• bebeklere doğdukları andan itibaren verilmesi gereken, 2 yaşla birlikte zorunlu hale gelen eğitim.

anahtarı: çocuğun, mahremiyet anlamında yetişkinden farkının olmaması. misafirlerin yanında siz nasıl donla gezmiyor ve sokakta insanların sizi gelişigüzel öpmesine izin vermiyorsanız, bebeğinizi de korumak zorundasınız.

işin en başından alıyorum;
    - bebeğin altını kapıyı kapatarak, onunla yalnız kalarak değiştirmek. bebeğin altını (mecburi durumlar hariç) sadece bir kişinin düzenli olarak değiştirmesi. bez değiştirme/temizleme esnasında mahrem yerleriyle ilgili şaka yapmamak, gereksiz dokunmamak ve onu rahatlatmak.
    - bebeği/çocuğu kimseyi (anne baba dahil) öpmeye zorlamamak, onu zorla öpmeye, ona dokunmaya, kucaklamaya çalışmamak, onu tanımadığı insanların kucağına, mecburi ya da kısa süreli durumlar hariç bırakmamak ve çocuğa dokunurken (2 yaş itibariyle) iznini almak. (bu kısmı azıcık açalım; bir çocuğu birini öpmeye zorlamak demek "rızan dışında birine yakınlaş, o kişiyi mutlu et, bedenine hakim değilsin" mesajıdır, özgürlüğüne ve mahremiyetine büyük saygısızlık ve darbedir. kimse sizi ya da etrafınızdaki, bebeği eğlencelik gören yakınlarınızı memnun etmek zorunda değil. ya ayrıca bırakın artık şu mikroplu ağızlarınızla çocuklara doğru gülerek koşup onları öpmeye çalışmayı. iğrenç.)
    - bebeğin/çocuğun üstünü, odasında ya da kapısı kapalı, başkalarının olmadığı yerde ve iki yaşından itibaren ondan izin alarak değiştirmek. çocuğun, insanların içinde çıplak dolaşmasını nazikçe engellemek, çıplak şekilde kaçtığında (çok yapıyorlar) bunu eğlence malzemesi halina getirmemek.
    - bebeğe/çocuğa cinsel organlarının mahrem olduğunu ve anne-baba-doktor haricinde kimseye gösterilmeyeceğini, kimsenin dokunamayacağını uygun, şiddetsiz, korkutmadan öğretmek.
    - bebeğin/çocuğun odasına girmeden kapıyı çalmak ve onun da ebeveyn yatak odasına girerken kapıyı çalmasını istemek.
    - alt değiştirme konusu haricinde de bebeğin/çocuğun cinsel organlarını espri konusu etmemek, bu konuları konuşulamaz (tabu) ya da uluorta konuşulacak hale getirmemek.
    - bebekle/çocukla 2 yaş itibariyle kimsenin birlikte uyumaması (korktuğu/hastalandığı gibi özel durumlar haricinde) ve mümkünse çocuğun kendisine ait odasının olması.
    - tuvalet eğitiminde kapıyı kapamak
    - cinsel organlara komik/garip isimler takmamak, abartmadan bu konuları normal ve ciddi konuşabilmek.

daha aklıma gelirse eklerim.
    burada yazdıklarım uydurma ya da abartı değil, zorunlu şeyler. zor da değiller. hayatı yönlendiren ve hassaslık isteyen bir konu bu, umarım gerekli insanlar okur uygular.
  • pedagog adem güneş tarafından yazılmış kitap.

cinsel kimlik ile birlikte mahremiyetin de çocuklara öğretilmesi gerektiğinden bahseder.cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşadıkları tecrübeyi anlatabilmeleri ve ebeveynlerin de bunu anlayabilmelerinin yollarını açıklar. vurucu olan kısım ise, yazarın alıntıladığı araştırmalardan çıkan sonuçlardır.

istismara maruz kalan çocukların büyük bir çoğunluğu, olay gerçekleştiği esnada çığlık atıp oradan uzaklaşma şansları var iken, bunu yapmamışlardır. çünkü bir yetişkine direnmenin nafile olduğunu düşünürler.

her çocuk, 4-5 yaşlarında dahi olsa, şayet mahremiyetine saygı duyularak yetiştirilmiş ise, istismar anında ortada yanlış bir şeyler olduğunu anlar. denmektedir. çocuğun mahremiyetine saygı duyulmasından kasıt ise, bebeklik döneminden itibaren çocuğa mahrem bölgelerinin kendisine ait olduğunu ve kendisinin izni olmaksızın, anne baba tarafından dahi olsa kimsenin dokunamayacağını öğretmektir.

yani bebeğin altını değiştirirken ya da çocuğunuzun üzerini değiştirirken bunu uluorta herkesin içinde yapmamanız gerekir. ayrıca bu işleri yaparken bebeklikten itibaren, çocuğa ''şimdi altını değiştireceğiz'', ''üzerini giydiriyorum'' vs gibi bilgilendirici şeyler söylemeniz, çocuğun izinsiz ve apansız yapılacak şeylerin normal olmadığını anlamasını sağlar.

