• doğum tarihine göre şöylelerdir:

koç ......... 21 mart - 20 nisan
    boğa ...... 21 nisan - 20 mayıs
    ikizler ..... 21 mayıs - 21 haziran
    yengeç ... 22 haziran - 22 temmuz
    aslan ...... 23 temmuz - 23 ağustos
    başak ..... 24 ağustos - 23 eylül
    terazi ..... 24 eylül - 23 ekim
    akrep ..... 24 ekim - 22 kasım
    yay ......... 23 kasım - 21 aralık
    oğlak ...... 22 aralık - 20 ocak
    kova ....... 21 ocak - 19 şubat
    balık ....... 20 şubat - 20 mart

ayrıca (bkz: zodyak)
  • pek fazla ilgimin olmadığı detaylarıyla da hiç bilmediğim bir konudur bu. kendimi uzun bir süre terazi zannedip başak olduğumu çok sonraları fark edecek derecededir bu ilgi. daha sonra öğrendim ki yükselenim de başakmış. akabinde baktım tabi hemen başak burcunun özelliklerine "bu bana uymuyor yea, terazi iyiymiş" dedim. özelliklerini taşımadığımı düşündüğüm bir burca mensuptum, zamanla değişen alışkanlıklarımın burcuma uyumlu olması şaşırtmadı değil ama ilgisiz kalmaya devam ettim. ta ki iki buçuk sene önce işe gitmek için kalkmış kahvaltı yapıyorken , zannedersem aralık ayıydı ve annem sabah kuşağı kadın programlarından birini açmıştı televizyonda. yıl sonu olması hasebiyle astrolog konuk, yeni yılda hangi burçları ne bekliyor onu anlatıyordu. kulak kabarttım ister istemez. ve sıra başak burcuna geldi. kadın iki buçuk sene boyunca başak burçlarını çok zorlu bir dönemin beklediğini söyledi. yuh dedim salladın bari az salla, iki buçuk sene ne demek. abarttılar iyice dedim, dedim de dedim yani utanmadan umutsuz profil çiziyordu.

ve evet benim için kadın haklı çıktı. hayatımda görüp görebileceğim en berbat, en umutsuz, en fazla karamsar duygular içinde geçirilmiş koskoca bir 2.5 sene geçirdim. hayatımda ilk kez bu dönemde sürekli olmasa da antidepresan kullandım, ağladım, ağladım vs. ve bu sene yeni yıla girerken yeni yılda beni ne bekliyor diye bakayım dediğimde beni 2.5 sene öncesi o sabah programına götüren şeyi buldum. burcumda diyordu ki, sınavlar , zorluklar demek olan satürn gezegeni nihayet iki buçuk senenin ardından biz başakları rahat bırakıyormuş. ve terazi burcuna geçiyormuş, (şu anda geçmiş vaziyette dolayısıyla). herşeyin müsebbibi o satürn gezegeniymiş. son kez nisan-temmuz arası bi uğrayacakmış, sonra def olup gidecekmiş.

ah satürn ah dedim, burdan terazilere hele hele yükseleni de terazi olanlara tavsiyem depresyona hazırlıklı olun.
  • 12 burcun sümerce isimleri:

ku.mal (tarlada yaşayan) - koç
    gu.an.na (göksel boğa) - boğa
    maş.tab.ba (ikizler) - ikizler
    dub (cımbız, kıskaç) - yengeç
    ur.gula (aslan) - aslan
    ab.sin (babası sin idi) - bakire, başak (sin'in iki kızı var. inanna ve ereşkigal)
    zi.ba.an.na (göksel kader) - terazi
    gir.tab (deşen ve kesen) - akrep
    pa.bil (savunmacı, okçu) - yay
    suhu.maş (keçi balığı) - oğlak
    gu (suların tanrısı, su taşıyıcısı) - kova
    sim.mah (balıklar) - balık
  • 2006'daki son nüfus sayımına göre dağılımı şu şekilde imiş.

