• bu akşam ckm'de izlediğim, ne yazık ki bekleneni veremeyen oyundur.

şahsen bir moliere oyununa bilet aldıysam moliere oyunu izlemek isterim, serkan keskin'in tek kişilik stand up şovunu ve anlam veremediğim cem yılmaz taklitlerini değil. o kısmı komple çıkarıp, aşırı tekrarlayan diyalogları kesip 2 saate de sığabilecek bir oyundu. bütün içeriği o kadar yaymışlar ki sonu çok apar topar bağlanmış ve hızlı geçiştirilmiş havasındaydı.

bunu izlemek yerine yazın tiyatro festivalinde açık havada izlediğim bir baba hamlet oyununa bilet alıp tekrar izlemeyi tercih ederdim. o derece büyük fark var aralarında.
  • zorlu'daki semaver kumpanya temsili hakkıyla güldüren tiyatro eseri. serkan keskin'i zaten eskiden beri çok beğenirim. sezin bozacı da çok iyiydi.
  • tiyatro eserlerini okumaktan pek haz etmeyen biri olarak çok eğlenerek okuduğum moliere eseridir. benim için güzel bir referans oldu diğer eserlerini de okumak istiyorum.
  • serkan keskin'in döktürdüğü oyun. evet abartmıyorum kendisini daha önce de dünyada karşılaşmış gibide seyrettim. orada da çok iyiydi.

oyun iki perde ve uzun bir oyun. son dönem hepimizin ruh hali malumunuz. çok isteksiz ve modum düşük gittim. iyi ki gitmişim. kısaca çok eğlendim.

--- spoiler ---

serkan keskin'in ikinci perdede bayağı oyundan çıkıp bizi yerlere yatırdığı “ayy yoruldum” gibi bir şey dediği ve orada bir süre kalıp ardından tak diye karaktere girmesi muazzamdı. diğer oyuncular da iyiydi hakkını yemeyelim. ahmet kaymak mesala çok uzun zamandır ekranda görmüyorum. ve sezin bozacı muhteşemdi. o ara verilen yerde önümde oturan selma ergeç'e bakayım derken serkan keskin'in yaptığı hareketin başını kaçırdım.*

--- spoiler ---
  • molier in yazdığı tiyatro oyunun adı
  • bu akşamki gösteri için elimde 1 adet fazla bilet olan oyun. isteyen yeşillendirebilir. balkon orta f2.
  • yine ankara'da devlet tiyatrolarındaki gösterisine bilet bulamadığım tiyatro. arkadaşlar çift kişilik bilet alıyorum şuan fiyatı önemli değil 2 kişilik biletini satmak isteyenin bir yeşil uzağındayım.
    edit: 18 - 20 nisan tarihlerinde gösteriyor iki tarihte uygun bana. hatta iki kişilik yoksa tek kişilik bilet bile olur hanım gitsin yeter.
    edit2: değerli tiyatro sever arkadaşlarım biletiniz yok ise nasıl bulabilirim bu işin karaborsası nerede dönüyor o konuda yardımcı olsanız da olur.
  • dün gece izledim, ne yalan söyleyeyim ilk 15-20 dakika ne arıyorum la ben burada dedim, bunu mu övmüşler modundayım, esniyorum, en çirkin halimle esefle kınıyorum oyunu ve oyunculuğu.

ardından serkan keskin ve sezin bozacı'nın sahnede birlikte rol almasıyla beraber oyun bir oha oha ya dönüştü bende. inanılmaz keyif aldım.

bir de oyunda bir para birimi kargaşası var. bilmiyorum bu anlık unutulan bir şey mi oyuncular tarafından ama bazen lira oluyor, bazen frank, e tabi bazen doğal olarak da altın. bir ara x lira kaç frank, frank ne la, altının o dönemdeki onsu kaç dolardı acaba, e dolar yoktu, e lira da yoktu derken kafam bir karıştı, sonra dedim oğlum takılma bu detaylara, oyun kaçıyor, bi silkelendim devam ettim :)

serkan keskin'in doğaçlama ile birlikte iktirada dair göndermelerine tüm salon dakikalarca alkış tuttu. ağzınıza sağlık.

izleyin, izlettirin.
  • bu akşam semaver kumpanyada bir oyuncunun araya aniden kattığı, oyunla alakası olmayan hızlı ve seri “kazanıyoruz” repliği :3

çok tatlı bir oyun.

serkan keskin yine muhteşem.
  • annem türkçenin ruhuna uydurarak, cimiri, der.

cimri, hasis, malcı yani malı aşırı kıymetli insanlar için fethiye'de yerel bir deyim olarak "serçesi bülbül" var. çukur çeylen'de bizim ailede duyduğum bir sesletim türevi "cimiri", başkalarında da vardır ama pek anımsamıyorum. bizim fethiye tarafında cimri anlamında kırs dendiğini de anımsıyorum, herkes değilse de bazıları. kürtçede cimri için başka karşılık var mı bilmiyorum, çikotu ararken kürtçede cimri demek olduğunu öğrendim. aynı çikot konya ermenek ağzında havuç anlamında kullanılıyormuş. bir bilgi daha geldi taşköprü çevresinde "mırt mırt" ikilemesi cimri anlamına geliyormuş.

cimrilik gayet makul harcama ve vermeleri, kullanmayı, paylaşmayı da kısırganmaktır. eğer cimrilik halini almadıysa sağlıklı tutumluluk, sonunda kıtlık değil bolluk hissiyatı sağlamalıdır.

"normandiyalılar cimrilikleriyle tanınmışlardır ve mezar kazıcıları da hiç kuşkusuz bunun dışında tutulamaz." julian barnes - flaubert's parrot (bkz: mezar kazıcısı/@ibisile)

"varoluş dinlerin sana öğrettiği kadar cimri değildir. varoluş kgb ya da cia değildir, ne yaptığını görmek için, karınla mı, yoksa bir başkasının karısıyla mı sinemaya gittiğini görmek için seni izlemez. (...) varoluşta evlilik diye bir şey yoktur. para çalsan**, bir başkasının kasasından ya da kendi kasandan alsan, varoluş aradaki farkı göremez." osho provokatör mistik

yıllarımın sayısını hiç tutmadım. çok olduklarını biliyorum. gözlerim artık görmüyor. yolumu kaybederim korkusuyla artık gitmeyi göze alamadığım köyümde beni cimri diye bilirler. ama ormanda bir oduncu ne kadar servet toplayabilir ki?" jorge luis borges - el libro de arena (disk öyküsünden)

"yeni cimriler zahitliklerini artık bir günah gibi değil, bir erdem gibi yaşıyorlar oysa. sigortalarını yaptırmışlar." theodor w. adorno- minima moralia

"hiç yemez. karavanayı bile, alan olsa, satacak... böylesine "cimrinin fukarası" derler. bunlar yemezler ki paralarını harcasınlar." kemal tahir - esir şehrin mahpusu

(ilk giri tarihi: 7.6.2015)

(bkz: mırt sıçan)
    (bkz: mıkrıs)
    (bkz: kısmık)
    (bkz: demirhindi)
    (bkz: pinti), kırs/@ibisile
    (bkz: varyemez), varyemezin üstüne
hesabın var mı? giriş yap