni karakterinizi alınca yine hızlı bir yükseliş yaşayacaksınız sonra tıkanınca yine parayı basacaksınız.

oyun içi denge hiçbir konuda daha oturmamış. frank ve birde gizemli bir karakter var elinde kürekle geziyor. bu ikisi aşırı derecede güçlüler ve sandıklardan çıkıyorlar. eşleştirme sistemi berbat. karakter seviyenize göre rakipler gelmiyor genelde. ayrıca sanırım bot olayı deneyenler var. oyun içinde garip hareket eden oyuncular bazen gözüme çarpıyor. benim kendi fikrime göre moba türünün artık herkes tarafından ezberlendiği şu dönemde bu hatalar affedilir değil. bu tarz oyunlardaki en sinir bozucu olay denge ve haksız eşleştirmelerdir.

sonuç olarak bazı eksikleri zaman içinde oturacaktır muhakkak ama ben o zamana kadar beklemeyeceğim. bana bu kadarı yetti.
  • hayatımda bunun kadar boktan mobil oyun görmedim. oyunda gerçek oyuncudan daha çok botlar var ve oyunda hile kol geziyor. mesela adam sizi çimenden çok rahat bir şekilde görebilir. kupa kasmak çok zor zaten oyunda ranked sistemi de yok yani oyunda bir amacınız yok. hayatınızdan zaman çalmasın şu lanet oyun.
  • geleni geçeni yok ettiğim oyundur. şu bilinmesi gerekir, bir karakterde kendinizi ne kadar ilerletmişseniz yani o karakterde çok fazla seviye arttırmışsanız, gelen rakipler de gelişmiş oluyor ve genelde yüksek kupalı oluyorlar.

yani ben 700 kupadayım neden 3000lik adam geliyor diyorsanız siktirin gidin başka karakter oynayın işsiz misiniz olm. *
    sözün özü tek bir main karakter kasmak bu oyunda beklediğiniz kadar başarı getirmeyecektir.
  • bir ay oynayıp 6500 kupadan sonra bıraktığım oyun. bunun çeşitli sebepleri var.
    1- random oyuncu ve brawler mantığı.
    bu tür oyunlarda ilk olması gereken şey pick bölümü olmasıdır. barley, dynamite, poco ile oyuna girip karşıda el primo, spike, leon gördüğüm oldu bu oyunda. böyle bir şey kabul edilebilir gibi değil. aynı zamanda oyun bütün oyuncuları kupa sayısına göre belirliyor. en başta adil gözükebilir fakat burada da şöyle saçmalık oluyor. oyunda kupa kazandıkça çıkan brawlerlar var, örneğin bo. bunu çıkarmak için 3000 kupa çıkarman gerekiyor. keza oyunun ilk karakteri olan shelly var. eğer oyuna 0 kupa ve 1 seviye bo gelirse, karşıya aynı seviye ve rütbede shelly gelebiliyor. bu ne demek? karşı takımda 3000 kupa almış adam varken, senin takımında ilk maçını oynayan oyuncu var. dolayısıyla ortada bir adaletsizlik oluyor.
    ve yuksek rütbelerde oyunu oynamak çok zor oluyor. oyunu bilmeyen takım arkadaşları yüzünden sürekli puan kaybediyorsun. dolayısıyla oyun kendi toxic ortamını burada oluşturuyor. bunun yanında tekli dereceli maçlara girmek isteyince de yüksek rütbelerde, 16+, 1 puan alabilmek için ilk 5'e girmek gerekiyor. ve oyunda her türlü çabaya rağmen, örneğin 300 kupa sahibi olanların ??? görülmesi, gene takım olma olayları ortaya çıkıyor ve bu sefer de oyuncu kitlesi toxic ortam yaratmış oluyor.
    2- iyiden iyiye pay to win'e dönmesi. oyunda bazı brawlerlar çok güçlü. son zamanda nerf yese de leon bunların bir tanesi. herkes leon sahibi olmaya çalışıyor ve bu leon 549 oyun elmasına satılıyor. onun dışında kutudan çıkma şansı var fakat hep inanılmaz düşük. oyunda güya şans dengesi var. yani açtığınız bir kutudan savaşçı çıkmayınca bir sonraki kutu da şans artıyor. ama tabii güya diyorum, zira bir kere kutu başına legendary brawler çıkarma şans ihtimaliniz %0.1'i çok zor geçiyor. ayrıca her açılan kutu milyonda bir falan etki ediyor o ihtimale. oyunda 10 kutu yerine geçen mega kutuların tanesi 35 lira. ve bu 10 mega kutu 100 tane normal kutu ediyor ve legendary brawler çıkarma ihtimaliniz en fazla 10% oluyor.
    dolayısıyla insanlar için 549 elmas için 350 lira ödemek çok daha avantajlı durum oluyor. bu da oyunu pay to win yapıyor.

