• hafta içi sabah 08:00 'de başlayıp, akşam 17:00'ye kadar devam eden his.

(bkz: yemek saatini beklerken enrty girmek)
  • tüm arkadaşlarınız deniz/kum/güneş üçlüsünün tadını çıkarırken siz ikitelli'de tüm günü bilgisayar başında geçiriyorsanız, yaşamanız kaçınılmaz olan sorunsal.
  • önce bina girişine park eden kırmızı fiesta, ki sahibi bir bayan olduğu belli. içerisindeki ıvır zıvırdan. ardından belediye otobüsü nefes kokusu. kısaca sabah sabah yaşadıklarımdan olsa gerek, içerisinde bulunduğum ruh halim.
  • anksiyete (kaygı) bozukluğunda sıklıkla ortaya çıkan sakınma duygusuyla karıştırılması olası.. belki canınız sıkılmıyor ya da tembellik yapmıyorsunuz çalışma duygusu bilinçaltınızda sizi kaygılandırıyor ve bu da sakınmanıza çalışmamak için bahane uydurmanıza neden oluyordur..

bu bahanelerin altında aşağıdaki nedenler olabilir ;

başarısız olursam beni sevmezler.. o zaman değersiz olurum düşüncesi (kaygı bozukluğunda başarılar kişisel değerle bir görülür ve altında değersiz olma korkusu olan başarısızlık kaygısı yaşanır) ....

başarısız olarak etiketlenmiş birinin bilinçaltında bu etikete inanarak gerçeğe dönüştürmesi ..

başarılı olursam kendi ayaklarım üzerinde daha rahat dururum, daha bağımsız olurum ama ailem muhafazakar ve bu onları rahatsız eder, evdeki huzur yok olur. başarısız olursam huzurlu oluruz, beni daha çok severler.

hiçbir şekilde yaptıklarım yetmiyor, hiç memnun edemiyorum. eğer çalışırsam da çabam sonucu memnun olmayacaklar, yaptıklarım yetmeyecek ve hayalkırıklığına uğrayacağım. hayalkırıklığına uğramamak için en baştan çalışmamalıyım.

çocukluğunuz boyunca aynı nasihatlerle güdülendiyseniz bu da çalışmanıza engel olabilir. misal ben "aman kendini kullandırma" lafıyla büyüdüm. "param varsa birileri beni kullanır" gibi saçma mantığa ve bunun sonucu da çalışmazsam kullanılmam iç sesine sahibim..

vs vs..

ayrıca (bkz: kronik yorgunluk sendromu)
  • an itibari ile icinde bulundugum durumun ifadesi. ızin dönüşü, duvarlar arasında sıkışıp kalmış gibi hissediyorum sozluk.
  • mesela bu gün hiç gelmedi çalışasım , ilerleyen saatlerde de geleceğini sanmıyorum.bu hafta bana her gün pazartesi olacak galiba.
  • hafta içi her gün sabah 8'de başlayıp, akşam 5 buçuğa kadar devam eden his.
  • havanın ayarını bozması, 2 gün sonra tatile çıkılacağı gerçeğiyle birlikte ortaya çıkan hadise.

ajansta dal taşak koşturacağım birazdan anasnı satayım. o derece canım sıkıldı.
hesabın var mı? giriş yap