• supergirl ile başlayan ilk bölümü normal bir dizi standartlarında oldukça tatlıydı. lakin crisis on earth-x diye bu bölümü bize izletmeye hakkı yok kimsenin. naziler diyorsun, earth-x'ten geliyorlar diyorsun yarım saat dört dizinin de en uyuz karakterlerini ön planda tutuyorsun.

allahım resmen sınav verdim ya, şu dizinin ilk yarım saatini sağa sola vurmadan geçirdim ya nirvanaya ermiş gibi hissediyorum.

ha yanlış anlaşılmasın, kötü değildi kesinlikle ilk bölüm. sadece crisis on earth-x etiketi ile verilen bir bölüme yakışmadı.

fakat iris, felicity, jefferson/stein ve alex kadrosuna 20 saniyeden fazla dayanmak gerçekten imkansız.
  • crisis on earth-x, iyi başladı ama vıcık vıcık bitti yine. birinci bölüm giriş anlamında iyiydi.

zaten hepsini bir arada görmek bile keyif veriyor. gerçi supergirl ve arrow izlemiyorum ama az çok ne nedir biliyor gibiyim. o yüzden bir şey kaybetmiyor insan.

bir kere şunu söylemek gerek. ilk üç bölümde lot ekibi nerede? bir açıklama bile yapmamışlar. kendi dizilerine kadar yüzlerini bile görmedik. iş yapıyorsun tam yap bari. en azından ray'in olması gerekirdi diye düşünüyorum.

dördüncü bölümde kurtarıcı olarak gelecekleri belliydi ama çok sırıtmış. ayrıca wally nerede? düğünden sonra kayıplara karıştı. joe nerede? kızın ölecek, nazilerin eline düşmüş sen ne alemdesin? hadi lot'u geçtim ama wally'nin ortalarda olmaması baya saçmaydı.

reverse flash'ı harrison model yapmaları da herhalde diğeriyle anlaşamamalarından kaynaklı. ayrıca tekrar göreceğimizi de öğrenmiş olduk. ben artık batman referansı da görmek istiyorum arkadaşlar! olmalı yani. bilmem kaç tane dünya var ama hiç batman yok.

ikinci ve üçüncü bölümler gerçekten öylesine geçen bölümler olmuş. üç dört kişiye karşı bizim kahramanlar döküldüler resmen. çat çat çat! hepsi indi. bir de x dünyasına postalandılar. buradan tek kazancımız snart'ın geri dönmesidir. mutluyuz!

yine bir başka saçmalığa gelelim! barry'nin boynundaki tasmaya! barry'i tutabilecek bir şey değil o. çünkü sen barry'nin cisco'nun hapishanesinden çıkmasını bize gösterdin. o boynundaki şey hiçbir şey. barry bu sezon zirvesinde bir karaktere dönüştü ancak bu dört bölümde bundan iz yoktu.

dördüncü bölüm duygusaldı, evet. stein'dan sonraki kapışma sahneleri fena değildi bence. yani flash/reverse, supergirl/overgirl, sahneleri jl hissiyatı uyandırdı bende...

işte geçen yıldan daha iyi ama beklentileri çok da karşılamayan bir dörtlük oldu. toplamda tatmin oldum fakat çok karakter koymak adına boşluklar yaratıyorlar. neyse olacak inanıyorum.
  • --- spoiler ---

çok iddialı bir konu seçmesine rağmen sıçıp batıran bir seri izledik. kardeşim nazi almanyası dediğin zaman durup bir nefes alman lazım. bu konuyu nasıl işleyeceğinle, hangi prodüksiyonla, hangi bütçeyle vs. envai çeşit soru sorman lazım kendine.

führer diyorsun ama gidip stephen amell gibi oyunculuk özürlü bir adama bu rolü yakıştırıyorsun. sağ kolunu da quentin yapmışlar.* daha ilk bölümde olicity'i filizlendireceğiz diye felicity'nin aptalca bir hareketle ilişkiyi millete etiket etmesini izledik. stein ve jefferson'un aşkı zaten beni benden aldı 4 bölüm boyunca. barry'nin ve özellikle cisco'nun bu kadar geri planda kalmasına da anlam veremedim.