ha ama şu konuda iyiler, 10 seviye bir brawler ile 1 seviye brawler arasında sadece 40% güç farkı var. yani seviye herşey demek değil. burası güzel o yüzden. dolayısıyla 5-6 seviye brawler ile 10 seviye brawler'a karşı kafa kafaya oynayabiliyorsunuz.

bu oyunu oynayanlara tavsiyem, kariostime, lex, bentimm, coach cory gibi youtuberları takip etmeleri. güzel bilgiler paylaşıyorlar.

bir de bu oyundaki bir glitchi anlatayım. dün youtube'da izlerken öğrendim ve kesinlikle bilseydim kullanırdım, belki oyunu bırakmazdım.
    hatta oyunu bıraktıktan sonra kullanmayı düşündüm ama 300- kupa sahibi brawlerım yoktu*
    toplanın anlatıyorum.
    öncelikle, glitchimizin adı kolay kupa kazanma. bunun için 300- kupa altı bir fake brawler'a ve bundan sonra ise kupa kazanılmak istenen brawler'a ihtiyacınız var.
    showdown oyunlarına bu fake brawlerla girip üstüste 3 maçta - puan alıyorsunuz, ki bu kupa sayısında kaybedilen puanlar hep oldukça az oluyor. daha sonra kupa kazanmak istediğiniz brawler ile oyuna giriyorsunuz. oyun önceki 3 eldeki beceriksizliğiniz(!) yüzünden size 1 seviye ve 40- kupalı oyuncuları çıkarıyor. siz de tabii ki bu oyunculardan daha güçlü olduğunuz için çok kolay 2 defa birinci olup +14 puanı cebinize koyuyorsunuz.

https://youtu.be/xtqdlngn2bw

edit : matchmaking sistemiyle ilgili yeni bir geliştirme yayınlayacaklarmış.

https://www.reddit.com/comments/anr35b

belki dönebilirim oyuna böylece.
  • oyunu yapan orospu çocukları. yine orospu çocukları. hayatta hiçbir mutluluğu tatmamasi gereken mikroplar. para ver ve para ver. bir yerde yazdım bu oyun p2w diye. adam oyun ücretsiz diyor. al buyur. kes bir yerlerimi diyor. sikerim oyununu zaten. ben bok olmuşum. ne bok olmuşum. ne bencil yaratıklar varmis hayatta. orospu çocukları. gücüm bitti yine. bıktım. bitiresim geliyor. yaşayamiyorum orospu çocukları mutlu mutlu geziyor ben burada hastalık felan kurtuldum sanıyorsun yine geliyor sikiyor hayatı. sonra bir sike gidemiyorsun böyle iste. oturuyorsun sigara içemiyorsun. odandasin karanlik gözlerinden akıyor orospu damlalar diyorsun dayan felan da artik kusasin geliyor. kusuyorum içimdekileri. klavyeyi sikeyim yanlışlarını. eksiyi sikeyim. o boktan yazarlarini. erkekler zeki kadin felan başlığı açan o zeytin beyinli orospu çocuğunu sikeyim. seni sikeyim oturmus içerken kahveni felan okuyorsun bok gibi yazıları. hiçbir bok katmiyorsun kendine. kendimi yok edeyim nasil bu hallere geldim yine. hayati sikeyim zorluğunu. çarpar yüzüne falan der işte bu hayat orospu çocuğu buna göre oyna. sen de açarsın 2 orospu çocuğu tarafından yapılmış böyle sikimdirik oyunlari sinir yaparsin dersin ben malim. yok orospu çocugu yok bu göt herifler mal. boktan oyunu zekice pazarlayan bu orospu çocukları var ya işte onlar mal. al sok bir yerlerine bütün özellikleri al sevin. sikerim oyununu hayatıni bana yazdiran cizdiren parmaklari. siktir git.
  • takım arkadaşlarımın bana muhakeme yeteneği zayıf insanları göstermiş olduğu oyundur. yeteneksiz olmasını anlarım ama beyinsizlik aşırı sinir bozucu .(çok geçmeden takımınızdaki bu saçma davranışların açıklamasını, susması için eline telefon verilen bir çocuk olduğunu düşünüp yumuşuyorsunuz )
  • neden kupa yükselmeliyim/level atlamalıyım sorusunun cevabını hala vermeyen/veremeyen oyun.
  • crow ve leon a sahip olmanın büyük avantaj yarattığı bir oyundur.
  • acilen yaş doğrulaması veya iq testi getirilmesi gereken oyun.

