• konusu itibariyle ilgimi oldukça çeken dizi. fox ya da nbc gibi tak diye iptal edilebileceği bir kanalda değil de syfy'da yayınlanacak olması da bir avantaj. benim gibi bilim-kurgu tutkunlarını falling skies gibi vasat altı yapımlara bile mecbur bırakan bilim-kurgu dizi eksikliğini kapatacaktır umarım.
  • iki saatlik pilot bölümü malum ortamlarda bulunabilir.
  • 1 saat 25 dakikalık ilk bölümü itibari ile gelecek vaad eden bilim kurgu diziler arasında en üst sıraya yerleşmiştir.

cgi olarak oldukça zayıf kalsa da makyaj ve oyunculuklar açısından başarılı. konu ve karakterler de umut veriyor.

türü sevenlerin beğenerek izleyeceklerini tahmin ediyorum.

başlık altında bolca bahsedilmiş ama battlestar galactica gibi bir dizi olması çok zor. kökeni 30 yıl öncesine dayanan bir diziyi yakalamak afedersiniz ama göt ister. ancak benzer şekilde direniş ve hayatta kalma çabası var, entrika da bolca olacak gibi. dolayısı ile benzerlikler var, gerisini izledikçe göreceğiz.

yarına kadar alt yazısı çevrilmiş olmazsa da ben oturup çevirmeye çalışacağım.
  • ilk bölümü izledikten sonra diyebilirim ki olmuş bu. uzun süreden beri ilk defa bilimkurgu gibi bir bilimkurgu çıkmıştır karşımıza ne öyle terra nova, falling skies, revolution falan.
  • uzaylıların ağzı yüzü hafifçe yamulmuş insanlar ya da dev sürüngenler şeklinde tasarlanmasından sıkılmış biri olarak yaratıcılıktan uzak bulduğumu söyleyebilirim. hadi kafalar görülmemişi resmetmekten aciz olsun, dünya üzerinde uzaylı tasarımına ilham verebilecek zibilyon tane mikro ve makro tür var, kreatif ekipleri belgesel izlemeye davet ediyorum.
  • izlerken "simdi su olacak, simdi bu boyle davranacak, simdi oyle olacak" diye her bir boku tahmin edebildiginiz dizi. anliyorum iyi bilim kurgu fantazi dizi beklentilerini ve bunun "olmus bu ilk bolumden" dedirttiginin de farkindayim. ama ne yazik ki bu boktan efektlerle, bu her saniyesi tahmin edilir haliyle, hic olmamis. ha falling skies'dan falan cok daha iyi, orasi kesin.
  • --- spoiler ---

eurekanın daha serti şeklinde başlamış, klişe manyağı dizi.

baba kız kasabaya gelirler, baba kasabayı feci bir olaydan kurtarır, eline rozeti tutuştururlar ve olaylar gelişir. belli olduğu üzere zaten amerikan dizilerinin en boktan tarafı olan sıkıcı klişe konuşmalarla (şerifin kaymakamın bacısını sikmiş olması, ama muhtemelen kaymakama aşık olacak olması, efendim sarı pipinin sarı kukulu karısıyla hain planlarını gözden geçirmeleri, eski kaymakam halanın korkunç, gaddar planları vs.) geçecek, arada heyecanlı birkaç bölümün hatırına seyirciye koca sezon kakalanacak olan dizi. yemezler artık bunları. en son ya sabır 7-8 bölüm katlandığım sikik sci-fi revolution idi, sonra tövbe ettim.

hep o amına kodumun battlestar galactica'sı yüzünden. çıtayı öyle bir yere koydu ki millet götünü patlatsa yetişemiyor.

--- spoiler ---
  • pilot bölümündeki efektler, makyaj, kostümler ve senaryo hep televizyonun bir önceki dönemine ait. 90'ların sonunda ya da 2000'lerin başlarında seyrediyor olsaydık güzel gelebilirdi.

oyunculukların iyi olduğundan bahsedilmiş ama katılamıyorum. oyuncular da 90'ların televizyon dizilerindeymiş gibi oynamaktalar. hem diyaloglar o kadar zayıf ki, oraya edward norton'la philip seymour hoffman'ı da koysalar iyi bir iş çıkarmaları mümkün olamazmış.

özetle, defiance'ın vasat bir yapım olduğunu söylemek için bsg seyretmiş olmaya kesinlikle gerek yok.

not: başka bir diziyle karşılaştırılması gerekiyorsa bu bsg değil, firefly olmalı. birçok açıdan onun izinden gidilmeye çalışılmış gibi duruyor.
  • sağlam bilimkurgu sıkıntısı yaşıyorduk. görünen o ki bir süre daha yaşayacağız.
  • ilk bölüm itibariyle, çok kötü efektlere sahip dizidir. konusu itibariyle çok tahmin edilebilir ilerlerken pek çok kartını da daha 1. bölümden ortaya dökmüştür. gizem mizem ilgi çekicilik hiç yok. bildiğin ergen uzaylı kızceyizimiz de var. ırk zenginliği açısından olumlu puan verdim ama kim nerden gelmiş nası gelmiş belli değil daha. etrafta karışık kuruşuk şeyler de var. dünya düzeni açısından da bakarsak fallout evrenini androit biraz.

genel ne dersin diyorsan; izlenilebilir ve umut vaat ediyor. boş vakitler için ideal ama elbette her zaman olduğu gibi bir battlestar galactica ya da star trek: enterprise olamayacak dizidir.

bu diziyi izleyeceklere öneri, umutlarınızı yüksek tutmayın. sağlam efektler beklemeyin. gizem aramayın her şeyin nedeni var olmadı yar modunda açıklıyorlar her şeyi pıtır pıtır. sağlam oyunculuk hiç beklemeyin; kesinlikle çok kötü rol kesiyor herkes ve bildiğin revolutiondaki oyunculuğun çok kötü olması gibi beni hayal kırıklığına uğrattı.
hesabın var mı? giriş yap