şükela:  tümü | bugün
  • komik kadınlardan oluşan komedyen topluluğu, eril dünyamıza harika bir mizah perspektifinden bakıyorlar. ayrıca çok da güzel lastik pabuçlar giymekteler.
    https://i.hizliresim.com/loray0.jpg
  • kadınların da güzel mizah yapabildiğinin apaçık bir kanıtı: çok da fifi hatunları izlesenize: http://www.suskumru.com/…eyin-cok-da-fifi-hatunlar/
  • çok da fifi isimli youtube kanalıyla, standuptan sonra youtuberlık işine de atılmışlar. fifi gurme diye bir bölümleri var, kız kıza yakışıklı bireyleri instagramdan stalklıyorlar mesela.
    başarılar diliyoruz.
  • “buse sinem taş gerisi traş” mottosuyla görüyorum ve artırıyorum.
  • gösteride seslerini ayarlayamıyor çok bağırıyorlar kulağım yandı.
  • dün gece izleme şansı bulduğum, altı tane pek tatlı ve akıllı kadından oluşan topluluk. öncesinde, içlerinden sadece (bkz: meltem parlak)ve (bkz: deniz özturhan) sosyal medyadan tanıyor ve takip ediyordum. en azından altı da ikisine kesin gülerim diye gitmiştim fakat beni en çok gülderen--- spoiler ---
    türk kadınının umumi tuvalette yaşadıkları,milli sporumuz squat
    --- spoiler --- esprileri ile (bkz: şirincan çakıroğlu) oldu. gerçekten gözümden yaş geldi, katıla katıla güldüm. bonus olarak da (bkz: aslı akbay) tanımış oldum. ingiltere’de büyümüş,ingilizce de bir stand up gösterisi varmış, merak ettim, denk düşerse giderim. sonuç olarak, gidin izleyin, komik hatunlar.
  • cuma gecesi berlin'de sahne alan, maxim gorki theater'in kahkahalarla yıkılmasına sebep olan stand-up'ın şahı grup. gösteri sırasında üstyazı yetersiz kalır, almanlar anlayamaz diye düşünmüştüm ama hem altyazı çok başarılıydı hem de komedinin milliyeti olmadığını herkese ispatladılar diye düşünüyorum. enerjileri çok yüksek ve eğer türkiye'yi komedi alanında yurtdışında da temsil edebilecek birileri varsa bu kişiler ancak çok da fifi hatunlar olabilir. umarım yurtdışına açılmaları için güzel bir vesile olur berlin şovları. berlin'de neredeyse ayda bir ya ingilizce ya da türkçe stand-up şovlarına gidiyorum. açık ara en beğendiğim şov bu kadınlara ait.

bir kenara not etmiştim isimlerini, türkiye'ye her gidişimde biletlerine bakıyordum fakat bir türlü denk gelemediğim komedi grubuydu. son zamanlarda içimden geçiriyordum belki berlin'e gelirler diye, isabet oldu.

bonus track: (bkz: şakayı dişi kuş yapar)

buse sinem iren
  • hande yögen: bir stand-up gösterisinin açılışı ve finali, gösterinin genel başarısı açısından kritik bir konu. deyim yerindeyse seyirciyi ısıtmak önemli. hande (en azından benim izlediğim şovda) açılışı yaparak moderatör gibi seyirciyle ilk kontağı kuran kişi ki bunu da hakkını vererek yaptığı aşikar. beklenti içindeki izleyeni bu tip gösterilerin olmazsa olmazı "burada biz bizeyiz" havasına çok iyi sokuyor. şakalarını ağırlıklı olarak türkiye'de kadın ve erkek arasındaki çifte standartlar üzerine kurgulamış ya da ana fikirler eninde sonunda dönüp dolaşıp bu temaya odaklanıyor.

şirincan çakıroğlu: "sevimli bir genç kızın sorunları" teması üzerinden birey ve kadın olarak hayatın içindeki küçük detaylara yoğunlaşıp adeta taşın suyunu çıkartıyor. beden dilinin de yoğun olarak kullanıldığı harika şakalar yazmış.

deniz özturhan: deniz, cool duruşunu malzeme haline getirmeyi çok iyi biliyor. şakaları genellikle "evlilik" hayatına ve erkeklerin duygusal yetersizliklerine odaklanıyor ki bu noktada sanırım bu en çok yüzüne adeta bir ayna tutulan erkek izleyicileri güldürüyor.

buse sinem iren: sahneye sınırsız bir malzemeyle çıkarak neredeyse tek başına bir şovu alıp götürebilecekmişcesine yürüyor.
    çok kısa süre içinde kontrolü altına aldığı seyirciyi "karadenizlilik" üzerine hazırladığı şiveli şakalarla doyurmasını çok iyi biliyor.

aslı akbay: yüksek dinamizmle şakalarını hızlı ve neredeyse nefes nefese sıralıyor. genellikle ingiltere ile "türk" kültürünü karşılaştırdığı şakaları çok iyi bir silah olarak kullanıyor ve elbette bir de izlemeye doyulmayan michael jackson :)

meltem parlak: meltem şakalarına ufaktan andy kaufman'ı anımsatan obsesif teatral bir duruş da ekliyor. bu en azından türkiye'de izlediğim gösteriler için bir "ilk". şakalar, yarattığı karaktere paralel olarak yürüyor ki seyirciyle kısa süre içinde üst düzeyde bir ilişki kurduğunu söylemek yanlış olmaz.
  • 3 mayıs 2019 gösterilerini izlemiş biri olarak şunu söyleyebilirim: amatör stand up gecesi gibiydi, hem iyi anlamda hem de kötü.

çıkış sıralarına göre:

meltem parlak: kötü bir başlangıçtı, neredeyse hiç güldüremedi. pek ışığı yok gibi, hep böyleyse bence bu işi bırakmalı.

buse sinem iren: gecenin en komigiydi. laz şakaları ve aksanıyla çok güldürdü.

deniz özturhan:yer yer güldürdü, fena değildi en azından sıkmadı. ama salonda izmirli biri olsa alınabilirdi :)

hande yögen: aslında çok daha komik birisi. zaten tek başına yaptığı bir showda güldüğümüz için gitmiştik. ama tembellikten mi garanticilikten mi bilmem iki sene önceki esprilere devam ediyor.

şirincan cakiroglu: meltem parlak ile birlikte zayıf halka. ilk 5 dakika ne anlattı kimse anlamadı. gülmeye gelmiştik dert dinledik sanki. ayrıca montla sıç mı kaldı arkadaşım, mağara soğuk muydu demek istiyorum kendisine.

bir de genel olarak kendilerine tavsiyem şu 'bekarım, yaşım geçti, ailem evlen diyor' temasından kurtulsunlar. beş kişinin dördünden aynı muhabbeti duymak bir süre sonra samimiyetsiz ve sıkıcı oluyor.
  • henüz emekleme aşamasında olduklarını düşündüğüm, tamamı kadınlardan oluşan stand up grubudur. ilerde üzerlerindeki acemiliği kaldırıp çok meşhur olacaklarını tahmin etmek güç değil sanırsam.