koç (21 mart-20 nisan):.................................6.304.041
    boğa 21 nisan-21 mayıs): .............................6.336.049
    ikizler (22 mayıs-21 haziran): .......................5.646.499
    yengeç (22 haziran-23 temmuz):.................7.964.783
    aslan (24 temmuz-23 ağustos):...................5.204.819
    başak (24 ağustos-23 eylül):........................5.628.562
    terazi (24 eylül-23 ekim):..............................5.302.047
    akrep (24 ekim-22 kasım):............................4.514.785
    yay (23 kasım-22 aralık): ..............................4.206.969
    oğlak (23 aralık-20 ocak): ............................10.041.392
    kova (21 ocak-19 şubat): .............................6.499.345
    balık (20 şubat-20 mart):...............................7.170.373

doğum tarihi bilinemediği için "1 ocak" olarak kaydedilen milyonlarca sözde oğlak burcunu bir kenara bırakırsak büyük çoğunluğu, yaz düğünü ertesi çocukları olan yengeçler oluşturuyor diyebiliriz.
  • melis sökmen'in 1992 tarihli halis melis adli albümündeki efsane sarki. bir yandan sarkiyi dinleyip bir yandan asagiya sevgi ve saygilarimla ekledigim sözlerini yazarken aslinda tüm yaptigim hanimefendinin bu sarkiyi nasil ezberlemis olabilecegini kendime dert edinmekti. bir de herkeslere itinayla gecirirken yengeclere neden kiyamadigini.

güvenir kendine
    bencildir
    serüven delisi
    amaci özgürlük
    koc burcu bu duygulu

bogalar sadiktir
    bazen de sikici inatci
    hepsine güvenilir
    kinci olur bazisi

kovalar yaratir
    inatci anlasilmaz
    ukala akilli bagimsiz olurlar

arzulu tutkulu kuskucu
    akrep burcu
    güclüdür kincidir
    ve de hem cok kiskanctir

en romantik baliklardir
    hep hayalci ve tembeldir

oglak burcu kararlidir
    sabirli düzenli kötümserdir

ne var merak edecek yarin olacak seyleri
    acarim bir gazete okurum burclari fallari
    ask is para pul hepsi de belli
    kimim ben kimsin sen
    neyin nesi kimin fesi
    huyu suyu nedir
    kaba saba midir
    burcuna bak karar ver
    bu ne bicim bir hastalik
    is güc kalmadi burclara taktik

iyi mi kötü mü
    bos mu hos mu
    burcuna bak lambayi yak
    bu ne bicim bir hastalik

deli dolu mudur kuskucu mudur
    burcuna bak ayaga kalk
    bu ne bicim bir hastalik

burcunu söyle

becerir herseyi
    evcildir daginik degisken
    tertemiz bir kalbi vardir yengec burcunun

terazi uyumlu gururlu sanatci ruhludur
    büyüler herkesi
    aslinda saftir ici

dürüsttür titizdir
    kuruntulu basak burcu
    inceler yargilar
    her isin zorunu bulur

ikizler canlidir ve zeki genclik dolu
    degisir durmadan
    merakli ve konuskan

aslanlar hep güclüdürler
    sabit fikirli kibirlidirler

yay burcu her seyi abartir
    iyimser sorumsuz uclardadir

bana burcunu söyle
    sana kim oldugunu söyleyeyim

ilgili okumalar
    öncelikle besmeleylen (bkz: rezzan kiraz)
    yukaridaki yetmediyse (bkz: melis sökmen)
    iflah olmazlara (bkz: halis melis)
    agzinin tadini bilenlere (bkz: yükseleni basak olan yengec erkegi)
  • burçların özel yanları

dolabını açsan kıyafet koymaya yeri yoktur ama "hiç kıyafetim yok" diye ağlarlar .. terazi, aslan, koç, başak

arkasından iş çevirmeye kalkmayın 6. hisleri çok kuvvetlidir, anında ağzınızın payını verirler oğlak, yengeç, akrep, terazi

oğlak, adamın hasını kadının mertini bünyesinde bulundurur.. (yükselen oğlakta aynı )

içlerine öküz mıknatısı kaçmış gibi civarda ne kadar öküz varsa kendine çekerler ikizler, yay, başak

oğlak, terazi, akrep burçlarının ilgisini çekmek için soytarılık yapmanıza gerek yok, birazcık insan olmanız kafi ..

