şükela:  tümü | bugün
 • başlığında da ''yeni albümünü ''80'lere ve 90'lara atıflarda bulunan'' bir albüm olarak tanımlamak için 2000 sonrası doğup 90 ları netflix dizilerinden bilmek gerek.
  albümün soundu 80 lerin yanından bile geçmezken 90 ların en kötü soundu olabilir belki.
  ayrıca 80 ler ve 90 lar madonna demekti, bayram değil seyran değil gece gündüz madonna gömen gaga hayranları neden şimdi gaga madonna'nın soundlarında albüm yaptı ve harika oldu diyor ki? ki albümün o dönem soundları ile alakası yok. en fazla 2000 ler ilk on senenin sonları.'' yazmıştım..

  (#108018752) 'madonna, kylie minogue derken şimdi sahne kendisinin' diyen yazar bile albümden değil sinemadan örnek vermiş. çünkü gaga 7 senedir kelimenin tam anlamı ile hiç birşey üretmiyor.. artpop nerede diğer herşey nerede.
 • sound olarak euro dance ve 90's tadı aldığım albüm. özellikle arkada duyulan 90'lardan kalma piyanolar (babylon'da özellikle) , baslar (free woman'da) ve gaga'nın vokali falan böyle düşündürttü bana. sanki ce ce peniston ya da cathy dennis dinliyorsunuz.

  bir tek 911'i beğendim.

  şimdilik olmamış diyor ve çekiliyorum.
 • dünden beri vakit buldukça dinliyorum ve hakkında uzunca yazmak istiyorum. öncelikle albüm 3 parçadan oluşuyor ve 90’ların her döneminden soundlar içeriyor, konsepti 90’lar diyebiliriz. tüm şarkılar hareketli ve hiç ballad yok. şarkı sözleri ise bu sefer hiç seks üzerine değil, sadelik hakim. 2. chromatica’dan sonraki şarkılar 1.’dekilerden daha güzel, 3. chromatica’daki şarkılar ise 2.’dekilerden daha güzel. favori şarkım çoğu kişi gibi sine from above oldu. parça sürelerinin kısa olması albümü baştan tekrar dinleme isteğini artırıyor. şarkıları tek tek incelersem:

  alice ile başlayan albümde gaga “adım alice değil ama harikalar diyarını arıyorum” diyor. 90’lar ritmleri hakim tabii ki. her dinleyişte daha çok içime yerleşen bir şarkı.

  stupid love’dan daha önce (bkz: #103288991) numaralı entry’de uzunca bahsetmiştim. albümdeki tek sevmediğim şarkı bu diyebilirim. başladığında hemen atlıyorum.

  rain on me geçen cuma yayınlanan ve ilk dinleyişte bayıldığım ariana grande düeti. billboard’daki başarısının ne olacağını çok merak ediyorum. bugün yenilenen ingiltere official charts’da 1 numaradan giriş yaptı. biraz calvin harris’in i’m not alone şarkısına benzetiyorum.

  free woman klasik güçlü kadın temalı sözleri olan ortalama bir şarkı. born this way tarzı bir şarkı ama 90’lar beatleriyle.

  fun tonight içinde the fame ve paparazzi sözleri geçen ama daha çok born this way albümünden gibi bir şarkı.

  911 gaga’nın kendisini en büyük düşmanı ilan ettiği şarkı. asıl bu şarkı sour candy’den daha çok k-pop şarkılarına benzemiş.

  plastic doll bana ilk lady gaga şarkılarının tadını verdi. beat’i güzel. benimle oynama, ben senin plastik oyuncağın değilim temalı sözleri var.

  sour candy 1993 yılından gelmiş gibi. swish swish’e benzediği de doğru. albümdeki ortalama şarkılardan.

  enigma gaga’nın albümde sesini kullandığı nadir şarkılardan. 90’ların ortasından bir sound var.

  replay 70’ler havası olan tek şarkı. tek şarkıyla kaldığı tadında olmuş çünkü 70’leri pek sevmem. nakaratı gün içinde kafamda çalıyor.

  sine from above albümdeki en güçlü ve sözleri en anlamlı şarkı. bu yüzden favorim oldu. sonuda ise sürpriz yapıp prodigy şarkısıymış gibi bitiyor.

