şükela:  tümü | bugün
 • tasarım harikası camlarla kaplı medya plazalarına haber yetiştirmeye çalışan basın emekçisinden, beyaz yakalı olarak adlandırılan finans sektörü işçisine, arabanın altına yatıp sigortasız 16 saat çalışarak tamir yapan dolapdere oto sanayi çalışanından, bir esnaf lokantasında mekan sahibinin küfürleri eşliğinde tavuk suyuna ucuz çorba servis eden komiye kadar, tüm işçilerin hikayesini anlatarak tarihi değiştiren das kapital'in açılış mottosu.

  istersen bir maille işten çıkarılan, varlığı muhasebe defterlerinde gelir - gider dengesinden ibaret görülen, bir banka çalışanı ol, istersen tekstil fabrikasında çalışan makinacıların hünerli elleri, taksi şöförü ol mesela veya aşçı ol beş yıldızlı bir otelin en lüks mutfağında alın teriyle çorba karıştıran, şehrin az pişmiş taraflarında 16 yaşında bir çocuk ol, ciğerlerine dolan boya yüzünden nefes almakta zorlanarak sanayide oto tamiri yapan, kesmediyse bunlar gece bekçisi ol, yok olmaz dersen tersane işçisi ol, patron zenginleşirken 24 saat çalışıp karnını doyurmak uğruna denize düşerek ölen. ne olursan ol işte! bu anlatılan senin hikayendir, kaçamazsın, modası geçti diyerek gözlerini kapatamazsın, post modern alemler ile avunamazsın. unutma emekçi; sabah altıbuçukta otobüs kuyruğu beklerken de, akşam sekizbuçukta sıcak somunla evine giderken de, kulaklarında çınlayacak bu söz.
 • ulus baker'in birikim dergisinde bi güzel değinmiş olduğu marx'ın sözü.
  hatta ek olarak "bir köylü kulübesinde bir saraydakinden farklı düşünülür. din... ruhsuz bir dünyanın ruhu..." marx'ın sözlerine de açıklık getirmiş.

  http://www.birikimdergisi.com/…=1&dsid=79&dyid=1937
 • latince "senin hakkında bir hikaye anlatılıyor" demektir.
 • tiyatroyu anlatmak için çok uygun bir deyiş sanki.
  hani otur tanımla deseler...
 • karl marx'a atfedilen cümle. oysa bu söz horatius'a ait. orijinali: quid rides? mutato nomine, de te fabula narratur. neden gülüyorsun? adı değiştir; anlatılan senin hikayendir. ayrıca bandista'nın ilk albümü.
 • buradan http://www.tayfabandista.org/…e_fabula_narratur.zip ücretsiz indirilebilen, paylaşılabilen, çoğaltılabilen bandista albümü.
  ay kalp copyleft
 • kapitalin ilk baskı önsözünde yer alan söz.
  orijinali daha eski olsa da marx a atfedilmesinin nedeni budur.
  aslında kapitalizmin klasik yurdunun ingiltere olduğunu, bu nedenle kapital de ingiltere üzerinden ilerlediğini söyler marx. ardından ekler; o yıllarda bu kitabı okuyan alman büyük ihtimalle işlerin ingiltere gibi kötü (!) olmadığını söyleyecek ve kapitale burun kıvıracaktır.
  oysaki anlatılan, bunun farkında olmasan da, senin hikayendir.