kavga ile işleri olmaz ama nerede bela var gelir onları bulur terazi, balık, yengeç (kavga mıknatısı taşıyorlar sanki)

oğlak, başak en çok uyku sorunu yaşayan burçlardır ..

ne deseniz " aa hadi yaa, bak bunu öğrendiğim iyi oldu " diyerek inanmış gibi yaparlar ama onlar ne uyanıktır, ne sinsidir bir bilseniz başak

her şeyin abartısının zarar olduğunu bilir, asla tadını kaçırmazlar hiç bir şeyin : yay ve başak

oğlak’a iş söyleme, çok yorgundur başkasına devreder, markete yollanmamalı, başka birisi gitsin, neden oğlak gidiyor! hem yorgundur o bi kere .. (aynen taş atmıştır da kolu yorulmuştur. )

ne yapıyorsam yapıyorum, sana ne! diyen burçlar: balık, kova, başak

oğlak, terazi, akrep adamına göre muamele yaparlar, onlardan yavşaklık beklemeyin, adam olun ona göre davransınlar..

oğlak, terazi bir şeyi içinden geldiği için, çıkar gözetmeden, karşılık beklemeden seve seve yaparlar.! sakın çıkarlarınız için gitmeyin onlara..!!

başak, zorla bir şey yapmaz! onu bir şey yapmak için zorlamaya kalkmayın, başarısız olursunuz! isterse yapar yalnızca.. (bunun için çokkkk beklemeniz gerekiyor unutmayınız. )

başak ihanet'ten nefret eder! ondan öyle bir şey bekleme, kimseyi arkadan vurmak gibi bir huyu olamaz!

oğlak, karşısında dinlemesini bilmen gerek! o bir şey anlatırken bölüp, konunun içine etmemelisin..

oğlak, ego taşımaz, egoları olanlarla da pek anlaşamaz! üzerindeki egoları çıkartıp öyle geç onun karşısına..

balık sabırlıdır, onun sabrını zorlamamam gerek! çünkü ne yapacağı hiç belli olmaz, iyi geçinmek en iyisi ..

oğlak, terazi yalanı hiç hazmedemezler! durum ne olursa olsun doğruyu anlatmanız gerek onlara..

sadece bağırdıysa bir boğa dua et. saçını başını yolup eline de verebilirdi.

pire için yorgan yakar bir boğa

boğa, senin mutlu olmanı kıskanan insanlara inat! lay lay lom mode on !

akrep cesurdur, bir şey saklama gereği duymaz! söyleyeceğini direk söyler, lafı kıvırmaz..

ikizler, bazı şeyleri içinde tutmayı daha çok severler! üsteleyip üzerine gitmemen en iyisi. çünkü zamanı gelince öğrenirsin.

çok sakin ,anlayışlı, hep alttan alan gibi görünseler de sinirlenince yanardağdan farkı olmayanlar (aman dikkat bunlara) akrep, boğa, terazi, yay, başak (kasırga hafif kalır kızgınlıkta ki anlarında)

balık aşırı duygusaldırlar. hayal kurma yetenekleri sayesinde sanata karşı eğilimlidir ince ruhludurlar. arkadaşlık duygularına önem verirler.

kova, sınırsız hayal güçleri olsa da kovalar gerçekçi, ileri görüşlü ve akılcıdırlar. bencil olmayan insanlara olan sevgileri ile tanınırlar.

