aynı isimde "çarşamba" başlığı da var
  • türkiye'nin teksası olarak bilinen samsun'un bir ilçesi. orada 15 yaşından sonra hemen hemen bütün çocuklar silah taşımaya başlarlar.
  • 1428'de osmanlı topraklarına katilmis hazinedarogullari tarafından idare edilmistir.ilcenin kurulmasinda ilki 1370 yılında kurulmus olan panayirin etkisi buyuktur. bu panayir carsamba gunleri kuruldugundan ilcenin adi da buradan gelmistir.bunyesinde 36 köy barindirir. rusyadan ankaraya tasinan dogalgazin karadenizden giris kapisidir. kisi basina dusen yuksek silah tasima ortalamasinin yuksekligine ragmen silahla yaralanma olaylari cok dusuktur. karadenizin teksasi olarak da bilinir. koy dugunlerinde yapilan keskek insanoglunun lezzete ve damak zevkine kavustugu noktalardan biridir. kose daglarindan dogan ve civa burnundan karadenize dokulen yesilirmak ilcenin can damaridir.
    (bkz: belgesel formatinda entry girmek)
  • ilçeye özgü yumurta topuk ayakkabılar abd ve japonya'ya pazarlanacakmış.

http://www.zaman.com.tr/…ler&trh=20060109&hn=244875

sekiz köşe şapka ve tespihi de iteleyebilirsek dünyayı ele geçirmek için hiç bir bir engelimiz kalmıyor.
  • ferhan şensoy’un ve benim doğduğum samsunun teksasımsı ilçesi.
    entryleri okurken karşı geçe yazmış biri, o kadar mutlu oldum ki, ben sanıyordum ki bir tek babam karşı geçe diyor, yazarımızı alnından öpüyorum. yeşilırmak ikiye ayırdığından ilçe iki yakadan oluşuyor ve ne tarafta olursanız olun karşı geçe karşıda oluyor.
  • yirmi yıl önce bi paket marlboro'ya adam pıçaklanan bir samsun ilçesiydi. şu an durum nasıldır bilmiyorum.
  • bu ilçenin gençlerinde, başka hiçbir yörede göremediğim ortak özellik; her an kavgaya gidiyormuşçasına yaptıkları yürüyüştür.

görmeden anlaşılmaz ama en azından betimlemeye çalışalım: kolları gövdeden hafif açacak şekilde arkaya biraz kaldırarak; göğsün ileri, başın ise genelde etrafı kolaçan eder tarzda 5-10 adımda bir de yere baktığı bir yürümedir. genelde sağ omuz daha önde ve yukarda gider.

her an "heeeeeeeöööööeeeeeeeyt" diye bağırmaya hazır bir yürüyüştür.
  • kabadayı memleketi olarak da anılır. zamanında çok silah kaçakçılığı ve vurgun yapıldığı için teksas olarak da bilinir.

pidesi, kıvratması, yumurta topuk ayakkabısı ve sekiz köşe kasketi meşhurdur.

insanlarının konuşması çok alışıla gelmiş değildir. (bkz: çarşamba ağzı)

halkın çoğunluğu geçimini fındık üretiminden sağlar.
    verimli olançarşamba ovasına adam diksen büyür denilecek seviyededir.

ilçenin gelişmişlik düzeyi ise diğer ilçelere kıyasla iyidir. ilçede bir adet outlet bulunmakta. içersinde kafeler, oyun-eğlence salonu, restoran, giyim mağazaları ve sinema bulunmakta. ilçenin dikkat çeken bir yeri de "ada" olarak adlandırdıkları cok geniş bir doğal park. yeşilırmak'ın hemen yanında bulunan bu ada parkta gençlik ve spor merkezi, restoran, lunapark, piknik yerleri, spor kompleksi, kafeler vb. gibi sosyal aktivite alanları bulunuyor. yine şehrin 8 kilometre dışında bulunan doğal yaşam parkı bulunmakta. burada da yine restoran kafeterya ve adrenalin parkı bulunmakta. (doğrusunu söylemek gerekirse ben buraya daha çok balık tutmak için gidiyorum, balık tutmak bana daha çok heyecan veriyo)

yanlış hatırlamıyorsam 19 mayıs üniversitesine bağlı iki fakülte var burada. biri hukuk diğeri de iletişim fakültesi mi ne ben de bilmiyorum.

tarihçesi:
    çarşamba, trabzon vilayetinin canik sancağına bağlı arım kazasıdır. kazanın doğu yakasına arım, batı yakasına ökse adı verilmektedir. 1910 kayıtlarına göre bu ilçede ortodokslara ait 26 köy bulunmaktadır. bu köylerin adları öztürkçe olduğuna bakılırsa bu hristiyanların ortodoks türkleri olduğu ihtimali kuvvetlidir.

son olarak ferhan şensoy ve ali fuat başgil'in memleketi.
  • insanlarindan birinin millet arabalara ayagini kaldirarak ya da karnini icine cekerek yol veriyor diye trafigini tanimladigi, uzerlerine gelen arabalardan rahatsizlik duymayan insan ve tavuklar nedeniyle surucunun aracini bir yilan gibi zarif hareketlerle suzulerek surmek zorunda kaldigi, icinden gecen yesilirmakta bogazda yuzen cocuklarin turevlerini yanlarinda fazladan at ve ineklerle gorebileceginiz samsunun bir ilcesi.
  • carsamba nin ortasindan bir yol gecer (samsun-ordu yolu) ve inekler araclari hic takmadan yolun bir tarafindan diger tarafina devamli surette arz i endam ettikleri icin o bolgede vurdumduymaz insanlara 'carsambalı mısın sen kardesim' denilir surekli.
  • sivri uçlu yumurta topuklu ayakkabılıların diyarı, samsundadır güzelim çarşamba ovası.kabağıyla ve kırosuyla meşhur çarşambaya mhpden başka oy verenleri astıkları rivayeti ortalıklarda dolaşmaktadır.ferhan şensoy'un memleketi
hesabın var mı? giriş yap