• yaşar kemal'in bi filmi olmasının yanında, yılmaz güney'in de ilk filmidir... yaşar kemal o zamanların yasaklı yazarı olduğundan, sansürden geçsin diye, "sansür polisi"nin adını yazmışlar senarist olarak, zaman sonra film "en iyi senaryo" ödülünü hakedince, yaşar kemal hadiseyi izlediği halde ödül ismi yazılan "sansür polisi"ne verilmiş... [şamdan haberi yazar gibi oldu yaa]
  • yaşar kemal'in, ‘bu vatanın çocukları' filmiyle ilgili ilginç bir öyküsü de var. o filmde'kendi adını yazar olarak kullanamaz. senaryoya bir başka imza atılır. bu ilginç öyküyü kendisi şöyle anlatıyor:
    “daha sonra ‘bu vatanın çocukları’ filmi çekildi. o filmin senaryosunda benim ismim yok. azmi kütüval’ın ismi var. benim adım olunca sansür kurulu filmi onaylamıyor... azmi kütüval sansür polisi. kütüval daha sonra bu senaryodan senaryo mükafatı
    kazandı sebahattin eyuboğlu ile gidip kütüval’ın ödül törenini izledik. benim yerime ödül aldı. o senaryoyu o devirde 10 bin liraya satmıştım. maaşımızın 80 lira olduğunu düşünürsen 10 bin lira çok para."
  • bugün tv'de reklamlarına şahit olduğum oluşum.

reklam için buyurunuz

ilk gördüğümde akp ya da chp tarafından verilmiş bir reklam diye düşünmüştüm fakat farklı bir oluşum zannediyorum. şu son günlerde birlik beraberlik mesajlarına eklenen bir yenisi olması da umut vermiyor değil. son dönemlerde yeterince acı ve mutsuzluk yaşan ülkemizde artık birlik ve beraberliğin olmasına bir katkı olması temennisiyle...
  • yılmaz güney'in senaryosunu yazıp oynadığı ilk filmi. yönetmeni atıf yılmaz.
  • sözlükte yeterince ses getirmemiş, sanırım beklenen etkiyi yaratamamış reklam. şaşırdık mı? hayır! ne de olsa bizde kardeşlik, dostluk mesajları sevilmez. bunda bile ermeni lafına takılmış, verilen mesajı almamak için inatla beynini tıkayan birileri çıkmış. ötekileştirmeye devam edin siz canım, iç savaş çıkınca da silahınız hazır olsun, vurun kahpeye...
  • tv'ye reklam veren bir oluşum.
  • ilk gördüğümde (bkz: yeni parti mi kuruldu?) dememe sebep olan reklam.
hesabın var mı? giriş yap