şükela:  tümü | bugün
 • takı ve mücevher markası.
 • zaman zaman limangoda indirimli satışı gerçekleşiyor.
 • amerika kıtasının bilinen en eski kültürüdür. tarihleri m.ö. 14.000'lere kadar uzanır. günümüz brezilya, colombia ve peru yakınında sahil kesiminde gelişim göstermişlerdir.
 • çüş diyorum. mö 14 bin he mi? o tarihlerde insanlık daha yeni yeni amerika'ya ayak basıyor olmasın? kapağı atar atmaz uygarlık kurmuşlar öyle mi?

  neyse ki ufak bir gugıllamayla mö 900 başlangıçlı olduğunu görebiliyoruz. eli kolu da brezilya'ya uzanacak kadar uzamamış, kendi kendine peru'da takılmış. nereye geçiyorsun andları aşıp?

  bilinen en eski için (bkz: caral), o da 14 bin değil ama. her yerin ilki gibi 4000-3000

  edit: sağlam kaynakları linkleyin de okuyalım madem. hem de 20 bin? caral medeniyeti ne olmuş peki arada? amerika kıtası ne zaman insan görmüş onu da linkleyin bi zahmet. buzul çağı ne zaman bitmiş bi de? chavinler patates yetiştirmeyi buzların içinde mi yapıyorlarmış?

  ilk insanlar afrika'daydılar diye mısır medeniyetinin başlangıcını mö 200 bin olarak kabul etmeye benziyor bu.
 • googlelamayi bilimsel araştırma için yeterli gören yazarlarca m.ö 900 başlangıçlı olabileceği iddia edilen kültür. peru 'ya ilk yerleşimlerin m.ö 20 binlere kadar uzandığı bilinmektedir. chavin kültürü de 900'den eskiye dayanmaktadır. amerika tarihi 'ni daha sağlam kaynaklardan okumakta fayda var.
 • ciltler dolusu amerika tarihi ansiklopedileri arasında kaybolmuş ve haklı olarak kafası karışmış bazı yazarların düşüncelerinde amerika'ya ilk ayak basan insanlarla chavin medeniyetinin tarihi bir birine girmiş gibi duruyor, ahahah.
 • chavinlerin mö 14bin, hatta onu da geç mö 20binlerde peydahlandığını iddia eden arkadaş okuduğunu iddia ettiği sağlam kaynakları koyamadı.

  onun yerine ben mö 900 olduğunu gösterenleri koyayım. gugıl aramasıyla ulaşılabilen, güvenilir iki kaynak:
  https://www.ancient.eu/chavin_civilization/
  https://www.britannica.com/topic/chavin

  arkadaşın 14bin-20bin muhabbeti nereden geliyor onun da linkini vereyim tam olsun.
  https://www.smithsonianmag.com/…-thought-180961957/

  önceden mö 14binde ilk insanlar kıtaya ayak bastı deniliyordu, şimdi buluntular bunu bi 10bin yıl daha önceye attı. hala tartışılıyor.

  prehistorik amerika belgeseli izlerken mö 20binden sonra uyuyakalmış yazar kardeşimiz. olabilir tabii, düzelttik.