• sinema sektöründe, bir sahnenin hangi açıdan, kaç planda ve bu planlarda neyin çekileceğine karar verilen aşama. bir nevi storyboard diyebiliriz.
  • kurgunun ön a$aması.
  • bir sinema terimi olarak; genellikle "dekupajlı çekmek" şeklinde, sadece filmde kullanılacak olan planların kaydedilişini ifade sadedinde kullanılır.
  • dekupaj tekniğinin çok kolayca anlatıldığı bir site, bana da çok yardımcı oldu.
  • cam, ahşap ya da metal üzerine, özellikle peçete yapıştırılması ile oluşturulan ve insanın harikalar yaratmasını sağlayan teknik. evdeki ikea'dan alınmış ucuz cam baharat takımımı nasıl yenilerim diye düşünürken ve bir yandan da internetin nimetlerinden faydalanırken öğrendiğim bir teknik bu. yapımı oldukça basit ki makas ile ince detayları kesmeyi başarabilen herkesin bunu hobi edinmesi mümkündür. cam için söyleyebileceklerim; enamel boya alıyorsunuz, sünger fırça ile tamponlayarak objeyi boyuyorsunuz, sonra ister fırınlayın isterseniz kurumasını bekleyin. normalde üç ya da dört kat boyamak yeterli oluyor. kuruduktan sonra elinizdeki peçetelerden kafanıza göre bir dizayn oluşturup bunu keserek ve dekupaj tutkalı ile objeye yapıştırarak ne kadar güzel bir hobi edindiğinize bir kez daha şahit oluyorsunuz. en son birkaç kat vernikleyip kuruduktan sonra objeyi kullanıma hazır hale getiriyorsunuz.
    mesela ben cam baharat kavanozlarını vanilya rengine boyayıp üzerine gelincik, papatya ve kelebek motifleri yerleştirerek objeyi canlandırdım. sonra metal rengindeki plastik kapakları da kırmızıya boyadığımda, bu ucuz takımın asil bir porselen havası vermesine şaşırdım kaldım. küçük motiflerle çalışmak uğraştırıcı olsa da daha güzel sonuçlar yaratıyor, aklınızda bulunsun.

gözünüzde canlandıramadıysanız bu blog belki size yardımcı olabilir:
    http://rengarenktatlar.blogspot.co.at/…dekupaj.html
  • storyboard'ın metin hali.
  • özel bir tutkal aracılıgıyla kagıttakı resım ya da desenin ahsap uzerine transfer edilmesi islemi. oldukca zevkli ve de guzel bir tekniktir
  • her sahnenin çekiminin planlanması aşamasıdır. şu videoda ayrıntılarıyla anlatılmıştır.
  • kağıt, fotoğraf veya muşamba gibi düz malzemelerin kesilerek parçaların bir araya getirilmesi ve cilalanma tekniği.
hesabın var mı? giriş yap