• orjinal sertifikayi gercek amaciyla (amerika'da serbest muhasebecilik yapmak) hic bir zaman kullanmayacak olsam da, calisma surecinde bana is hayatinda isime yarayacak hic bir sey ogretmese de, emek piyasasindaki sacma sapan arz talep dengeleri yuzunden edinmek icin kastigim unvan. cpa degilsen uluslararasi finans piyasasinda pek adam da degilsin bugunlerde.

4 ayri konu basligindan olusan sinavi gecmek icin ezberleme yetenegi zekadan kat kat onemli. zira calisilmasi gereken materyalin icerigi zor degil ama cok fazla. amac hazirlanma surecinde mumkun oldugu kadar ezberleyip, sinav gunu bunlari kagida dokmek. en azindan amerika disinda finans ile ugrasanlar icin bu boyle cunku ne abd vergi sistemi ile, ne de gaap ile gunluk islerimiz sirasinda ilgilenmiyoruz.
  • cost per acquisition ya da cost per action anlamına gelir.

size anlayabileceğiniz şekilde şöyle izah edeyim. bir internet kullanıcısının, sizin sitenizi (landing page) ziyaret eden bir kişiden sizin müşteriniz konumuna geçmesi için sizin harcayacağınız paradır.

yani bir e-ticaret siteniz var ve ekşisözlük'e reklam verdiniz. cpa, ekşisözlük'teki reklama tıklayıp sizin sitenize gelen değil de sizin sitenizden alışveriş yapan bir kişi anlamına gelir. bir kullanıcının sizin sitenize gelmesinin affilate marketing'deki karşılığı cpc iken, bu kullanıcının sizin ürününüzü alması cpa ile ölçülür. bu nedenle cpc (click per cost) rakamları 0.15$ civarında dolaşırken, cpa rakamı 5$ falandır.
  • türkiye'de ymm ve smmm'ye denk düşen ünvan.
  • amerika'da çeşitli eyaletlere göre değişen bir yükümlülük süreci vardır. bazı eyalette iş deneyimi istemezken bazısında ise 2 yıllık bir deneyim ister.
  • bunun ingiliz versiyonu, yani anglosakson sistemi ile yapılanı, muhasebe ve finans alanında yapılan en zor sınavmış(sınavlar zinciri) sanırım.

http://www.acpa.org.uk/
  • ing. continuous partial attention. ön planda sürekli devam eden ana göreve odaklanmışken arka planda bir sürü başka işi takip etme olayı.
  • (bkz: ebm)
  • tüm işletmecilerin ihtiyacı olduğu 2 farklı şey vardır; iyi bir avukat ve damn good cpa, muhasebe businessin dili olduğundan cpa işletmelerin temelini analiz ederek ve yorumlayarak işletmenin yönetilmesine yardımcı olur.
  • sinava oturmadan once yabanci universitede aldiginiz derslerin kredisine denklik icin bir degerlendirme hizmeti almalisiniz nasba tarafindan. her state'in oturum ve lisans gereklilikleri farkli. bu degerlendirmeye girecek kisilere tavsiyem transkript icin ekstra hizmet alip bosuna para odemeyin eger okulunuz direkt nasbaya sizin transkripti email atabiliyorsa.

bu arada sinav icin cok zor deseler de bence denetimde (big4) bir kac yil calismis kisilerin cok da zorlanacagi sinavlar degil ama cok zaman aliyor konular cok fazla oldugu icin ve bir iste calisirken cpaye calismak zorluyor. referans olarak da, turkiye'deki smmm icin 2-3 hafta calismistim ve iki defada almistim bunun icin ise 1 yil calistim ve her sinavdan nerdeyse 2 kere girdim ve toplamda 18 ayiniz var 4 sectioni da tamamlamaniz icin.

study tool olarak da bana sirketim ucretsiz becker sagladi ve gayet isimi fazlasiyla gordu. bol sans dilerim sinava gireceklere ve hazirlananlara.
hesabın var mı? giriş yap