• okuyayım okuyayım ama bitmesin bir hikaye
  • torun torba'dan once yasanan yasam surecinin adi.
  • bilgisizligi, yeteneksizligi a$agilamak icin de kullanilir bu kalip bazen. $oyle ki;
    "- hakan, bu ak$am gelsene basket oynuycaz $irketten arkada$larla."
    "- coluk cocukla basket oynamam olm ben, siz sutunuzu icin gidip..."
  • bir iki yaş küçükleri aşağılamak, küçümsemek için kullanılan tabir.
  • çoluk: zevce, evinin kadını çocuklarının anası ; çocuk: bildiğimiz çocuk, velet
    kaynak: bilinmiyor.
    zamanında böyle duydum, böyle bildim, böyle kanıksadım. bu kanıksayışa yardımcı bir açıklama da buldum kendimce: eskilerde direkt "yenge napıyo?", "hanım nasıl?" gibi sorular ayıp kaçabileceği için böyle cümle içinde kaynatmaca yapılarak hem hal hatır nezaketinden ödün verilmiyor, hem de maaile nasıllar, bir batında soruluveriyordu. gayet mümkün.
  • patti smith'in elinden çıkmış son eseri. (bkz: just kids)
  • bir arkadaş tavsiyesiyle alıp okuduğum kitaptır. okumadan önce sadece patti smith'i şarkılarıyla tanırken kitabı bitirdikten sonra her yönüne hayran kaldım.
  • çoluk çocuk benzer diğer kalıp ifadeler gibi aslında zihinde yarım karşılığı olan anlamlı-anlamsız bir tekrara benzer. çoluk çocuk nasıl'a "çoluk bok gibi çocuk çok yaramaz" diye cevap veremezsiniz veyahut "çoluk çok hasta çocuk iyi" gibi olası cevaplar çoluk çocuk ifadesini söyleyen için de anlamsız bir tür dil kırıklığı yaşatır (dil kırıklığı ne lan) "çoluk evlendi amcası çocuk daha okuyor" çoluk gereksiz yer kaplamaz.

aslında "yoğun araştırmalarım neticesinde elde ettiğim bulgulara göre" ayıplayacağımız bir sosyo ekonomik durum söz konusu. eski kafalılığa isnat etmekle kalmayıp doğuluyuk abi işte hezeyanlarına bile meze olabilir. neyse ki artık batılıyık. https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/…58770_n.jpg

eski anadolu yaşam tarzında özellikle kırsal muhitteki evler malum, ahırla bitişiktir. ya da ahır evin en alt katındadır ve üst katta aile üyeleri yaşar. hayvancılık tarih sahnesine iki taşla çıkmamızdan beri en temel geçim kaynağımız olduğundan (hızla gelişmemize paralel hayvanlık sıfat olarak üstümüze yapıştığından) küçük ve büyük baş hayvan evin erkeği için şartlanma neticesinde aileden önce gelirdi. aileyi besleyen hayvan kapasitesi bir bakıma ailenin maddi durumuna ilişkin bilgi de verir. ve hayvanların sağlığı en az çocuklar kadar önemlidir. işte uzun süre sonra köy kahvesine yorgun argın giren mahmut bey amcaya köylüden biri sorar:"çoluk çocuk nasıl?" çoluk sıhhatliyse, çocuk (ki maalesef evin hanımı da çocuk popülasyonuna dahil) da afiyettedir.
  • patti smith'in okunası ve okudukça tutulunası kitabı. new york times bestseller listesine girmiş kitaptır ayık olun :)
  • 14 yaşında sözlükte jimi hendrix başlığının altındaki entryleri okuyordum. orada bir yazar patti smith‘in just kids adlı kitabından alıntı paylaşmıştı. alıntıda patti ile hendrix’in karşılaştığı kısım yer alıyordu. oaaaa demiştim, gündelik hayatında jimi hendrix ile tanışmış ve yazdığı hayat hikayesinde bu anıyı paylaşmış biri. ilk fırsatta “çoluk çocuk” ismiyle tercüme edilmiş kitabı aldım ve okudum. o gün bugündür patti smith hayatımda önemli bir yer kaplar. bu anı da bilgi kaynağının kutsallığının bir karmasıdır.

ek: #81393857 şimdi arattığımda sadece bu entry karşıma çıkıyor. oysa aynı alıntıyı içeren daha eski bir entry mevcuttu. ya bu entrynin yazarı uçmuş* ya da beni engellemiş, lütfen beni engellememiş olsun.*
hesabın var mı? giriş yap