  1000 doves en sevdiğim ikinci şarkı. bu şarkının yılını ise 1998 seçiyorum. huzur verici buldum.

  babylon güzel bir kapanış şarkısı seçimi. aslında vogue’dan sample kullanılmış değil bence. 1990’ların en başında bu sound çok popülerdi ve çok şarkı bu tarzdaydı. sözleri güzel şarkılardan bu da.
 • lady gaga’nın europop / dance / mainstream / 90’s disco kulvarları arasında gezen interscope etiketi ile yayınlanmış altıncı solo albümü. albümün sound bütünlüğü, renk teması, basılı ve video görsellerindeki uyum olarak bakıldığında proje genelinde son derece temiz ve başarılı bir iş çıkarılmış.

  chromatica 1 introsu sinematik atmosferi ve senfonik yaylılarıyla üzerinde düşünülmüş tematik bir albüm mesajı ile lady gaga’nın fütüristik görünümlü ama retro ütopyasına açılıyor, tıpkı confessions on a dance floor ‘da oldugu gibi intro ve interlude olan bu kısımlar crossfade yani birbirine bağlanan şarkılar ile güzel bir akış sağlıyor.

  özellikle chromatica 2’den 911’e pürüzsüz geçişi uzun zamandır görülmemiş güzellikte ve prodüksiyon / aranje işlerinde ders olarak okutulabilecek kalibrede. (her ne kadar 911 harika başlayıp ortalama-heyecanlandırmayan bir şarkı olarak devam etse de)

  alice, free woman, rain on me birbirine müzikal olarak benzeyen ancak son derece kaliteli şarkılar. nasıl ki dua lipa future nostalgia’da 80’leri tema olarak sectiyse, lady gaga da 90’ların imza soundlarını 2020 yılının teknolojisi ile harmanlamış.

  albümün ilk single’ı stupid love sanki born this way’in uzak kuzeni gibi bir müziğe ve synth’lere sahip.
  burada belki lady gaga’nın uzun yıllar sonrasında gerçek müzikal kimliğine özlemini / dönüşünü ve dinleyiciyi yeni albüme ısındırabilmek için geçmiş müziklerinin aşinalığından faydalanılması düşünülmüş. bakmayın tüm bunlar muhtemelen aklınıza hemen gelmeyecek ama planlı işler.

  sour candy (with blackpink) şarkısı çok tanıdık gelecek, bir çok örneği var belki ama en bariz olanı katy perry swish swish bunu farkedince şarkıdan biraz uzaklaşıyor insan.

  gelelim albümün açık ara zirvesine sine from above müthiş bir çalışma. elton john duetinden slow, belki de cheek to cheek gibi 50± kitlesi bir şarkı beklenirken ters köşe yapıyor. 2020 teknolojik imkanları ile 90’lar house/club şarkısı iç içe. aslında bu şarkı resmen bir anthem gibi düşünülmüş, hatırlarsınız belki sash! vardı listeleri kasıp kavuran alman dj. sanki onun elinden çıkmış gibi ( mesela stay)

  babylon ise, ismi ile umutlandıran ama fashion runway tarzı ile kötü bir vogue kopyası olmaktan öteye geçememiş. madonna zaten madame x’te gecen sene i don’t search i find ile vogue part 2 denemesini yapmıştı. chromatica evreni belki de sadece bu şarkıdan esinlenilerek bile kurulmuş olabilir. ya da 2011 yılında çıkan kendi şarkısı scheiße de olabilir, bu albüme koysaydı sırıtmayacaktı.

  chromatica, 2016 çıkışlı joanne gibi heyecanlandırmayan, sönük bir albüm değil, üzerinde tıpkı artpop gibi bolca konuşulacak bangır bangır bir albüm. lady gaga bu albümüne ve kendi kariyerine ne diyor biliyor musunuz?

