• türklerin arap gibi gösterildiği oyun. resmi facebook sayfasındaki admin oyundan bir kare paylaşmış. biri altına yorum yapmış, bu türk camisi değil türk camisi böyle olmaz, demiş ve sultanahmet camisinin resmini paylaşmış. admin de cevap vermiş, o eskiden kiliseydi, diye. sultanahmet'i ayasofya sanmış mal admin. bir de millete laf çakmaya çalışıyor.
  • turklerin 17.yyda kalmasina neden sasirildigini anlamadigim oyun. gercekte de olan bu. kanuni ve sokolludan sonra osmanlı yerınde saydı yuzlerce yıl. matbaa cografi kesif vs. hicbirini sallamadı.
  • dün akşam steam üzerinden satın alıp az da olsa oynama fırsatı yakaladım. kesinlikle olmuş bu. lan 6 ülkeyiz prusyayı müttefik yaptım kendime türküz tabi diğerleri de 2 2 grup halinde avusturya ve viyana ben hariç herkesi yutmuş. ben de kafama göre takılıyorum gelişim tarla binalar kaleler surlar. derken bonbe atıldı bizim sura bi kıyamet bi kaos ruspular viyananın rövanşını almaya gelmiş benim piyade ve atlar da 7. seviye bas olm bas diyene kadar adamlar koca orduyla gelmiş siktiler beni bir güzel böylesi bir ejakülasyon yok ya gözümün önünde ordumu ve şehrimi moğol gibi yuttular vay arkadaş.
  • çok fena bir oyun.

age of empires'ı hayli severdim ama strateji yönünden aoe oldukça zayıf bir oyun. 20 fil, 5 mancınık ve 10 papaz/imam ile 7 cihanı fethedersin aeo'da.

cossacks 3'te olaylar tamamen geliştirdiğin stratejiye bakıyor. oyunu ilk oynadığımda 1200 askerle girdiğim ülkede çakıldığım zamanlar da oluyordu ve askerlerin boktanlığına veriyordum bunu. sonra sonra strateji kurup, belirli bir plan üstüne oynadığımda çok asker basmaktansa, nereye nasıl saldıracağını bilmenin zaferi getirdiğini gördüm.

stratejim;

hiç asker basma ve bu esnada düşmanların liman kurmasına izin verme. kışladan dağda yaşayanların bütün yükseltmelerini yap. zaman ilerleyip savaş gemisi yapacak duruma geldiğinde, asker basmadığın için elinde biriken malzemelerle 5-6 savaş gemisi bas ve düşmanın bastığı askerleri erit. 18 yy. kışlan ve diplomatik merkezini artık kullanabilirsin. diplomatik merkezden 50 altınlık süvari, 18. yy. kışlasından da dağda yaşayanlardan 5 dakikada oluşturduğun 280+280 yani 2 gemilik askeri hazırla ve istediğin ülkeye yanaş. bunların yanına 20 30 kişilik bir gemi daha hazırla ve arkalarından gitmesini sağla. savaş gemisi de bu vapurlara muhakkak refakat etmeli.

yanaştığın ülkede 280+280'lik gemilerini boşaltma. 20 30 kişilik gemiyi boşalt ve ülkenin saldırmasını bekle. gelen kamillere savaş gemisiyle ateşi ve sıcaklığı tattır. evet, şimdi 280+280'lik 2 gemiyi boşaltıp, kıtayı alabilirsin.
  • biraz daha ilgiyi hakettiğini düşündüğüm güzel bir strateji oyunu
  • kalabalık haritada yapay zekanın durduralamadığı oyun. hele bir de karşı milletten köylü aldıysa makine gibi* yardırıyor. çok zor seviye de lazım değil. zor seviye bile müthiş direniyor ve bir şekilde püskürtüp kontraya çıkıyor.

