• 2017 yılında 4300 tl’ye aldığım, hayatım boyunca fiyat/performans konusunda satın alıp kullandığım en iyi elektronik cihazdır kendisi. 2019 oyunlarını (an itibariyle) sorunsuz oynadığım, tam bir gaming bilgisayarıdır.
  • bütün iyi özelliklerinin yanı sıra batarya sorunu olan oyun bilgisayarı.
    alalı 3 yıl oldu. ilk aldığım zamanlarda fişten çektikten sonra 10 saate yakın götürüyordu. şimdilerde bilgisayarı odadan odaya taşıyacak kadar bile dayanmıyor.
    5 yıldır kullandığım thinkpad hala şarjdan çıkarınca 2 saat gidiyor.

dell yetkili servisi istanbul'da koçsistem miş. ancak bu firma için tamir süresini çok uzun tuttuğu şikayetleri var. piyasada ise orijinal batarya bulmak pek mümkün değil. 50w retro marka bataryaya bile 600 tl fiyat yazmışlar. orijinal batarya sanırım 74w.
  • kornik batarya sorunu olan laptop. bugün fark ettim ki laptopun batarya şişmiş. fişten çektiğimde batarya süresi 3 saat 16 dk. 2017 haziranda aldım.

ısınma ve performans sorunlarını macun yenileyerek aştım. lol gibi basit bir oyunda bile donmalar yaşıyordum. laptobu stres teste sokunca gördüm ki 100 derecelere kadar çıkıyor işlemci sıcaklığı. macunu yeniledim ve en fazla 80 derecelere çıktı stres altında. ısınma ve performans sorunu olanlar macunu yenilesin.

şişmiş bataryanın 3 saat süre vermeside enteresan.

edit:entryi girdiğimde 4 saat diyordu. entry sonunda 3 saat dedi. göndere bastım 2 saat diyor :)

dell power manager diye bi program var orda da batarya sağlığı iyi diyor...
  • aralık ayında 3 yılını tamamlamış olacak olan canım bilgisayarım. 2017'de 4400 liraya almıştım. o yıl aşağı yukarı aynı fiyattan bu bilgisayarı alan herkes günde üç kere diz çöküp ellerini açarak allaha şükrediyor şu günlerde.

gaza gelip iki tane satın almıştık. birini kardeşim kullanıyor. büyük yatırımcıymışız harbiden. kardeşiminki şarja takılı olmadan yarım saat kadar takılmaya izin veriyor hala. ama benimki tamamen öldü. kablo çıkarsa 10 saniye sonra kapanıyor. hatta sekizinci saniyede kabloyu taksam bile yine kapanıyor. belki de sürekli olarak sırt çantamda gezdirdiğim için bu hale geldi. başka bir sebep gelmiyor aklıma.

bataryası öldüğü için "ulan masaüstü alsaydım keşke" diye dert yandığım oluyor arada. onun dışında beni hiç üzmedi.
  • fan sesi dışında çok memnun olduğum bilgisayarım. fan sesi sorunu da günümüzde yüksek donanımlı laptopların kaderi maalesef. harici ekran kartı olmayan ultrabook’ları ayrı tutuyorum.
  • fiyat performans olarak dönemine damga vurmuş, 2017 yılının kağıt üzerinde en ideal gözüken laptopuydu, bugün hala gayet yeterli seviyededir. ekran kartı, ram, hdd gibi her bir bileşeni fiyat performans olarak tam en optimal kombinasyonla birleştirilmiş, tam kullanıcı isteği için optimal sayılacak şekilde ayarlanarak piyasaya sürülmüş. 3. senesinde son gününe kadar da her türlü oyunu gayet güzel çalıştırıyordum, ancak kronik sorunlarının sonucunda son nefesini birkaç hafta önce verdi.

kronik olarak kötü ekranın yanısıra aşırı ısınma, buna bağlı çok yüksek fan sesi problemleri var. bunların sonucu olarak anakartın yanmasıyla karşılaşabiliyorsunuz. garantiniz bittiyse geçmiş olsun. tamir için serviste aldığınız fiyatın 3, bugün o performansta bir laptopun 2 katı fiyat çıkartıyorlar. yani 3 senelik laptopunuz tamir ettirmek için istedikleri parayla bugün o laptopun daha iyi özelliklere sahip olanından iki tane sıfırından satın alabiliyorsunuz. bu sorun üretim problemi olmasına rağmen garanti bittiği için ortada kalma ihtimaliniz var, dolayısıyla garantiniz sürüyor ve yüksek fan sesi ve ısınma fark ediyorsanız beklemeden servise götürün. belki ömrünü biraz daha uzatırsınız.
  • 2017 yılından beri kullandığım fan sesi ve ssd yer yetersizliği (128gb) dışında bir şikayetimin olmadığı notebook.

güncel her oyunu oynamakta sorun yaşamıyorum dönemine göre tam bir f/p ürünü
  • bilgisayarımı sol frame'de göreceğim hiç aklıma gelmezdi. sorusu veya yardıma ihtiyacı olan varsa yeşillendirebilir.

dell'in oyuncular için üretmiş olduğu laptop modeli. severiz.
  • (bkz: dell 7567)
  • dell in çok tutulan 7566 modelinin yenisi. kendisi ile çok taze bir birlikteliğimiz var. (bugün aldım)

özellikleri şöyle. 7.nesil i7 7700hq işlemci + geforce gtx 1050ti 4 gb ekran kartı + 16 gb ddr4 2400 mhz ram + 256 gb ssd + 1 tb hdd

rakiplerinden gtx1050ti ve 256 gb ssd nin yanında en az 500 tl daha ucuz olması ile sıyrılıyor.

kullandıkça yeni bilgileri paylaşırım.
hesabın var mı? giriş yap