  “i will always be misunderstood, because i want to be.”
 • şarkıların hiçbiri 10 yıl sonra konserinde söylenebilecek bir tarzda değil, artpop bile bu konuda daha başarılıydı. bana kalırsa albüm “plastic doll” tarzında gitmeliydi, gaga’ya yakışan tarz bu. keşke bu kadar cıstak cıstak bir albüm yapmasaydı, bunu zaten kylie minogue başarılı bir şekilde yaptı. ayrıca bu “dans ettirecem” klişesi sıkmadı mı? dans edilebilecek milyar tane şarkı var, ben şahsen özgünlük bekliyorum ve bu albümde bir özgünlük göremedim, bir iki yol sonra hiçbiri dinlenmez, iz bırakabilecek bir şarkı yok çünkü albümde.
 • lady gaga'nın dün çıkan albümü. kötü bir albüm olduğunu düşünmüyorum, aksine tam yazın kulüplerde tekrar tekrar dinleyebileceğimiz türden şarkılar barındırıyor içerisinde ve insanların ihtiyacı olan da tam olarak bu. konsept bir albüm evet ve yer yer sound'da tekrarlara düşülmüş katy perry'nin witness albümünde yaptığı gibi. ama bence bu olay dinleyiciyi albümün içine tamamen çekiyor. alice ve sine from above oldukça başarılı şarkılar. hayalkırıklığı olarak adlandırabileceğim tek şarkı 911. chromatica ii'den şarkıya geçişte ne kadar yükseldiysem şarkının nakaratında da bir o kadar düştüm.
 • dolu dolu club, dance albümü.

  öncelikle albümü sevdim. enerjisini sevdim. lady gaga'nın daha rahat olmasını, kasmamasını sevdim. artpop'da yaptığı hata gibi albümü ilahlaştırmamasını sevdim. doğru kişilerle düet yapmasını sevdim. albümün soundlarının edward maya - stereo love gibi soundlarla olmasını o yaz enerjisini vermesini sevdim, yani genel olarak sevdim.

  alice, enigma, babylon çok başarılı şarkılar. özellikle sine from above diye bir şarkı var ki efsane. lady gaga ile elton john'ın uyumunu her zaman çok sevmişimdir önceki işleri gibi şarkının biraz slow olacağını düşünmüştüm ama tam tersi çıktı. zaten albümde bir tane bile slow şarkı yok. beklentimin çok üstünde bir şarkı yapmışlar.

  diğer konu ise gaga'nın talihsizliği. ben lady gaga kadar talihsiz bir kadın görmedim. düşünün zamanında artpop diye bir albüm çıkartıyorsunuz albümün belkide en güzel hiti olan do what u want şarkısında r.kelly ile düet yapıyorsun sansasyonel bir klip çekiyorsun şarkı daha audio olarak yayınlanır yayınlanmaz 60 ülkede 1 numara oluyor ama r.kelly'nin tecavüz olayları çıkıyor ve bütün her şeyi alt üst ediyor. şarkı albümden kaldırılıyor, xtina ile olan düet öne çıkarılıyor. r.kelly ile olan klip rafa kaldırılıyor. gaga'nın psikolojisi alt üst oluyor. sonrasıda sıkıntılar silsilesi..(kadın sonra cheek to cheek albümü ile biraz psikolojisini toparlayabilmişti.)
  sonra joanne yayınlandı ve ondan sonrada 5 yıldır albüm çıkarmadı.