türkler olarak zaten oyunun başında ilk 20-30 dakikada bir şeyler yaptınız yaptınız yoksa babalara geliyorsunuz. rakip dragoon, hussar, 18.yy mızrakçıyla, bombacıyla, tüfekçiyle vs. gelmeye başladığında yeniçeri ve ağır sipahiler siki tutuyor. ancak kalabalık topçu bombardımanıyla rakibi tutabiliyorsunuz. o da kapasiteden dolayı bir yere kadar. savunma zaten mümkün değil. osmanlı'nın aksine balon teknolojisiyle tüm haritayı görüyorlar. sonra bir bakmışsınız 20-30 mortar kulelere yağmur gibi gülle yağdırıyor.

diğer oyunların aksine yapay zeka hile de yapmıyor zorluğu arttırmak için. güç bela bir tanesi yensen diğerleri anında tepene binip seni yok ediyor.
  • yazılacak çoğu şey yazılmış. ben de zaten uzmanı sayılmam. küçük bir detay olarak oyundaki gemi modellemeleri çok tatlı. (bkz: ship of the line)

"ordum kalabalık olsun yaldır yaldır saldırayım" diyenler için ideal bir oyun.

yapay zeka ortasında büyük göllerin olduğu haritalarda zırvalıyor. belki düzeltilmiştir ama ben oynadığım zamanlarda durum böyleydi. birkaç geminin toplarıyla düşman karalarını dövüp zayıflatmak çok kolay oluyordu.
  • osmanlı oynarken tek çareniz ilk zamanlarda oyunu bitirmek eğer oyun ilerlerse asla kazanamazsınız.
  • ben bu oyunun cossacks: european wars olanın delisiyimdir ve yıllardır oynamıyordum. nihayet zatı alilerine kavuştum. yenisi çıkacak deyince hemen malum noktaları kontrol ettim ve kendisini indirdim.şimdi size herşeyi ile beraber aktaracağım gözlemlerimi.

1) önceden savaş sonunda istatistikler çıkardı. en azından ben böyle hatırlıyorum. o kaldırılmış.

2) easy seçeneği artık yok, en zayıf olarak medium seçeneği ile oynayabilirsiniz.

3) deniz haritası nedense noktalı noktalı. tamamı ile mavi değil. renginizi siyah yaparsanız denizlerde geminizi kaybedip gitmeniz işten bile değil.

4) oyunun bence en büyük bugı olan siz ülkesine dandik bile olsa bir asker indirince tüm ordusunu üstünüze getirmeye çalışan düşmana galley ler ile yakından ateş etmeniz suretiyle çoğunu öldürebilmek hala devam ediyor.

5) grafikler muhteşem değli. hele ne kadar süre oldu eski versiyona göre. ama bence grafiklerin yenilenmesi güzel olmuş.

6) turkey ve algeria seçeneklerinde hala xvııı. yy a geçiş yok. dolayısı ile yine mal gibi kalıyoruz. eski hile olan www çalışmıyor. whole map araştırması ise çağ atlayamadığımız için bizde yok. dolayısı ile avrupalı milletlerden olmak avantaj.

7) campaign de bol bol türk ve tatar öldürmek zorundayız. insanın içi acıyor lan.

8) enter'a basıp freecamera yazdığımız zaman farenin tekerinin üstüne bası uygulayarak askerlere her açıdan bakabiliriz.

9) oyunun en gıcık kısmı ise town hala basınca çıkan o iğrenç ve rahatsız edici ses. eğer turkey ve algeria iseniz tabi.

10) cossacks: european wars adlı oyununda var mıydı bilmiyorum ma müzik eklenmiş.

11) oyunun introsu yok. bilenler bilir nerede o atlıların ayrılıp arkasından heybetleri ile çıkan toplar.

12) battleship candır. tanesi epey altın yer dikkatli kullanmak gerekir ama 5-6 galleyin üstesinden gelebilir yeri gelince.
  • rus age of'u
hesabın var mı? giriş yap