• rusya'nin kendi atom bombasini gelistirmek uzere 2. dunya savasindan hemen sonra kurdugu ve uzun yillar gizli ve kapali tutulan plutonyum uretim tesislerinin bulundugu (bkz: mayak) ve bugun ozyorsk (turkce: ozersk ) olarak bilinen sehir. gene bu ad, bu sehrin gecmisini ve bugununu anlatan bir belgesel var. netflix iceriginde su anda bulunuyor.

oyle deniyor ki, bu bolgenin halki, chernobil halkinin chernobil faciasinda maruz kaldigi radyasyonun 5 katina maruz kalmis. tesis hala aktif, ve radyoaktif atiklar hala daha her yerde. hatta deniyor ki, eskiden bir bilinc, disiplin ve denetim varmis yore halkinin sagligini nispteten koruyabilmek adina. artik o da yokmus.
  • samira goetschel'in yönetmenliğini yaptığı 2016 yapımı rus belgeseli. 1940'larda nükleer bir program çerçevesinde oluşturulan mayak planı ekseninde inşa edilmiş olan mayak tesisinin içerisinde bulunduğu ozyorsk bölgesini konu edinen bir belgesel. sovyetler birliği'nin plütonyum zenginleştirmek ve nükleer silahlar üretmek amacıyla oluşturduğu bu proje kapsamında büyük bir tesis olan mayak inşa edilmiş ve bu tesiste çalışan insanların yaşamlarını sürdürebilmesi için ozyorsk kenti oluşturulmuştur. bu kent kapalı kent olarak adlandırılmaktadır ve kentin her sakini gizli polisler tarafından sürekli gözetim altında tutulmaktadır. sovyetler birliği dağıldıktan sonra da federal rusya için önemini korumaya devam eden bölge hâlâ kapalı bir şehirdir ve giriş-çıkış özel izne bağlıdır.

belgeselde bu bölgede yapılan gizli kamera çekimleri ve röportajlar çerçevesinde sovyetlerin ve mevcut rus hükûmetinin bölgede uyguladığı baskı ve sansür politikaları gözler önüne serilmekte ve mayak'ın bölge halkı üzerinde yarattığı sağlık sorunları -kanserojen etki- tartışılmaktadır.
  • çernobile propaganda diyenler buna da açıklama getirsin diyecektim ki mallar buraya
    da üşümüş. ulan herifler 100000nüfusu bir şehire kapatmış, bunu görmüyorsun, gidip 51.bölgeyi katıyorsun. belgeselin sonunda dünyadaki izole yerleri de yazmışlar, nevada ve mercuryi de es geçmemiş herifler. ne yani bu belgeseli yapmak için bütün izole şehirlere girmesi mi gerekiyordu adamların, sırf eşitlik olsun diye. hayatta bi sikten bir şey öğrenemeyecek koca bir kitle var bu ülkede
hesabın var mı? giriş yap