  chromatica'yı duyurdu bu sefer ne oldu bilin bakalımm? :d evet bildin corona belası çıktı:)
  mart ayında duyurduğu 10 nisanda çıkacak olan albümünü nerdeyse 2 ay sonra yayınlamak zorunda kaldı. sadece ertelenen albüm tarihi olmadı tabi.. bir sürü promalar iptal edildi, coachella'da sürpriz konuk olarak katılacaktı. (muhtemelen blackpink ile live performans sergileyeceklerdi.) olmadı. bir sürü tv programlarına çıkacaktı hoop hepsi noldu? goodbye..
  bu kadar aksiliğe ve kadının talihsizliğine rağmen gaga, chromatica albümü ile çok güzel başarılar elde ediyor. daha blackpink ile klibi çıkacak o zamanda büyük sükse yapacak. birde şunu söylemek istiyorum inanın bana kimse benim kadar the fame/the fame monster albümünü sevemez. öyle bir albüm o zamanın şartlarında uygundu artık acı ama gerçek başka gelmeyecek. bu sadece gaga için geçerli değil. müziğinde altın yılları oluyor mesela rihanna, katy, taylor, miley, justin, ariana hepsinin çok parladığı dönemler oldu. ama bak şimdi eskisi gibi değiller biz hepsini geçmişinden dolayı seviyoruz. önceki yaptığı harika işlerden seviyoruz. o yüzden hepsine kredimiz oldukça fazla.

  o yüzden albümü sevdiysen dinle ve kendini müziğe bırak.
  zaten albümde ki şarkıların genel ortalama süresi 3 dakika. dinleyip dans etmeye bakın. keyif almaya bakın. beğenmediyseniz de dinlemeyin bu kadar basit.

  edit: wsywcwswt adlı yazar yeşillendirdi sağolsun birde george floyd olayı oldu sayi onu yazmayı unutmuşum. amerika iç savaşa gidiyor nerdeyse.. ah be gaga ne bahtsız bir kadınsın sen :(
 • baştan sona tam bir elektro dans albümü olan,lady gaga'nın 6. stüdyo albümü.

  gelen açıklamalar ve yorumlar
  satışlar
  tıklar
  puanlar vs.

  şuan için tüm dünyada beğenilmiş görünüyor. ( 74 ülkede 1 numara olmuş)

  albümü kim beğenmedi peki ?

  1) dengesiz müzik dinleyicisi; artpop çıktığı zaman kızı itin götüne sokanlar,şimdi gelmiş ama artpop daha güzeldi bıdı bıdı...
  joanne çıktığı zaman gagaaaa asla bu sen değilsin özüne dön diye kıçını yırtan tayfa şimdi joanne yi sever olmuş!
  lan yavşaklar madem o kadar çok seviyordunuz o albümleri; gaga neden flopladı o dönem??
  o yüzden bi neyi sevip sevmediğinizi bilin,sonra dinleyin şarkıları!

  2 elbette müptezel madonna fanları! onların da beğenmemelerinin nedeni zaten 10 yıldır kabak gibi ortada!
  "kraliçeye zeval gelmesin"
  yoksa şu albümin 1/3 ni madiş yapmış olsaydı şimdiye kadar burda ihtilal çıkarmış olup, wawww kadın 60 ında dans ettiriyor diye çoktan yalamaya başlamışlardı bile.
  ama gaga yaptı! yani onlar için eldeki done önemli değil, kimin yaptığı, bir nevi adamcılık yani!

  tek önerim; keyfini çıkarsınlar,yapmış işte gaga, kuduralım bu yaz heryerde.

  ama yok illa birilerini boklamak istiyorsanız
  madonna orda çok müsaid,sizi bekliyor!
  son albümü
  şarkıları
  klipleri
  satışı
  turnesi
  bastonu
  16,5 yaşındaki sevgilisi
  menapozu ile

  herşeyiyle müsaid.

  size kolay gelsin!
 • madonna'nın zaten bu albümü yapmasına gerek kalmadı her albümünde bir tarz denedi sansasyona imza attı artık albüm yapmasına da gerek yok saçmalamayın.
 • hayli elektropoptrik duran yeni gaga albümü. charli xcx gibi.