oğlak ve başaklar, işleri ile çok meşgul olurlar. tembellik yapmaktan hoşlanmazlar, boş zamanlarında bile yapacak işleri mutlaka vardır.
  • karmik burçlar
    başak, balık ve akrep.
    on iki burç içinde, karma ile açıkça ilişkilendirilebilecek krizlerle en belirgin alakalı olanlar bu üç tanesidir.

genellikle başak ve balık insanları (yani sadece güneş’i bu burçta olanlar değil, haritalarında bu burçlarda aşırı vurgu olanlar) kendi paylarına düşenden fazlasını taşımak durumunda kalır gibidirler;
    zor ve sıkıcı işler ve görevler başak ve
    duygusal karışıklık ve yanılgı balık .

bunun sebebi bu burçların kişisel gelişimin kritik safhalarını, kişinin kendi eylemleri ve tavırlarının meyveleri ile karşılaştığı evrim ve gelişim safhalarını temsil etmeleridir. (onikinci burç olan balık’ın bütün yaşam döngüsünün sonuna işaret ettiğini ve başak’ın da hasat burcu olduğunu hatırlayın!).
    her iki burç da daha ileri bir gelişime hazırlık olarak bir arınma işlemini sembolize ederler.
    başak egonun ve aşikar davranışların arkasında yatan kişisel güdülerin saflaştırılması,
    balık ise yüzyıllar boyunca birikmiş olan duyguların ve zihinsel imajların arıtılması ile alakalıdır.

