21 entry daha
  • 1959 yılında adnan menderes ile birlikte ışıklar askeri lisesine gelmişti. ilk orda gördüm.(ışıklar askeri lisesi 1960/61 de kapatıldı.galiba 10 yıl sonra yeniden açıldı) niçin geldiğini hatırlamıyorum. yeni bir komutan atanmıştı. belki denetleme idi. belki de askerin durumunu yoklama idi. bilemiyorum. bazı subaylar elini öptü. biz öğrenciler dış bahçede karşıladık. ellerinde beyaz eldiven vardı. biz el öpmedik. eldivenini çıkarmadan el sıkıştık. (eldiven ile el sıkışılmaz.sanırım ellerindeki karaciğer yetmezliğine bağlı veya başka nedenden oluşan lekelerin görünmesini istemiyormuş)
    fazla kalmadılar, okuldan ayrıldılar. okul komutanının mutemed adamları olduğu sonradan anlaşıldı. her önemli günde (milli ve dini bayramlarda) telgraf çekerek başta komutan olmak üzere herkesi kutlarlardı. bir süre sonra bazı sınıf subayları (binbaşı rütbesinde idiler) okuldan başka yere atandılar. derken 27 mayıs harekatı oldu. okul komutanı kurmay albay,o başka yere atanan subaylar tarafından tutuklandı...biz mezun olduk. okul kapandı.
    yine çenem düştü...yani cumhurbaşkanı iken bayar'ı görmüştüm.
175 entry daha
hesabın var mı? giriş yap