evden çıkmak için çok aceleniz dahi olsa, hadi diye çocuğu çekiştirmemeniz gerekir. çocuk fiziken kendisinden güçlü olan ebeveyne boyun eğmek zorunda olduğunu öğrenmemeli. (bkz: öğrenilmiş çaresizlik)

özetle biz de olduğu gibi göster oğlum amcalara pipini deyip şov (?) yapmak, çocuğun fütursuzca sahilde orada burada çıplak gezmesine izin vermek, herkesin görebileceği biçimde çocuğa tuvaletini yaptırmak, nasılsa çocuktur anlamaz diyerek yanında giyinip- soyunmak, tuvaletin kapısını ne hikmetse kullanmamak ve çocuğu gündelik hayhuylar için iteleyip çekelememek gerekiyor.

ki, istemediğimiz bazı şeyleri normal addetmesin. mahremiyetin ne olduğunu anlaması yalnızca istismardan korunmak için değil, çocukların saygılı birer yetişkin olması için de elzem.

ayrıca #27830005
  • nasıl bir aile modeli varsa kafalarında artık..

çocuğu düzgün büyütelim, doğru eğitelim tacizci olmasın değil de, korkutalım ki asosyal, insan içine çıkamayan, korkak, kaypak, tırsak, paranoyak birey olsun.

kişi kendinden bilir işi. herkesi tacizci görüyorlar.

(bkz: #stopchildrapeinturkey)
  • aamir khan versiyonu için:

https://www.youtube.com/watch?v=vr2zfbnxd1o
  • ne kadar önemli olduğunu çok acı bir olayla bir daha görebiliriz:
    http://mobil.hurriyet.com.tr/…taya-cikardi-40396473

"duruşmada ifade veren mağdur e.ö., bakkalın daha önce de kendisine benzer davranışlarda bulunduğunu ama okulda gördüğü derse kadar bunun yanlış olduğunu anlamadığını söyledi."

9 yaşına kadar mahremiyet eğitimi almamış, sınırlarının farkında olmayan, istismara açık bir çocuğun, okulda verilen azıcık eğitimle bile kötü davranışı fark ediyor olması çok acı ve aynı zamanda, burayı okuyan anne babalar için önemli bir örnek. bu eğitim şarttır.

çocuklara ergenlikle ilgili bilgiler, cinsel eğitim, ergenliğe girmeden önce verilir. böylece çocuk ne yaşadığını bilir, yanlış ya da fazla bilgi sahibi olmaz, yenilikler onu korkutmaz. ergenliğine çok az zaman kalmış bir çocuğun vücudunu bu kadar tanımaması, bu hayal dünyasına rağmen de her yere serbestçe gönderiliyor olması da ayrıca problem. anne babaların yargılanması gereken çok olay oluyor, bir şekilde hep en zavallı da onlar oluyor çok garip.
  • iyi fikir.
    köpekleri salın taşları bağlayın. silah da verin faydasını görürsünüz.
  • muhafazakarlarin bayildigi gotten uydurma sey. dogrusu icin (bkz: cinsel egitim) (bkz: sex education)
  • çüklerinin ve kukularının mahremiyeti baskısı altında eğitelim çocuklarımızı ki bunlara olduğundan fazla değer veren bireyler haline gelip istismarcılar safına katılsınlar. sonra geleceğin ebeveynleri de çocuklarına mahremiyet eğitimi vererek bu istismarcılardan korumaya çalışsınlar. bu düzen böyle gitsin.
  • çocuklardan önce zekasız ailelerin öğrenmesi gereken eğitim.
    çocuğunuz kız olsun erkek olsun farketmez, milletin yanında altını değiştiren annelerden tiksiniyorum. hayır, kimse senin çocuğunu götünü görmek ve bokunu koklamak zorunda değil bu kısmı geçiyorum da; bir çocuğa bebeklikten itibaren kimsenin yanında çıplak kalmaması gerektiğini öğretmek gerek. çıplak kalmaması gerektiğini bildiğinde kimsenin de onun yanında çıplak olmaması gerektiğini bilir, öğretilir.
    siz çocuğunuzu başkalarının yanında banyo yaptırır, altını değiştirir ve çıplaklığı normal karşılamasını sağlarsanız kusura bakmayın bu ülkede tacizcilerin kucağına atmış olursunuz.
    çocuğa kendisini korumayı öğretmek, bebeklikten itibaren bununla başlar.

ayrıca iki kız bebek annesi olarak gerizekalı annelerin oğullarının ya da kızlarının altını kızlarımın yanında değiştirmesini istemiyorum. bu kuzen dahi olsa. kızlarımın çıplak insan görmesini istememen kadar doğal bir şey olamaz. bunu düşünemeyecek kadar gerizekalı olursanız ikaz edilirsiniz, ikaza rağmen taciz devam ederse görüşmeyi dahi keserim. evet bu tacizdir, bebeğini kullanarak başka anneleri ve bebekleri taciz etmektir.
    çok sinirliyim bu konuda, aşırı hassas davrandığımı da düşünmüyorum. gidin boş bir mekanda değiştirin çocuklarınız bezini üstünü başını.
hesabın var mı? giriş yap