akrep burcu özellikle karma ile ilişkilendirilebilir, çünkü gelişimin bu evresinde kişinin gerçek arzuları ile dürüstçe yüzleşmesi ve onların ayrılmaz parçası olan gücü anlaması gerekir.
    kuvvetli akrep vurgusu olan birçok kişinin gizemlere, okülte, deneyimin “yasak” alanlarına ve ölüm ötesi konulara yoğun ilgi duymasının sebebi budur.
    bu insanlar benliklerinin en olumsuz özellikleriyle bağlantı halindedir ve başkalarına güven duymamaları kendi duygularının ne kadar güvenilmez ve kendi güdülerinin ne kadar acımasız olabileceğini bilmelerindendir.
    doğal olarak diğer insanların da aynı güdülerle hareket ettiklerini varsayarlar.
    akrep, ölüm ve yeniden doğumun burcudur ve doğum haritasında akrep vurgulanmış olan bir kişi sırf alışkanlıkları gereği eski, zorlayıcı arzularına tutunmak ile en içsel benliğinin yeniden doğma arzusu arasında kalır.
  • balık burcu kordon dolanmasıyla doğar çoğunlukla. bağımlılık eğilimini resmeder. akıl hastanelerinde hasta olarak da hemşire veya hekim olarak da en çok balıklar bulunur. balığın vücut temsili ayaklardır; balıkların (pisces) ayağı ya çok küçük ya palet gibi çok büyük olur. genel ve örgütlü değil, kişisel, birebir iyilik/hizmet yapmaya yatkın. terazi (libra) burçlarının mutlaka vücudunun bir yerinde gamzeleri vardır, açtırın, soyun, bakın. siyaset, tartışma, uyum, denge (arayan), çelişkili, kararsız. erkekleri aşırı kibar, kadınları küfürbaz. koçların (aries) ağızları küçük, dişleri ve kolları güçlü, öne eğik yürüyüşleri sorun üretebilirmiş. tutkulular, yalnız yarım bıraktıkları işleri hayyatta boğalar toparlıyor. bir de koç kadını aşksız yapabilmesiyle ünlüdür, evlenmemesi, boşanması şaşırtıcı olmaz. oğlak burçları dizlerinden zayıflık hassasiyet gösterirler. ayrıca tenleri çok güzel olabileceği gibi deri allerjisi, deri hastalığı, duyarlılığına konu olabilir. benjamin button etkisini tüm burç olarak yansıtırlar; yaşlı doğar gençleşerek ölürler. şanssız olan oğlaklar sabır, sebat, tırmanma ile hedefe herkesten önce varırlar. capricorn yani oğlaklar kıllı balıklardır, yani kamufle duygusal, örtülü volkan. satürn melankolisine tabidirler. iyi fal baktıkları söylenir. kova burcunun (aquarius) bacakları güzel, öte yandan varise ve topuk dikenine yatkın. cancer yani yengeç burcu kadınının yüzünde bir ben ya da iz vardır. balık etli olurlar, baldırları ve uylukları kalındır. sallanarak yürürler. yengeç erkeğinin çenesi belirgin, dikkat çekici gözleri var. akreplerin (scorpio) vücut temsil bölgesi cinsel organlar olduğundan cinsel temas ve cinsellik hastalıklarına sık yakalanırlar. onların isminde genellikle mississippi sözcüğündeki gibi yineleyen harfler vardır. yaşamın sürekliliğini temsil ederler; akrep doğarken +/- 1 yıl içinde aileden biri ölür, ölümlerinde +/- 1 yıl içinde aileye biri doğar. delici ve hipnotizan gözleri olması beklenir. ayrıca devlet kurmak onların işi-görevi, devlet kurucu pek çok tarihsel kişilik akreptir. bir paradoks da duygusal oldukları halde zodyağın en güçlü burcu oluşları. tanrı hephaistos/vulkan'ın topallığı nedeniyle başaklar (virgo) ya topallar, aksarlar ya değişik yürürler. elleri güzel ve becerikli, iştahları genelde az, zayıflar. ikizler (gemini) hermes'in çocukları, o bakımdan hem hırsızlık ve yalan yetenekleri gelişkindir, hem de dedektiflik özellikleri. ikizlerin gözleri güçlü ve uzağı görücü. omuzları hafif öne eğik. hızlı konuşması da beklenir ama en azından hızlı düşünür. aslan burçlarının (leo) yüzünde aslana benzer bir şeyler bulmak olanaklıdır, saçları çok gösterişli ve güzel olabilir. boğa (taurus) burçlarının yük taşıma ve sorumluluk alma sonucu hörgüçleri yani boyunları ağrır; sıklıkla. yengeçlerin ruh, düşünce ve duygu halleri bir ayın dönemleri gibi sürekli dalgalanmaya, değişime tabidir. yaşamda yan yan, beklenmedik biçimde yürürler ve tuttuklarını kolay kolay bırak(a)mazlar. tüm su grubu burçlar sezgili, önsezili olur. yayların genellikle baldırları gelişkin yani spora yatkındırlar. burç hayvanları olan kentaur gibi hedefe kilitlenmeci, gerekirse tecavüzcü coşkun özellikteler. hababam de babam koşturuyor, çok düşüyor, çamlar deviriyorlar ama hedefe ok olarak saplanıyor, hain emellerine ulaşıyorlar. en zor bağlanan, en az aileci olan, en çok eş değiştiren bu filozof* yaylar (sagittarius). eş değiştirmede ayrıca balıklar, teraziler, şehvet ve tutkuda akrepler, harem kurmada boğalar. thomas mann'ın yorumuyla, yazılı olanla uyuşan burç özellikleri insanın biriciklik ve kendi kendinin yapıcısı, mimarı olduğu zannını kırmaya yarıyor. önceden belirli görünen özellikler, emek vererek ben beni oluşturdum, kendimi sıfırdan yarattım biçimindeki benlik iddiasına karşı duruyor.

