• sanilanin aksine borek,corek gibi yiyeceklerde kullanilmasinin sebebi ucuz olmasi degil sicakta peynir gibi hemen eriyip hamurun icine nufuz etmemesinden kaynaklanan bir nevi yiyecek.
  • az önce yaptığım, yapması çok basit bir peynir çeşidi.

4 kilo kadar yoğurt vardı ama ziyan olacağı besbelliydi. ben de çökelek yapayım da bari ara sıra yerim diye düşündüm. yoğurdun çökeleği çok hafif ve güzel oluyor. ayrıca yoğurt ziyan olmaktan da kurtuluyor.

yoğurdu bir tencereye alıyorsunuz. üstüne göz kararı zevkinize göre tuz ekliyorsunuz. 1-2 yemek kaşığı da elma sirkesi ekleyip kaynatıyorsunuz. 1 taşım kaynayan tencerenin altını kapatıp soğumaya bırakıyorsunuz. soğuyunca ya bez torbaya ya da incecik bir süzgece koyup suyunun süzülmesini bekliyorsunuz. isterseniz bez torba iyice süzülünce, üzerine ağır bir cisim koyup, kuru ve serin bir yerde kurumaya bırakın. böylece sert ve daha lezzetli çökelek elde edebilirsiniz.

ben suyunu iyice süzüp, saklama kabına alıyorum. beyaz peynirden daha çok seviyorum. tavsiye ederim.
  • atilla taşa rağmen daha önce adını hiç duymamış arkadaşlarım var. tuzlu lor deyip anlatmaya çalışıyorum. koskoca çökeleği lor peyniriyle özdeşleştirdiğim için utansam da, başka nasıl anlatılır ki? bir yandan da üzülüyorum. çünkü tereyağı sürülmüş ekmeği çökeleğe banmadan geçen bir yaşam; yaşanmaya değer mi, bilmiyorum...
  • 100 kilo yogurttan 10 kilo cokelek cikar. %50 ye kadar protein icerebilir.
  • kesilmiş ayran mayalandıktan sonra bezden yapılmış özel bir torbanın içine yerleştirilir. üzerine ağır bir cisim konur ki suyu iyice çıksın. suyu çıktıktan sonra bu torba yüksekçe bir yere asılır ve kurutulur. ve sonunda peynire benzeyen bu şey işte çökelektir.
  • salataya malzeme olmasının yanı sıra yumurtalısı da iyi gider. tereyağı kızdırıldıktan sonra çökelek eklenir. çökelek sünecek kıvama gelince, çırpılmış yumurta ve azıcık tuz katılır. biraz pişirilir. sabah kahvaltısı için süper bir lezzet olur. *
  • (bkz: çökelik)
  • şampiyonların kahvaltısıdır. proteini bu kadar yüksek, karbonhidratı bu kadar düşük, yağı bu kadar dengeli ve toplamda bu kadar doyurucu, besleyici bir ürün çok daha fazla değer görmeyi hak ediyor. bu arada tadı da hiç fena değil.
  • bayılıyorum ben buna. kırmızı biber ve zeytinyağı ile 1 dakika kadar kavrulursa, taze ekmek de varsa yanında bundan güzel kahvaltı yoktur benim için. 1 hafta boyunca her sabah yiyebilirim, sonra 2 gün ara verir tekrar 1 hafta boyunca yiyebilirim.. öyle seviyorum; ancak herkes kıvamını tutturamaz kimisi pul pul olur dağılır.. kimisi sulu kalır. iyi çökeleğin sırlarından biri de suyunun iyice çıkarılması sağlamaktır. üstteki yazar arkadaşın biri yazmış ama yine de belirteyim üzerine ağır bir tencere ya da imkanı olanlar taş koyabilirse kupkuru tam kıvamında çökelek elde edebilirsiniz. aksi takdirde özellikle yayık ayranından yapılan çökelekler kavrulduğu zaman ağızda sulu sulu, ayranımsı bir tat bırakır.
  • yayık ayranı ekşimeye başladıktan sonra kaynatılarak ayranın kesilmesi sağlanır. kesilmiş ayranın ayrılmış tortularından elde edilir. elde edildiği ayran ekşi de olsa kendisi hiç de ekşi değildir ve de zamanla ekşimez, hep tatlı kalır.
hesabın var mı? giriş yap