ayrıca nazi askeri zamanla yolculuk yapıyor, elinde 1930-1945 arası kullanan dipçikli efsane silahlardan var ama tablet kullanıyor.* her şeye bir yere kadar anlam verebiliyorum ama crossover bölümünde dramaya anlam veremiyorum. ulan zaten her dizide 23 bölüm bizi boğuyorsunuz aynı mevzulardan ne vardı yani şöyle gümbür gümbür 4 bölüm izleseydik? ama yok illa cw olduğunuzu belli etmeniz lazım.

arkadaşlar bana supergirl başlığına entry girdiren hayat size neler yaptırmaz bir düşünün.*

--- spoiler ---
  • çok iyi bir fikri muhteşem bir şekilde berbat etmişler. sadece ilk bölümü iyiydi. öncelikle bütün saçmalıklar bir yana nazi almanyası fatherland dediği koca bir gezegene sahip ama gezegen istila etmeye 40 kişiyle çıkıyor. bi dünya nazin var ama 4 bölümde harcıyorsun adamları. üstelik kaç sezondur damien darhk super villain şu dizilerde. ayıp yahu.

dc müthiş hikayelere sahip bir evren, azıcık ilham alın çizgi romanlardan. iyi senaristler bulun. 4 bölümün yarısından fazlası boktan dramayla geçti. crossover diyerek büyük isimli bir şeye girişiyorsun akıt parayı, iyi bir senaryo yazdır, beceremeyen oyuncunun sahnesini tekrar tekrar çek, film endüstrisinde bu işten anlayan adamlara bi göster eleştirilerini al. diziler en azından birer bölüm tavan yapsın, dc hayranlarının gönlünü fethet. justice league'de süperman'in batman'i boğazından tutup kaldırdığı sahne gibi etkileyici bi sahne yap. ama yok "love is everything" demeyen karakteri öldürüyorlar cw'da. badass karakterleri aşk böceğine çevirmekten zevk alıyor adamlar.

çizgi romanlardaki karakterlerin hatrına hepsini birarada görecek olmaktan dolayı heyecanlıydım ama sanırım artık bu dizileri bırakcam. justice league animasyonu falan çıksın, onu izlerim.

ekleme: 2010 yılı yapımı justice league: crisis on two earths adlı çizgi filme denk geldim. az önce izlemeyi bitirdim. tavsiye ederim.
  • baştan sona çöp olan crossover serisiydi.

zaten kendi dizilerinde 23 bölüm boyunca aşk zırvalıklarıyla kafa sikiyorlardı. grup şeklinde kafa sikmeye karar vermişler. çok başarılı oldular.

crossover olarak seçtikleri konunun altında ezildiler. işleyemedikleri gibi sıçıp sıvadılar. komedi olmuş resmen. dövüş sahnelerindeki mantıksızlıklar ve onlarca saçma sahneyle tüyü diktiler.

madem cgi için harcayacak paranız yok, neden böyle ağır bir konu seçtiniz? yemin ediyorum 4 bölümlük baş ağrısı çektim.
  • büyük harflerle cw dizilerinin crossover bölümlerini içeren dörtlü seri. drama ve ilişkiler beni hiç rahatsız etmiyor. 40 dk boyunca aksiyon gösteremeyeceklerini biliyorum. karşımızda bir çizgi roman yok her yıl 23x40 dk boyunca akan bir dizi var. ayrıca işlenen konular 'normal hayat'a bağlı kalınmasına hizmet ettiği için bir anlamı var. bir (süper)kahramanın en temel hedefi gizli kimliğiyle kahramanlığını yaparken, normal yaşamını dengede tutmaktır.

elbette ki konu biraz daha iyi işlenebilirdi ama geçen seneye göre cidden akan bir seri oldu. puanım 8/10. onu da işlenişten ve cgi'nin gözüme çok batmasından kırıyorum. bize bu sene başarılı kategorisine girebilecek bir seri izlettikleri için yapımcılara ve cw'ye teşekkürler.

ayrıca, felicity iyi ki varsın. senin tatlılığın olmasa özellikle arrow son sezonlarında zor çekilirdi. gerçi ben seni daha çok barry'nin yanına yakıştırıyorum. ışığın the flash'a daha uygun gibi ama olsun. arrow da sensiz çok karanlık olur.

iris, seni de seviyorum sıyrık süpürge ama kendine yapacak bir şey bul artık. gazeteciliğe falan dön ne bileyim. ne yapıyorsun ki sen star labs'ta. öptüm kib bye.
hesabın var mı? giriş yap