bounty görevinde 2 puan öndeyiz, geriye doğru sayım başladı, ben geriye gidiyorum, yanımdaki adam geriye gidiyor, 3. beyinsiz oyuncu 10 saniye kala bull ile 3 kişi arasına charge attı. adamlar öne geçti yenildik. bu nasıl bir mantığın ürünüdür aklım almıyor. git geriye bitsin oyun kazan, değil mi? yok. adam dalacak illa.

bir diğer nokta, adam oyuna giriyor, bir kare gidiyor duruyor, bir kare gidiyor duruyor. 1 kere etrafa saçma sapan atış yapıyor yeniliyoruz veya afk kalanlar var. bunlarla aynı takıma düşüyoruz. olan benim kupalarıma oluyor. resmen mal magnetiyim, çekiyorum.

ya sen poco'sun arkadaş. neden adamlara rush yapıyorsun, dur arkada bize can ver. yoook illa dalacak gidecek.

hele şu brawl ball oyununda, adamları öldürmüşüz, kaleye gidiyoruz, bende ulti var, adamlar doğdu, yanımdaki adama gidiyor, lan tek başımayım, ultim var belli ediyorum, pas atsana. yooook illa tek başına gidip ölecek orada. pas atsa oyun bitecek. ama mal işte. sinirlendiğin ile kalıyorsun.

en temizi solo showdown gireceksin. tek başına kafa rahat. diğer oyunların sadece görevlerini yapıyorum. yenilirsem kupayı solo showdown ile düzeltiyorum. veya rahat konuşacağınız bir takım ile diğer oyun modlarını oynamanız.

bir de kupam 2500 lerde, açılmayan 7 tane hero var. kazandığım oyunlarda genelde star player oluyorum. fakat bu tarz beyinsizler yüzünden stres yapıyor insan. bilmiyorsan oyun oluştur, botlarla oyna. heroları öğren. millete kriz geçirtme. yenildiğim için stres yapmıyorum. cidden bu kadar basit, iki parmağın ile oynadığın bir oyuna bile beyinleri basamayan insanlar olmasına ve bu insanlar ile aynı oyuna düştüğüme sinirleniyorum.

dota'yı da bu sebeple bırakmıştım seneler önce, buna da az kaldı bırakırım.
  • takım içi karakterler dengeli olunca kazanmanın daha kolay olabildiği oyun. benim tercihim bir oyuncunun bull veya el primo, bir oyuncunun dinamike veya barley, son oyuncunun da rico, jessie veya colt olması. random oyun açtığınızda yakın özellikteki karakterlerle aynı takımda olmanız büyük dezavantaj oluyor. tabi haritanın da şekli önemli. mesela çalılığın bol olduğu bölümlerde yakın mesafesi kuvvetli canı yüksek karakterler çok daha etkili oluyor. velhasıl kelam ne yaptığını bilen oyuncularla oynamak daha keyifli oluyor. 3100 civarı kupam var, yakın olan oyuncularla oynamak isterim.
hesabın var mı? giriş yap