hephaistos/vulcan ateşçi bir tanrıdır ama zodyak'taki temsilcisi başak burcu bir toprak burcudur. başak (virgo) ondan gelen özelliklere sahiptir: sevilmediğinden şüphelenme, kin tutmak, intikam araçları tasarlama, gösterişli sevemeyip alttan ve derinden sevme, eleştiriciliğine karşın alttan alta saftirik özellikler, gene vulkan gibi topallamak/aksamak veya değişik bir yürüyüş tarzına sahip olma, aşırı titizlik, titizliği yüzünden çekilen karın ağrısı, vb gibi. (bkz: hephaistos/@ibisile)

bereket her an için herkese ve her şeye ne tepki vereceği bir kedi için asla sorun değildir. o anda yaşar, egosu yoktur ki egosuna yenilsin. ev hayvanlarının sahiplerinin nevrozlarını yansıttığı bulunmuş. kedilerin de diger petler ve çoğu yüksek düzey hayvan gibi burçları var, kişilik özellikleri var. onlar kendi özyapılarında var olan malzeme ve eğilim neyse, mümkün olanın en iyisini kendi canına yansıtıyor. sibernetik öğrenme özellikleri var, insan tipi kendi seçimiyle kendini çaresiz bırakmaları yok. (bkz: kedi psikolojisi/@ibisile)

"burada yıldızlar aleminin mitik özelliğiyle insanın kişiliğinin ortadan kaldırılışı çok açık ve net olarak görülmektedir; bunu bilmek savaşçı ruha sahip ikizleri biraz rahatlatmıştı." thomas mann - joseph und seine brüder

[*açıklamaya şöyle devam eder: "doğanın tekerleği dışarıdan kendi içine kapanır; çünkü tanrı kendi içinde yaşar ve öyle bir şekli vardır ki; tıpkı tanrının, kendini bu dünyanın şeklinde boyaması gibidir doğaldır; çünkü tanrı her yerdedir, bu yüzden de kendi içinde yaşar. not alın: dış tekerlek yıldızlar ve burçlar kuşağıdır ve ondan sonra da yedi gezegen gelir", vb. "bu figür yeteri kadar şekillendirilmemiş olmasına rağmen yine de bir meditasyondur, ve daha az anlayışlı olanların meditasyonu için büyük bir daireye onun güzel bir çizimini yapabiliriz. o yüzden not edin, arzu kalbe, yani tanrıya içeriden ulaşır", vb. (...) "böylece bütün öz, insan zihni gibi sadece tek bir şeydir. insanın ruh ve beden içinde olması gibi, bu öz de öyledir"; çünkü insan, bu "bütün öze" benzetilerek yaratılmıştır.] carl gustav jung - rüyalar

"burçlara neden inanmadığım belli başlı bir yazı konusu da, burada balık-burçlularda gözlemlendiği ileri sürülen el ve ayak bilekleri rahatsızlıklarını sıkça çektiğimi söyleyebilirim." tomris uyar - yüzleşmeler

(bkz: burç/@ibisile)
    (bkz: yükselen burç/@ibisile)
    (bkz: ay burcu)
    (bkz: burçlar konuşuyor)
    (bkz: su grubu burçları), önsezi/@ibisile
    (bkz: burçların değişmesi/@ibisile)
    (bkz: ay burcu başak/@ibisile)
    (bkz: ishakar)
    (bkz: linda goodman)
    (bkz: yıldızbilimci)
  • abicim burçlara falan inanmam lakin hep bana mı denk geliyor bilmiyorum . kadın-erkek farketmeksizin istisnasız nerde yavşak varsa hepsi akrep burcu çıktı. inşallah tesadüftür.
  • internetten biraz araştırdığımızda anladığımız tek şey yirmi yaşından sonra yükselen burcumuzun özelliklerini gösteriyormuşuz. ve mesela burcunuz yay, yükseleniniz aslansa, yükseleni yay burcu aslan olanla aynı özellikleri göstermiyormuşuz. bir de doğum haritası diye bir şey var. garip işaretlerden oluşuyor ondan anladığım tek şey de çok kötü bir insan olduğum oysa burç, fal denilen şeyler bizi poh pohlamak için olmalıydı. doğum haritanıza da burdan bakabiliyorsunuz:
    http://dogumharitasi.astroloji.org/
hesabın var mı? giriş yap