• 25 senedir tüm motor yağlarında kullanılan polar katıklarını sanki yeni bir icatmış gibi piyasaya magnatec adıyla süren firma.
  • araç katalog değerleri ile uyumlu castrol magnatec tip yağ kullandık. kullandığımız altı ayrı araçtan da duman atıyor şikayeti ile karşılaştık. 3000 kilometrede 1 lt yağı eksilttiğini ve egzoz sisteminden dışarı atıldığını gördük. belirli bir üretim döneminde problem olduğunu düşünüyorum. castrol yağ kullanımını durdurduk haliyle. bizim bir laboratuvarımız yok ki döküp analizini yapalım ürünü alırken. bu tip bir sorunla karşılaşan bir kaç kişiye de rastladım.

işin dramatik yanı şu oldu; firmanın suçu araçlarda bulması. sanki altı araç da aynı anda conta yaktı, subap lastiği eritti, sekmanlardan yağı odaya geçirdi. evet topluca intihar etti arabalar balinalar gibi. farklı bir yağ ile gidiyor şimdi araçlar gayet güzel.

edit; bazı mesajlar aldım. yağın arabaya zarar verdiği yok. sadece yağ eksiltme yapıyor ve duman atıyor. firma bizim araçlarda teknik bir problem olabileceğini söylüyor. yağ eksilttiği takdirde kontrol edilmezse, araç tabi ki yatak sarar
  • oto sanayide ustaların genellikle değişen parçaları yazdığı küçük post-it kağıtlarının köşesinde yazan marka...
    bugünlerde havale -eft işlemleri için kullanılıyor...
  • şahıslardan ve bankadan sonuç çıkmazsa, en son bir de castrol'den parayı almayı deneyebilirler.
  • türkiye de ciddi anlamda ilk motorsporları sponsorluğunu başlatan firma.. işe ilk olarak 1981 senesinde ali güvener- güven gülmez ikilisinin murat 131 lerine destek vererek başlamışlardır. 1982 senesinde ali bacıoğlu- metin çeker ekibinin ilk türkiye şampiyonluğunu elde etmelerinin ardından bu ikiliye sponsorluk veren türkpetrol castrol, 1983, 1984, 1985 ve 1987 de ali bacıoğlu ile türkiye ralli şampiyonluğuna ulaşmıştır. 1988 de ise büyük yankı uyandıran bir transfer olayı ile emre yerlici, peugeot camel dan castrol e geçti, ali bacıoğlu ise emre yerlicinin boşalttığı koltuğa oturdu. almanya dan o zamanların pek parlak olmayan ama ucuz olduğu için tercih edilen otomobillerinden biri olan audi coupe quattro getiren castrol, emre yerlici-can okan ikilisi ile 1988 şampiyonluğuna ulaştı. 1989 da ise büyük bir bütçeyle ise girişildi ve lancia delta integrale 8 v getirtildi. 1990 senesinde emre yerlici 3. ve son ralli şampiyonluğunu da türkpetrol castrol adına kazanıyordu. 1990 türkiye rallisinde emre yerlicinin takım şefi ömer dormen ile normal etapta kafa kafaya çarpışmasının ardından büyük bir bütçe açığı ortaya çıkınca castrol 1991 senesinde yarışlardan çekilmeye karar verdi.
    1993 senesinde emre yerlici ve genoto işbirliğinde getirtilen ve şu an genoto nun kartal daki merkezidne çürümekte olan opel calibra 4x4 turbo nun üzerinde gözüken castrol 1994 senesinde ise yusuf avimelek in pistte yarışan toyota carina sına destek vermiştir..
    yavaç yavaş bu işlerden elini çeken castrol, türkiye de motorsporlarına yaptığı hizmetlerle anılır oldu.. şimdilerde ise intercity castrol rally raid team olarak vural ak- mehmet becce ikilisini destekliyor...
  • reklamlarında yüzlerinde maske ile motora yağ koyan kişileri görünce, uğur dündar baskınından korktukları düşünülen firma.
  • futbolculara 10m dolar ödemesi gereken yağ üreticisi.
  • piyasada en çok sahtesi dolaşan marka.sirf bu yüzden tercih etmiyorum onun yerine petronas kullaniyorum fena değil simdilik
  • otomotiv yağları üreten bir markadır.

kurulduğunda çok farklı bir isme sahip olsa da şu an kullanılan castrol ismi hint yağı bitkisinden gelmektedir.
    (bkz: castor oil)

ayrıca marka 2000 yılında burmah castrol şirketinin 4,7 milyar dolara british petrol tarafından alınmasıyla ikinci kez el değiştirmiştir.

kuruluşundan itibaren sektörün öncü bir markası olup şöyle bir sloganı vardır; “castrol, yağdan daha fazlasıdır; sıvı mühendisliğidir.”

benim en sevdiğim yağ markasıdır hepsinden öte. logosu bir alyan anahtarı gibi her işi çözeceğini ima eder biçimde, ismi her şey kontrolüm altında der gibi. yeşili güven verir, karizmatik durur aynı zamanda, carlsberg yeşiliyle birlikte. varilleri de rakiplerininkinden daha hoş tasarlanmış, bir liverpool markası.
  • hepsiburada’nın aldığım castrol yağ sahte çıktı. satıcı uğraşacağımı anladığından iadeyi kabul etti. orijinal olup olmadığını anlamanın en basit yolu; kapağın altındaki folyodaki castrol logosu tırnakla çizdiğinizde siliniyorsa sahtedir, orijinal olan kesinlikle çizilmiyor. ve şişenin altındaki skt ile şişenin yanındaki tarihi kıyaslayın, farklıysa sahtedir (aynı olup sahte olanlar da mevcut)
hesabın var mı? giriş yap