şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çin halk cumhuriyeti konsolosluklarına başvurularak alınabilen vizedir. yani yetkili makamlarca yabancılar için çin’e giriş, çin’den çıkış veya çin’den transit geçiş yapmak için verilen izindir.
 • eskiden sadece ülkeye girişi değil, hangi kentte kalınacağını da belirlerdi. beijing den sangay a gidebilmek icin ayrica bir vize almak gerekirdi.
 • daha önce alınmışsa form bile gerektirmeden verilen vize. kıbrıs'tan alınacaksa konsolosluk rum tarafında olduğundan öbür tarafa geçilmesi gerekir.
 • bu yaz itibariyle konsolosluk münferit başvurular kaldırılmış, sadece konsolosluğun belirlediği acentelerden alınabilen vizedir.
  antetli kağıda acentenin yoladığı tarzda bir dilekçe, bir faaliyet belgesi fotokopisi ve bir foto yetmektedir.
  lakin acenteler iki katı fiyat çekmek suretiylen işi bir tuzlulaştırmaktadırlar.
  bir de türkiye'ye has bir durum olarak, bir yıllık maksimum vize 6 aylığa indirilmiştir. sebep olarak türk insanının konsolosluğa sahte davetiye dahi sunmasından bahsedilmektedir.
 • eskiden davetiye getirmeden başvuranları acımasızca reddderler ki; koç holding genel müdürlerini reddettiklerine görenler vardır.
  artık davetiye işi kalktığından basit bi kaç evrakla işi halledersiniz.
 • çin işkencesiyle alakası olmadığını umduğum vize türü.
 • olimpiyatlar oncesinde hong konga vizesiz girip orada da calisma vizesi basvurusu yapilabilirken, olimpiyatlar nedeni ile guvenlik onlemleri artirilmis ve hong kongdan basvuru olayi kaldirilmistir.

  acentalarin da cok birsey bildigi yok gibi. biri "skk kaydiniz da gerekir derken" (ki bu sirket yabanci, ssk bilginizin olmasi imkansiz) digeri de oturma izni de gerekir der ama konsoloslugun sayfasindaki istenen evraklarla bir turlu ortusmez bu soyledikleri. bir de konsoloslukta evraklari kabul eden gorevliler de birsey bilmez, is vizesi (f vize) icin olan basvurunuzu calisma vizesi (z vize) gibi algilayip * evraklariniza bakmadan geri cevirirler.

  turklere karsi onlemlerini artirmalarinin nedeni olarak da cinde bulunan kacak iscileri de gosteriyorlar. yakinda japonlar da bu yuzden turklere vize uygulamaya baslayabilirmis.
 • schengen vizesi almaktan daha kolaydır.
  hele schengen'i almanyadan almaya çalışıyorsanız solda sıfır kalır.
  ülkelerine turist gelmesini isteyen, kazanılan paranın değerinin önemli olduğunu bilen insanların ülkesine giriş belgesidir.
 • turistik olanı olimpiyat zamanı sadece gruplara verilen, an itibariyle ise münferit olarak da verildiği söylenen vize.. başvurucam kendisine.. gelişmeler pek yakında..

  edit: dün akşam itibariyle vizeyi almış bulunmaktayım. schengen ile karşılaştırınca gayet kolay oldu. uçak-otel dışında, temiz kağıdı, nc fotokopisi, bankadan alınan varlık belgesi yetiyor. ne vergi levhası, ne dilekçe, ne şirket faaliyet belgesi, hiçbirini istemiyorlar sağolsunlar..
 • kişilerden turistik amaçlı gidildiğinde 5000 tl'lik banka hesap cüzdanı ve adli sicil raporu taleb eden vizedir.