• olabildigine az dramatikleştirilmiş ve çok gerçekçi aktarılmış bir hikayeye sahip dallas buyers club. oyunculuklar inanılmaz iyi, ilaç endüstrisindeki pislikleri az çok tahmin etmemize ragmen, oldukça sinir bozucuydu. jared leto inanılmazdı, zaten aşırı severdim iyice bayıldım adama. oscar'ı muhtemelen alacaktır. homofobiyi de bol bol eleştirmiş film, bu da hoş bir detaydı. matthew mcconaughey ise sarkastik ve ilginç bir karakterin altından başarıyla kalkmış.

--- spoiler ---
    woodroof'un "man if you're up there you better be listening, alright" tadında kilisede "dua" ettigini sanarken bir anda striptiz club'da oldugunu görmemle dagılmam bir oldu. dssdfsd. rayon oldukça keyifli bir karakterdi, ölüm sahnesi çok asap bozucuydu.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

jared leto'nun canlandırdığı karakterin yine sonuna kadar dayanamadığı film. jerrynin kaderi bu olsa gerek. ya uyuşturucu bağımlısı olur ya da filmin sonunda ölür. bunda combo yapmış bir de.
    --- spoiler ---

öncellikle matthew mcconaughey gibi bir oyuncudan beklentilerimin üzerinde bir oyunculuk geldi. genelde uyduruk aksiyon filmlerinde oynardı, şaşırdım açıkçası. jared'in beklediği senelere ise değmiş. gerçi müzik kariyeri için kendi oynamak istemiyordu. o yüzden bu rolü kabul ettiği iyi olmuş demem daha doğru olur.

--- spoiler ---

filmde o kadar şey vardı ki. aids, transeksüellik, homofobi, sağlık sektörü**,adalet sistemi, arkadaşlık, aile, aşk. hepsi dozunda ama hepsi gerçekçiydi. duygu sömürüsüne kaçmadan gerçekler insanın yüzüne çarpılmış. oyuncular ödülleri sonuna kadar hak ediyor. umarım oscarı da alırlar.

--- spoiler ---
  • film, gunumuzde de hala dunyadaki en buyuk pharmaceutical yatirimlarin yapildigi aids uzerinden ilerliyor. ron woodroof'un, 1985'lerde amerika'da fda onayi almis yegane anti-hiv ilaci olan azt'ye kafa tutarcasina gelistirdigi tedavi yontemleriyle kendisini ve daha bircok aids hastasini nasil da hayatta tuttugu hikayesini anlatiyor.
    filmde, gercek hayatta da hep beni sasirtmis ama varligina sevindigim bir seyi gordum: terminal donem hastalarin hayata tutunma arzulari.
    gundelik yasantilarmizdayken, bir saglik problemi vs karsimiza cikmamisken nasil da kolay vazgecebiliriz gibi geliyor hayattan. oysa insana cok baska bir guc geliyor demek ki. iyi ki de geliyor.

ayrica matthew mcconaughey ve jared leto'nun rolleri icin 20-25 kg vermis olduklari gercegi bir yana, odullere bogulasi bir performans gosterdikleri kabul edilmeli. [zaten true detective etkisi de var uzerimde, cocugumu keserim matthew mcconaughey icin!]

--- spoiler ---

filmdeki en etkilendigim sahne, ron'un yillar sonra tekrar ilac almak icin meksika'daki doktorunun yanina gitmesi ve doktoru beklerken depo kisminda bir lambanin yanip sondugunu fark etmesi uzerine oraya yonelmesiydi. cunku ron bir elektrik tesisatcisi olarak o depoya, isigi tamir etmek amaciyla gitmisti. insani sasirtan ise ron depoya ulastiginda buldugu seydi. bir depo dolusu kelebek. oyle guzel bir sahne yaratmis ki yonetmen ve senarist! filmde ron'u en huzurlu gordugumuz bu sahne, filmin basindaki ron ile karsilastirildiginda cok anlamli kaliyor. kendisi de bir homofobik olan ron, kaba ve bencil halinden siyrilip, hastaligiyla yuzlestikce ve dallas buyers club'i buyuttukce daha baska bir insana donusuyor. ki baska bir sahnede, markette eski bir homofobik arkadasini goren ron, bu arkadasina ders vermek mahiyetinde onu zorla rayon isimli transseksuel karakterler tokalastiriyordu. bunlar, ron'un kendi icinde ve insanlardaki sevgiyi buldugunu gosteriyordu.

--- spoiler ---

soundtrack ise soyle harika isimlerden olusuyor: the naked and famous, my morning jacket, neon trees, tegan and sara, cold war kids.
  • ron'dan travesti rayon'a:
    - tanri sana bir cift tasak verirken yanlis elbiseyi giydirmis.
  • başrolde erdal beşikçioğlu'nun oynadığı tüm kamuoyundan gizlenmiş olsa da, izlemesi çok zevkli olan, hiç akıcılık sıkıntısı çekmeyen, seyirlik ve özenli bir yapım olmuş.

*
    *
  • matthew mcconaughey karakteri canlandırmamış, resmen ron woodroof olmuş. hatta buyurun kendiniz bakın, matthew mcconaughey ron woodroof'tan daha ron woodroof.

jared leto de inanılmaz başarılı oynamış. rayon karakterini çok sevdim. en iyi erkek ve en iyi yardımcı erkek oscar'ları dallas buyers club'a gidebilir. hatta en iyi yardımcı erkek yetmez, en iyi yardımcı kadın oyuncu oscar'ı da jared leto'ya verilmeli. rolleri için mcconaughey'in 23, leto'nun 14 kilo vermesine de ayrıca saygı duyduğumu belirteyim.

filmin ilaç sektöründe dönen oyunların lunaparkı abd'ye yaptığı eleştiri takdir edilesi. devlet nezdinde para karşısında insan hayatının ne kadar değersizleştiğini çok iyi gözler önüne sermiş. onun dışında homofobi, transseksüellik ve aids'e dair bildiğimiz şeyleri tekrar etmiş.

artıları;

+ başarılı oyunculuklar
    + hikayenin yan hikayelerle desteklenmesi
    + sistem eleştirisi

eksileri;

- aceleye gelmiş son
    - yetersiz müzikler

8.0/10.0
  • jared leto'nun mutsuzluğu. film boyunca o mutsuzluk içimi acıttı. öleceğini kabullenmiş ve ölmeyi hiç istemeyen bir insan. off yani..
  • matthew mcconaughey ve jared leto nun üstün oyunculuk sergilediği çok değerli ve iyi film. yaşamdan başkası değil anlatılan,tutunmaya çalışırken ellerimize basıldığı,tek elle yoruluncaya kadar dayandığımız bir ağırlığın film olmuş hali.
    --- spoiler ---

tek bir hayatım var değil mi? o da benimki. ama bazen başkasınınkini istiyorum.bazen hayat uğruna savaşmaktan yaşamak için zamanım kalmamış hissediyorum.hepsinin bir anlamı olsun istiyorum.
    --- spoiler ---
  • behzat ç. 'nin amansız aıds hastalığına yakalandığı trajik sinema filmi.
hesabın var mı? giriş yap