• uzaktan bir havuz gördünüz ne yaparsınız?

a)hemen atlarım
    b)atlamam
    c)yanından geçer giderim
    d)ah keşke yüzme bilsem
    e)önce düşünür sonra atlarım...çeldiriciye kanmam...
  • yanlış cevap.

çeldiricilerde amaç, öğrenciyi tuzağa düşürmek değil de; öğrencinin bilip-bilmediğini ölçmek olmalı...
  • dogru cevap secenegi disindaki seceneklerdir. ogretmene en cok, yanlis ogrenmeleri belirleme konusunda yardimci olur.
  • kendine kavuşmak, kendiyle yüzleşmekte mutluluk da mutsuzluk kadar çeldirici olabilir.

acımasız sertlik sadece yatakta bir numara olarak kalmalı, insan hayatı, ruh macerası içinse her an bir çeldirici gibi. ne yapak, ne yazık öfke baldan tatlıdır.

siste hem anın kısıtlı görüşü, hem estetize algılar, hem korku mücadelesi, hem gelecekten yardım tülü talebi var. o kadar yoğun ve karmaşık ki kurtuluş savaşı sanırsın. değil. yalnızca bu yolculuğun kaçınılmaz bir etabı, çeldirici etabı. sis yolculuğu yapanlardan da yapmayanlardan da biz öykülerini alırız, memnun oluruz. canlı sağkalanlar arası muhabbet olasılıkla apayrı düzeyde oluyor. ve susızdırmazlık içeriyor. bu sızdırmazlar aynı zamanda sır küpü oluyorlar, bana her ayrıntıyı anlatmadılar, size de anlatmazlar. (bkz: sisler içinde)

(ilk giri tarihi: 10.8.2016)

(bkz: çelinmek)
    (bkz: çelmek/@ibisile)
    (bkz: tahrik), muharrik, uyarıcı, uyaran
    (bkz: kolay yol)
  • çoktan seçmeli sınavlarda dogru cevap olmayan fakat, gerek sorunun soruluş biçiminden gerekse "degildir", "örnek olamaz", "içermez" gibi önemli yargıların, heyecanlı ve dikkatsiz öğrencinin gözünden kaçması sonucu doğru cevap olarak nitelendirilebilecek şeçenek.

genellikle a $ıkkında yogunlaşmışlardır.
  • uzaktan size doğru gelen abi-ortanca kardeş-en küçük kardeş takımını gördünüz ne yaparsınız?

a)meraklı gözlerle ne olacak diye bakarım
    b)pek siklemem
    c)tanıdık mı diye bakarım
    d)böyle bi testte karşıma çıktıkları için kesin bi problem çıkartırlar, arkama bakmadan kaçarım
    e)onlar bana sormadan ben onlara sorarım, "benim yaşım kaç" diye
  • bir öss 2004 sorusu

geçen sene yapılan öss sınavında bi çok soru iptal edilmişti. şu anda tatbik etmekte olduğunuz sınav sorularının içinde de bu tip sorular var mıdır?

a)vardır! olmamı hiç (öysm'ye tü kaka...yapan öss'yi kazanamaz)
    b)olabilir de olmayabilir de (ılımlı politikacı...hukuk tercihi yaparsa direk ilk sıradan yerleştir)
    c)hayır kesinlikle bu sınavda böyle bir soru yok...hepsini yaptım ordan biliyom(soyad sırasına gör öss derecesi kümesi içine yerleştir)
    d)işte o sorulardan biri bu! zaten biz örgütlenmedikçe, sustukça böyle sorular gelmeye devam edicek(çok tehlikeli üniversite kapısından içeri sokma)
    e)hiç bi fikrim yok...3399'a sms gönderdim...en büyük abidin!!(televizyon/radyo/iletişim/medya ileligli bi tercih yaparsa direk yerleştir)
  • (bkz: red herring)
  • coktan secmeli sinavlarin insanin bilgisini degil sazanligini olctugunu acikca ortaya koyan secenek turu.
hesabın var mı? giriş yap